Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Owocny rok dla Bractwa

(Zam: 24.02.2016 r., godz. 14.23)

Pod koniec stycznia odbyło się spotkanie członków Bractwa Zabrodzkiego, podczas którego omówili działalność w roku 2015 oraz plany na rok 2016.

Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie” zorganizowało w roku 2015 liczne wydarzenia. 18 stycznia w kościele parafialnym odbył się wieczór poetycko-muzyczny z ks. Mieczysławem J. Rzepniewskim, kapłanem z diecezji drohiczyńskiej, autorem 28 tomików wierszy. Oprawę artystyczną stanowiły wiersze recytowane przez młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu oraz pieśni przygotowane i zagrane przez Jacka Gajewskiego. 26 kwietnia w kościele parafialnym stowarzyszenie zorganizowało kolejny wieczór muzyczno-poetycki, tym razem poświecony pamięci ks. Henryka Nowackiego, którego pieśni i wiersze wykonał chór Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zabrodziu oraz chór Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie. Kierownictwo muzyczne objął dr Paweł Getka.
28 kwietnia w niegowskim młynie odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego uczniów klas drugich Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu „Gotowanie – moja pasja”. Uczniowie przygotowali dla zaproszonych gości potrawy wielkanocne i staropolskie. Opiekunem projektu była Anna Topolewska – pedagog z Gimnazjum z Zabrodziu.
Noc Muzeów w niegowskim młynie Bractwo zorganizowało 15 maja. Współorganizatorami imprezy byli: wójt gminy Zabrodzie, Stowarzyszenie Pepisko z Wyszkowa, firma Taxus z Niegowa, Fundacja Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu oraz Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redeczu Krukowym. Dla zwiedzających przygotowano pięć ekspozycji: „Na dworze św. Tamary”, „Mapki na pocztowych kartkach”, „Lalki w regionalnych strojach”, „Czym bawili się nasi rodzice”, „Nasi młodzi twórcy”.
Przedstawiciele Bractwa wzięli również udział w III Wyszkowskim Rajdzie na Orientację Szwenda 2015, który odbył się 4 lipca.
22 sierpnia w niegowskim młynie odbyły się rekolekcje w ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016. Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie przygotowały dla dziewcząt z Polski multimedialną prezentację dotyczącą posługi sióstr w Domach Pomocy Społecznej dla dzieci w Niegowie i Gaju.
30 sierpnia odbył się rajd rowerowy do Domu Lipszyców w Ostrówku, gdzie pracowała Helena Kowalska (św. Faustyna). Pielgrzymi uczestniczyli w modlitwach, zwiedzali dom, którym obecnie opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego,
Po raz kolejny niegowski młyn można było odwiedzić 12 i 13 września, gdzie odbyły się imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – Niegów 2015. We wnętrzu młyna prezentowane były plansze i wystawy: „Bronisław Deskur”, „Henryka Dąbrowska”, „Machina Zagłady”, „Lokalne zabytki techniki w malarstwie”. Do udziału zaproszono Grupę Rekonstrukcyjną Rok 1920 i Zespół „Sława” Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu.
27 września odbył się VIII Bieg Norwidowski (Głuch-Dębinki). Bieg został rozegrany na 5 dystansach, w 5 kategoriach wiekowych.
10 października Bractwo Zabrodzkie zaprosiło do niegowskiego młyna na „Pożegnanie lata z jabłkiem w roli głównej”. Imprezie towarzyszyły wystawy: „Szklana pracownia”, „Ziołowy zakątek”, „Jabłuszko pełne snu”. Głównym punktem programu był konkurs na ciasto z jabłkiem. W czasie zabaw i konkursów plenerowych oprawę muzyczną przygotował muzyk Tadeusz Markuszewski.
1 listopada odbyła się kwesta na cmentarzu parafialnym. Udało się zebrać 2 300 zł na ratowanie nagrobków przed zniszczeniem.
14 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu odbyły się zajęcia „Gawiniana – witraże” – warsztaty były kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym roku cyklu spotkań poświęconych upamiętnieniu postaci Antoniego Gawińskiego. Prace były wykonywane w technice witrażu Tiffany’ego oraz fusingu.
O większości z tych wydarzeń można było przeczytać na łamach tygodnika „Wyszkowiak”, który był patronem medialnym wszystkich większych przedsięwzięć Bractwa Zabrodzkiego.
Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie” również w roku 2016 zaplanowało również szereg aktywności. 28 lutego w Wyszkowie z udziałem członków Bractwa odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Na przełomie marca i kwietnia w kościele parafialnym zaplanowano wieczór poetycko-muzyczny z okazji 150. rocznicy śmierci ks. Floriana Gieczyńskiego. W maju stowarzyszenie planuje atrakcje w ramach Nocy Muzeów, w czerwcu odbędzie się Rajd Rowerowy „Śladami Kard. Stefana Wyszyńskiego”, a w lipcu „Szwenda 2016” – IV Wyszkowski Rajd na Orientację oraz Rajd Rowerowy „Szlakiem C.K. Norwida”. Na lipiec bądź sierpień przewidziany jest Rajd rowerowy „Dawnymi drogami dworskimi”, a na sierpień – Rajd Rowerowy „Dom św. Faustyny w Ostrówku” oraz „Obchody rocznicy 1920 roku”. Na wrzesień zaplanowano Europejskie Dni Dziedzictwa –Niegów 2016 oraz IX Bieg Norwidowski. W październiku odbędzie się pożegnanie lata.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez Obserwator, w dniu 28.02.2016 r., godz. 18.45
Bractwo to fenomen na południe od Wyszkowa.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl