Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 lipca 2021 r., imieniny Innocentego, Wiktora

Wyróżnienia za aktywność i osiągnięcia

(Zam: 10.02.2016 r., godz. 12.29)

Starosta wręczył swoje doroczne nagrody „Za czyn”. Uroczystość odbyła się 4 lutego w klubie Mozi. Jak podkreślił Bogdan Pągowski, w tym roku wpłynęła rekordowa liczba – osiemnastu wniosków o przyznanie wyróżnienia. Kapituła oceniła 17 z nich (1 nie spełnił wymogów formalnych).W jej skład weszli: wicestarosta Adam Mróz (jako przewodniczący), dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu Maria Gajewska, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie Franciszek Józef Bieganowski, kierownik Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wyszkowie Agnieszka Powierza, przedsiębiorca Paweł Trzciński, nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Nida. Czwartkową galę poprowadził naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Krzysztof Arbaszewski.

Promocja
W kategorii działalność promocyjna (za działania popularyzujące powiat) „Za czyn” otrzymał Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego – Okręg Nadbużański w Wyszkowie. W tej kategorii zgłoszone było także działające w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” Studio Piosenki Ireny Zdunek.
Jak uzasadnia kapituła, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego – Okręg Nadbużański w Wyszkowie od kilku lat prowadzi działalność patriotyczno-edukacyjną na terenie powiatu. Jest inicjatorem powstania w Wyszkowie pomnika Grupy Operacyjnej „Wyszków” (odsłonięcie odbyło się 5 grudnia 2015 r.). Organizuje także wydarzenia krzewiące patriotyczną kulturę, m.in. Przegląd Pieśni Legionowych, Bieg Niepodległości. W 2015 r. Związek wydał książkę „Działania Grupy Operacyjnej Wyszków w Kampanii Wrześniowej 1939 r.”, w której opisuje działania wojenne na terenie powiatu wyszkowskiego.
– Jako związek działamy krótko, bo 4 lata, ale jesteśmy wiodącym okręgiem związku w Polsce. Chcieliśmy kontynuować myśl Józefa Piłsudskiego, a przede wszystkim upamiętnić powstanie styczniowe, które w Puszczy Białej miało ogromne znaczenie. Ryngrafy, które wręczamy w miejscach bitew, kapliczki powstańcze, które stawiamy są znane w Polsce i za granicą – podkreślił Konrad Wróbel ze Związku Piłsudczyków, który wraz z ks. Pawłem Stacheckim odebrał wyróżnienie. – Nasz sukces nie byłby możliwy, gdybyśmy nie mieli przyjaciół w wójtach, staroście, burmistrzu, dziękuję za to serdecznie – zaznaczył. – Działamy według tego, co powiedział Józef Piłsudski „Jest Polska i są obowiązki wobec Polski”. Nie liczymy, że ktoś nas będzie gloryfikował. Obowiązek jest podstawową formą naszego działania – dodał.

Sport
W dziedzinie „sport” nagrodę otrzymała drużyna seniorów futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków. Nominowany był także kierowca Kacper Terlikowski. „Od początku swojego istnienia (Rhinos Wyszków – przyp. red.) biorą udział w wielu akcjach charytatywnych. Rhinos Wyszków zapoznali mieszkańców naszej gminy i powiatu z dotąd nieznaną dyscypliną sportu, jaką jest futbol amerykański. Na ich meczach zawsze jest ogromna frekwencja, a kibice jeżdżą z nimi na eliminacje PLFA po całej Polsce. Na Mistrzostwach Polski w Futbolu Flagowym zajęli 3 miejsce. Wszędzie promują nasze miasto i inspirują dzieci i młodzież do walki o swoje marzenia” – informuje kapituła.
– Jesteśmy szczęśliwi, że otrzymaliśmy nagrodę, działamy dosyć krótko w naszym mieście, udało się nam je jednak w jakiejś mierze wypromować. Dołożymy większych starań, aby przyszły sezon był jeszcze bardziej owocny, a ta nagroda była potwierdzeniem tego, jak bardzo staramy się o promowanie miasta – stwierdził Kamil Wykowski z Rhinos Wyszków, który odebrał nagrodę wraz z bratem, Piotrem Wykowskim.

Kultura
W dziedzinie działalności kulturalnej „Za czyn 2015” otrzymała gmina Brańszczyk za stworzenie skansenu. W tej kategorii zgłoszeni byli również: Andrzej Rębowski, Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych „Format”, Studio Piosenki Ireny Zdunek, Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku.
Głównym celem stworzenia Skansenu w Brańszczyku było zachowanie tradycji, wielowiekowej wiejskiej kultury oraz poszanowanie kulturowego dziedzictwa narodowego, które w pogoni za nowoczesnością i modernizacją wsi może być zagrożone zapomnieniem. W roku 2015 na terenie Skansenu pobudowano kuźnię, studnię z żurawiem, oborę oraz drugą stodołę. We wszystkich budynkach zgromadzono setki eksponatów, które w znacznej liczbie są darami od mieszkańców gminy Brańszczyk. Na uwagę zasługują najstarsze przedmioty m.in.: socha dwupolicowa i radło drewniane, narzędzia używane do pracy na roli w XIX w., pochodzące z Udrzyna. W stodole znajdują się również maszyny mechaniczne z XIX i początku XX w. Warto przyjrzeć się młocarni szerokomłotnej, która służyła niegdyś dziedzicowi Brańszczyka, Adolfowi Rudzkiemu. Skansen to szansa na nowe przedsięwzięcia kulturalne i rozwój regionu.
Nagrodę odebrali wójt Mieczysław Pękul i jego zastępca Andrzej Łapiński.
– Cieszę się, że to piękne dzieło, które powstaje w Brańszczyku zostało dostrzeżone przez kapitułę. Wiele się tu dzieje, przyjęliśmy wielu zwiedzających, młodzież szkolną. Mamy już ponad 600 eksponatów, które przetrwają – podkreślił M. Pękul. – Wiele lat szukaliśmy odpowiedniego miejsca na skansen, z pomocą przyszedł zarząd powiatu – działka, na której postaje obiekt jest użyczona przez powiat. Chciałbym podziękować w sposób symboliczny – powiedział przekazując replikę studni, która znajduje się w skansenie, a powstała za pomocą drukarki 3D.

Innowacyjni w gospodarce
Za działalność innowacyjną w gospodarce nagrodę otrzymali Irena, Jan i Dariusz Kaliszowie prowadzący Zakład Mięsny „Kamieńczyk”. „Za czynu” w tej dziedzinie nie otrzymali: PSS „Społem” w Wyszkowie oraz Quad/Graphics Europe Sp. z o. o. Drukarnia Wyszków.
Firma Zakład Mięsny „Kamieńczyk” Sp. J. Irena, Jan i Dariusz Kalisz powstała w 2003 r. Zakład specjalizuje się rozbiorze mięsa wołowego. Efektem starań właścicieli jest szeroko rozwinięty handel w Europie Zachodniej i na rynku krajowym. Klientom oferowany jest towar w formie świeżej i mrożonej. Po rozbudowie zdolność produkcyjna zakładu wzrosła do 300 ton mięsa tygodniowo. Zatrudnienie wzrosło z 50 do 80 osób.

Działalność społeczna
W dziedzinie „działalność społeczna” kapituła rozpatrywała kandydatury Społecznego Stowarzyszenia Oświatowego „Szkoła z tradycjami” z Jackowa Górnego, Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie”, Sławomira Wróbla, Klubu Seniora „Bosewskie Starszaki”. Nagrodę otrzymało stowarzyszenie „Bądźmy w kontakcie” z Wyszkowa. Organizacja udziela pomocy rodzinom i dzieciom z zaburzeniami: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, zaburzenia zachowania, zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia odżywiania i in.. Powstało ono z inicjatywy rodziców, którzy od kilku lub kilkunastu lat po diagnozie dziecka walczą o stworzenie szansy na niezależne funkcjonowanie swojego dziecka w przyszłości poprzez różne formy terapii. W kwietniu 2015 r. stowarzyszenie zorganizowało marsz integracyjny pn. „Niepełnosprawność + Integracja = Godnego życia gwarancja”, na który zaprosiło mieszkańców powiatu wyszkowskiego.

Specjalne wyróżnienia
Nagrodę specjalną otrzymały Bosewskie Starszaki – dzięki staraniom seniorów w Starym Bosewie powstał park. Zgodnie z decyzją Rady Powiatu wyróżnienie herbem powiatu otrzymał były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, działacz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz.
– Jestem wdzięczny, że doceniono moje skromne wysiłki, które zmierzały do poprawy bezpieczeństwa tego pięknego powiatu Jestem dumny, że na jego terenie mieszkam. Ten powiat rozwija się nie tylko w sensie industrialnym, ale jest tu chęć działalność społecznej. Dumny jestem, że jest tak dużo zapału w mieszkańcach. Myślę, że jest to możliwe, bo władze zapewniają dobrą aurę, sprawiają, że ludzie aktywizują się w różnych dziedzinach.
Specjalne wyróżnienie otrzymali także Wojciech Kowalski i Rafał Komorowski za uratowanie człowieka z płonącego budynku w Podgaci (gmina Zabrodzie).
Na koniec wystąpili przed publicznością: Agata Marcewicz (sopran), Tomasz Piluchowski (tenor), Robert Skiera (fortepian).
J.P.

Zapraszamy też do oglądania zdjęć na naszym profilu na Facebooku www.facebook.com/wyszkowiak


Komentarze

Dodane przez Zołza, w dniu 10.02.2016 r., godz. 17.40
W Za Czynie mała wojenka. PSL górą
Dodane przez Aaaaaaaaaaa!, w dniu 10.02.2016 r., godz. 17.59
Brawa dla Rhinos! Objawienie Roku!!!
Dodane przez ~(), w dniu 11.02.2016 r., godz. 06.16
nie powinni otrzymać, są nie kompletni, brak kasztanki!!!
do ~()
Dodane przez wwyK314, w dniu 11.02.2016 r., godz. 08.42
... do tego nikt nie chce być Wieniawą każdy chce być Piłsudskim :)
Dodane przez ola, w dniu 11.02.2016 r., godz. 09.49
kto słuchał wczoraj prezesa pod Pałacem Prezydenckim, ten wie, że mundury muszą być - cały czas w pełnej gotowości bojowej, albowiem wróg u bram a i wewnątrz również
Dodane przez Zołza, w dniu 11.02.2016 r., godz. 10.54
PO z Mrozem i Kowalskim nic nie ugrało. Zabawne jest też zgłoszenie przez tego drugiego PO-wskiego stowarzyszenia FORMAT.
Kukiz się za was bierze
Dodane przez Kukiz do Zołza, w dniu 11.02.2016 r., godz. 11.21
Wszystkich, którzy posiadają informacje o nepotyźmie, kumoterstwie i podobnych działaniach PSL proszę o informacje na: Kukizkontakt@gmail.com Na początku sprawy ujawnię posiadane przeze mnie informacje, więc jakiegoś strasznego pośpiechu nie ma. Ale z przyjemnością będę dostarczał Sądowi kolejne informacje o sposobie funkcjonowania PSL w kraju" - napisał Kukiz.
Jeszcze wszystko doszczekacie
Dodane przez Zołza, w dniu 11.02.2016 r., godz. 11.54
"PSL to zorganizowana grupa przestępcza". Ludowcy pozwali Pawła Kukiza do sądu za te słowa.
Do Kukiza i Zołzy
Dodane przez Anonim, w dniu 11.02.2016 r., godz. 12.23
Wreszcie ktoś się wziął za to!
Dodane przez Anonim, w dniu 11.02.2016 r., godz. 13.05
PO czeka na przejecie POwiatu
Dodane przez Oko bieleje, w dniu 11.02.2016 r., godz. 16.11
Z wyszkowską urzędową szałajdę mógłby wziąć się Kukiz.
Dodane przez Anonim, w dniu 11.02.2016 r., godz. 20.35
Znaczy pisoska grupa rekonstrukcyjna z lat 20-tych uhonorowana.
Dodane przez Anonim, w dniu 11.02.2016 r., godz. 21.07
Kolejna kompromitacja Pisu....Minister finansów nie ma pojęcia co to franczyza.
Dodane przez Dobra Zmiana, w dniu 11.02.2016 r., godz. 22.22
On tak specjalnie, żeby głuPOli zmylić i napisać jej nową definicję. Tak się stało. My z kupcami się cieszymy, bo to będzie ludziom na rękę,i wy głuPOle się cieszycie bo ...minister nie ma pojęcia co to franczyza. Wszyscy zadowoleni.
Dodane przez Anonim, w dniu 12.02.2016 r., godz. 09.07
KOLEJNA KOMPROMITACJA PISU.KOMENDANT POLICJI PODAJE SIĘ DO DYMISII...JAKA ODPRAWA ZA 2 MIESIĄCE ???
Dodane przez anonim, w dniu 12.02.2016 r., godz. 09.24
Gratulacje dla Piłsudczyków i szefa Konrada Wróbla. Człowieku jesteś wielki.
Dodane przez Bociek, w dniu 12.02.2016 r., godz. 09.36
Tu ryngraf, tam ryngraf i procentuje.
Dodane przez Gaba, w dniu 12.02.2016 r., godz. 11.07
Gratulacje dla Rinosów Nosorożców.
Dodane przez Brańszczyk górą, w dniu 12.02.2016 r., godz. 15.34
Czyżby ranga konkursu wzrastała?
Dodane przez Kalina, w dniu 12.02.2016 r., godz. 23.09
On się po prostu Głowackiego boi
Dodane przez Anonim, w dniu 13.02.2016 r., godz. 18.56
Ciekawe co inni mediatorzy na taką demokrację?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl