Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 03 lipca 2020 r., imieniny Anatola, Jacka

Mniej uczniów w podstawówkach i większe wydatki na oświatę

(Zam: 16.03.2016 r., godz. 14.26)

Większość rodziców z gminy Wyszków chce, by ich sześcioletnie dzieci pozostały w przedszkolach. W szkołach podstawowych uczniów będzie więc mniej, a przez to kilku nauczycieli może stracić pracę.Samorząd liczy się też z tym, że będzie musiał więcej wydać z własnego budżetu na oświatę. Od 15 lutego do 20 kwietnia trwa rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych w gminie Wyszków, a od 1 do 31 marca – rekrutacja do przedszkoli. Do 31 marca rodzice dzieci sześcioletnich mają czas na decyzję, czy pozostawić dziecko w zerówce, czy posłać do pierwszej klasy. Według wstępnych analiz Urzędu Miejskiego, w gminie Wyszków zdecydowana większość dzieci sześcioletnich pozostanie w zerówkach. Do 11 marca do pierwszych klas zapisanych było 89 dzieci, w tym 35 to dzieci z odroczeń, 31 – sześcioletnie, a około 21 – dzieci, które zgodnie decyzją rodziców powtórzą pierwszą klasę. Oznacza to, że we wszystkich gminnych szkołach planowane jest utworzenie klas pierwszych. Będą to klasy o niewielkiej liczebności – od kilku do kilkunastu uczniów. Tylko w Zespole Szkół planowane są dwie pierwsze klasy, tam bowiem około 18 uczniów zgodnie z deklaracją rodziców będzie powtarzać pierwszą klasę. Dyrekcja planuje utworzenie dwóch pierwszych klas: w jednej znajdą się dzieci, które będą ją powtarzać, a drugiej sześciolatki i uczniowie odroczeni.
Z analiz rekrutacji do zerówek widać, że utworzenie oddziałów zerowych we wszystkich gminnych szkołach okazało się dobrym rozwiązaniem – na tę chwilę ponad 120 dzieci zostało zapisanych do zerówek w szkołach. We wszystkich gminnych szkołach od września ruszą więc oddziały zerowe, ale podobnie jak w przypadku klas pierwszych, o niewielkiej liczebności. To oznacza poważne konsekwencje finansowe dla samorządu – małe liczebne oddziały skutkują mniejszą subwencją i wzrostem kosztów utrzymania gminnej oświaty.
Gminie udało się zaplanować około 60 miejsc dla trzylatków w samorządowych przedszkolach. Ze wstępnych danych samorządu wynika, że na 970 miejsc w samorządowych przedszkolach, 734 rodziców zadeklarowało kontynuację – co oznacza 236 miejsc do naboru. Dzieci sześcioletnie pozostały w przedszkolach, tym samym ograniczając liczbę wolnych miejsc do przyjęcia trzylatków.
Gmina analizuje przebieg rekrutacji także pod kątem zatrudnienia nauczycieli. Pozostanie sześciolatków w przedszkolach i zmniejszenie liczby uczniów w podstawówkach powoduje konieczność zmniejszenia zatrudnienia w szkołach. Uruchomienie zerówek w szkołach oraz niewielka liczba sześciolatków w pierwszych klasach sprawiły, że na dziś gmina planuje nie planuje zwolnień, a jedynie nieprzedłużanie umów terminowych z pięcioma nauczycielami (w Szkole Podstawowej nr 1 – z dwoma, Szkole Podstawowej nr 2 – z jednym i w Szkole Podstawowej nr 5 – z dwoma). Ostateczne decyzje zapadną po zakończeniu rekrutacji.
Gmina Wyszków z własnych środków dołoży do oświaty znacznie więcej niż dotychczas. Na uczniów oddziałów zerowych (także zlokalizowanych w szkołach) samorząd otrzymuje nie subwencję oświatową (ok.5,3 tys. zł), ale dotację przedszkolną (1 370 zł).
J.P.

Komentarze

Dodane przez ;), w dniu 17.03.2016 r., godz. 18.06
Jak się przyjmie program 500+ to i z prokreacją będzie lepiej. Niejedna para postara się o drugie i trzecie dziecko ;)
Dodane przez boniek, w dniu 18.03.2016 r., godz. 07.38
I to ma być ta dobra zmiana. Rządy zaczęli od namieszania w oświacie, a że skutki tego są takie jakie są, to już ich nie obchodzi.
Dodane przez Socjalny, w dniu 18.03.2016 r., godz. 09.52
Wiele rodzin podniesie pochylone w biedzie głowy.
Dodane przez xxx, w dniu 20.03.2016 r., godz. 20.16
Ludziom to nikt nie dogodzi, zawsze sie jakaś maruda znajdzie. Cieszce sie ludzie, nie martwcie sie o nauczycieli i dyrektorów, oni dadzą radę, pokombinują, zachachmęcą, i przeżyją
Dzisiejsza prasa donosi, że szykują się zmiany w kierownictwie wyszkowskiej komendy.
Dodane przez Infos, w dniu 22.03.2016 r., godz. 12.48
Czytając ostatnie zapowiedzi aktualnego (jeszcze) komendanta o zwiększeniu restrykcji na mieszkańcach. Zaprzestanie pouczania za występki na rzecz karania mandatami... A tymczasem inny prasowy artykuł mówi: Więcej włamań i kradzieży!!! Pan Toporkiewicz niepowodzenia w walce z przestępczością zamierza rekompensować nękaniem pieszych! To dowód, że nie powinien być dłużej wyszkowskim komendantem.
Dodane przez PO-uczony, w dniu 22.03.2016 r., godz. 13.01
Kto ma dostęp do miejskiego monitoringu, od rana może PO-dziwiać na ulicach Wyszkowa wzmożone patrole policyjnych krawężników. Czyżby w związku z brukselskimi zamachami to PO-ruszenie, czy może to próba udowodnienia swojej przydatności na fotelu komendanta? Nie dajmy się na te PO-licyjne sztuczki nabrać.
Dodane przez Anonim, w dniu 22.03.2016 r., godz. 13.31
Smrodek przy tyłkach i od razu akcja pod publiczkę. Nie szkoda komendantowi tych moknących patroli ulicznych? I tak już pewnie wszyscy sie gdzieś pochowali. Nie ma pan szczęścia.
Dodane przez monia, w dniu 23.03.2016 r., godz. 13.27
Rzeczywiście pa minister Zalewska narobiła dużo szkód w oświacie Cała nadzieja w mądrości nauczycieli i uczniów. Może sama klasę powtarzała i nie widzi w tym nic złego.
Dodane przez Ken, w dniu 23.03.2016 r., godz. 14.26
Ola?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl