Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiPieniądze unijne bliżej gminy

(Zam: 08.03.2011 r., godz. 12.05)

Radni jednogłośnie poparli uchwałę o przystąpieniu gminy Brańszczyk do Lokalnej Grupy Działania „Równina Wołomińska”.

Korzystanie ze środków unijnych w ramach programu „Leader” przewidziane jest dla gminy, która musi być zrzeszona w Lokalnej Grupie Działania. Program ten skierowany jest do gmin wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Składa się z czterech działań, na realizację których można starać się o przyznanie funduszy unijnych:

1. Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej – do 50 % kosztów – nie więcej niż 100 tys. zł.
2. Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw – oferta skierowana do przedsiębiorców i rolników – do 50 % kosztów w zależności od utworzonych miejsc pracy:
• 100 tys. – jeżeli przewiduje się utworzenie od 1 do 2 miejsc pracy,
• 200 tys. – przy utworzeniu 3-4 miejsc pracy,
• 300 tys. – przy utworzeniu, co najmniej 5 miejsc pracy.
3. Odnowa i rozwój wsi – do 500 tys. na miejscowość oraz do 75% kosztów, a minimalna dotacja wynosi 25 tys. zł
4. Małe projekty – przeznaczone dla samorządów, organizacji pozarządowych, parafii, kół gospodyń wiejskich, osób fizycznych – do 25 tys. na projekt i nie więcej jak 100 tys. w całym okresie oraz do 70 % kosztów.

– Dzięki przystąpieniu do LGD już w tym roku będzie można składać wnioski na małe projekty i na działania związane z odnową i rozwojem wsi – zapewniał radnych na sesji wójt Mieczysław Pękul. Członkami LGD „Równina Wołomińska” z siedzibą w Wołominie są gminy z powiatów wołomińskiego i wyszkowskiego. W związku z przystąpieniem do LGD nowych gmin: Brańszczyka, Długosiodła i Rząśnika, planowane jest utworzenie biura w Wyszkowie, gdzie zainteresowani mieszkańcy i inne podmioty mogliby uzyskać pomoc w ubieganiu się o dotacje w ramach powyższych działań.

D.L

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta