Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyBędziemy gotowi na 1 kwietnia

(Zam: 02.03.2016 r., godz. 14.25)

Zapewnia wiceburmistrz Aneta Kowalewska i podkreśla, że samorząd prowadzi intensywne prace, które pozwolą na wypłatę pieniędzy w ramach programu „Rodzina 500+”.Jak już informowaliśmy na łamach „Wyszkowiaka”, obsługą programu w gminie Wyszków zajmie się Ośrodek Pomocy Społecznej, który będzie przyjmował wnioski w specjalnie zaadaptowanym pomieszczeniu Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Kościuszki 54.
Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia do końca czerwca (wypłaty nastąpią z wyrównaniem od 1 kwietnia).
Samorząd spodziewa się, że najwięcej zainteresowanych zgłosi się do punktu obsługi w pierwszych dniach naboru wniosków. Po analizie danych statystycznych wyliczył, że uprawnionych do świadczenia będzie ok. 3 500 interesantów (zarówno tych, którzy spełniając kryterium dochodowe dostaną pieniądze na pierwsze dziecko, jak i tych, którzy bez względu na dochody otrzymają wsparcie na drugie i kolejne dzieci).
– Realizacja programu to dla nas w chwili obecnej priorytet i chcemy, by przebiegała ona jak najsprawniej – podkreśla wiceburmistrz Aneta Kowalewska.
Urzędnicy w dalszym ciągu nie zdecydowali, ilu urzędników dodatkowo będzie trzeba zatrudnić, by umożliwić obsługę programu.
Samorząd równolegle zamierza przygotować akcję informacyjną dla mieszkańców, dzięki której będą mogli się dowiedzieć, jak ubiegać się o wsparcie.
– Chcemy, by formularz wniosku był dostępny w wielu miejscach, np. w przedszkolach, a także by punkt obsługi interesantów był otwarty dłużej, tak by nie trzeba było się zwalniać z pracy, by załatwić formalności – zapewnia A. Kowalewska.
Kampania informacyjna potrzebna jest nie tylko mieszkańcom. Także samorządowcy przechodzą szkolenia dotyczące nowej ustawy regulującej program 500+. W jednym z nich zorganizowanym w Galerii Porczyńskich w Warszawie uczestniczyli reprezentanci 314 gmin i 37 powiatów z województwa mazowieckiego, w tym przedstawiciele gminy Wyszków: dyrektor OPS Agnieszka Mróz, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych OPS Mirosława Staniszewska, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Leszek Marszał. Trójka pracowników instytucji wyszkowskiego samorządu to członkowie specjalnie powołanego przez burmistrza Wyszkowa zespołu, którego zadaniem jest wdrożenie programu świadczeń wychowawczych na terenie gminy Wyszków.
Szkolenie otworzyła minister Elżbieta Rafalska oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko (dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1 200 zł netto).
Oprócz tradycyjnej papierowej formy rodzice będą mogli złożyć wymagane dokumenty również przez Internet. Dostępne będą cztery kanały pozwalające na przedłożenie wniosku w postaci elektronicznej. Po pierwsze, przez portal Emp@tia, prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Drugim kanałem będzie Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), trzecim – elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), czwartym natomiast – systemy banków, które udostępniają swe usługi w formie elektronicznej.
Szacuje się, że na Mazowszu jest ok. 459 400 dzieci uprawnionych do uzyskania wsparcia w ramach programu „Rodzina 500+”. Łącznie do mazowieckich samorządów trafi w 2016 r. około 2 109 491 033 zł. 42 189 820 zł to przybliżone koszty obsługi programu.
Pieniądze zostaną przekazane w kilku transzach. Gmina Wyszków do końca roku otrzyma ok. 300 000 zł na wdrożenie programu. Samorząd w ramach tej kwoty nie będzie jednak mógł dokonywać zakupów inwestycyjnych.
Zdaniem dyrektora departamentu informatyki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Marka Kulawczyka, obsługa informatyczna wniosków wychowawczych w gminach odbywać się będzie w ramach obecnie posiadanego przez nie oprogramowania. Dodatkowy moduł służący do obsługi programu utworzą firmy, które dostarczają software do ośrodków pomocy społecznej na terenie Mazowsza. Moduł ma być przekazany na tydzień przed startem składania wniosków – 23 marca.
W ramach prac nad obecnie stosowanym systemem Emp@tia zostanie poprawiona komunikacja zewnętrzna z podprogramami Ministerstwa Finansów, EKSMOoN (udostępnianie danych o orzeczeniach o niepełnosprawności), ZUS, PESEL (bezpośrednia komunikacja z SRP Źródło). Kwestia sprawdzania on-line zestawu usług do weryfikacji i udostępniania danych z rejestru PESEL była najczęściej poruszaną kwestią przez uczestników szkolenia. W tej chwili komunikacja ta jest niedostępna, a jej uruchomienie to warunek niezbędny do pierwszej weryfikacji prawidłowości złożonego wniosku 500+ przez matkę, ojca lub opiekuna prawnego dziecka.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Socjalny, w dniu 03.03.2016 r., godz. 08.44
To chyba będzie pierwsza poważna operacja Pani burmistrz. Łochów da radę, my też sobie z tym poradzimy. Matki chętnie będą współpracować. Jestem o tym przekonany.
Dodane przez Kaliope, w dniu 03.03.2016 r., godz. 15.29
A ja myślę, że tak duży projekt będzie wymagał po uruchomieniu wielu korekt. Jak ze wszystkim nowym. Urząd musi za wszystkim nadążać, bo inaczej oczekujący ludzie będą niezadowoleni. Złość przeleje się nie na PiS, ale na kojarzonych z poprzednią ekipą, odpowiedzialnych za to urzędników.
A W TLE GALERIA OBRAZÓW
Dodane przez Anonim, w dniu 03.03.2016 r., godz. 16.45
GDZIE ONA JEST?! dZIWNE NAWIĄZANIE DO TEMATU? NIE ROZUMIEM ANALOGII . MOŻE KTOŚ WYTŁYMACZY O CO TU CHODZI?
Dodane przez 500 +, w dniu 03.03.2016 r., godz. 22.52
Budynek WOSiR się jednak przyda, a już miano go z ziemią zrównać.
Budynek WOSiR się jednak przyda, a już miano go z ziemią zrównać.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.03.2016 r., godz. 10.17
Stałyby wieżowce Borxa w tym miejscu, a gmina musiałaby słono płacić za wynajęcie luksusowych parterów pod prowadzenie biura.
Będziemy gotowi na 1 kwietnia
Dodane przez :), w dniu 04.03.2016 r., godz. 15.28
Dziwnie kojarzy mi się ten tytuł, szczególnie ten prima aprilisowy 1 kwietnia :)
Dodane przez Anonim, w dniu 07.03.2016 r., godz. 21.32
Kaliope,pisoski muminku nie kombinuj.Będą pieniądze to trasfią do adresata.Nie dacie kasy,nie będzie wypłat i urzędnik z własnej kieszeni nie wypłaci

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl