Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaNagrody „Za czyn” przyznane

Ikona
(Zam: 08.03.2011 r., godz. 12.58)

Otrzymali je: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło, sportowiec Denis Juniec, założyciel muzeum etnograficznego w Kamieńczyku Henryk Słowikowski, prezes firmy Mleks Jerzy Księżak, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

Nagroda przyznawana jest corocznie szczególnie wyróżniającym się osobom, organizacjom za szczególne dokonania w pięciu dziedzinach: działalności promocyjnej, innowacyjnej w gospodarce, społecznej, w sporcie i kulturze.
Uroczystość, na której wręczono nagrody, odbyła się 1 marca w Wyszkowskim Ośrodku Kultury. Wnioski rozpatrywała kapituła powołana przez starostę Bogdana Pągowskiego w składzie: Zdzisław Damian Bocian – wicestarosta powiatu i przewodniczący kapituły, Marzena Dyl – radna powiatu, Józef Bieganowski – kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP, Agnieszka Powierża – zastępca kierownika Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wyszkowie, Zdzisław Niziński – przedsiębiorca, Tadeusz Bogdan Wasilewski – nauczyciel w-f, Maria Gajewska – dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu, sekretarz kapituły.
Wpłynęło jedenaście wniosków. W dziedzinie promocji – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło, sportu – Denis Juniec, Paweł Deluga – nauczyciel Gimnazjum nr 3 w Wyszkowie, instruktor boksu, kickboxingu, karate, trener sekcji sztuk walki „Gimnazjon Wyszków”, Agnieszka Wojtkowska – instruktor terapii zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Fiszor, Uczniowski Klub Sportowy „Polonez”. W dziedzinie kultury – Borys Zolotnyk – przewodniczący Rady Powiatu Złoczowskiego na Ukrainie, Henryk Słowikowski – Muzeum Etnograficzno-Historyczne w Kamieńczyku, Andrzej Rębowski, organizator Festiwalu Piosenki lat 60. i 70. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”. W działalności innowacyjnej – Jerzy Księżak, prezes zarządu Firmy PPHU Mleks Sp. z o. o, społecznej – Danuta Przybysz, nauczyciel Zespołu Szkół nr 2, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Loretto.
Zebranych podczas gali powitała Maria Gajewska, historię nagrody „Za czyn” przedstawił Bogdan Pągowski. Po wstępie zebrani poznali wszystkich nominowanych do nagrody w poszczególnych kategoriach oraz zwycięzców.
Nagrodę w wysokości 1 000 euro otrzymali:
• Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło
Stowarzyszenie inicjuje i wspiera zadania z zakresu edukacji, kultury, oświaty, pomocy i opieki społecznej, upowszechnia sport, rekreację oraz aktywny wypoczynek. W roku 2010 odbyło się wiele imprez sportowych i kulturalnych o zasięgu ponadlokalnym. W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich zorganizowano imprezę „Sport dla Wszystkich”. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się m.in. Wielkie Mazowieckie Grzybobranie. Stowarzyszenie uczestniczy w projekcie „Wzorcowa Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią”, koordynowanym przez Społeczny Instytut Ekologiczny.
• Denis Juniec
Młody sportowiec, były wicemistrz Polski młodzików w sztafecie 4x100m oraz mistrz makroregionu i Mazowsza. W 2010r. zdobył IV miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodych, w sztafecie 4x100 m, III miejsce na Mistrzostwach Mazowsza w biegu na 200 m, został wicemistrzem Warszawy w biegu na 100 m i w skoku w dal, był trzeci w biegu na 100 m w finale Gimnazjady.
• Henryk Słowikowski, założyciel i kustosz Muzeum Etnograficzno-Historycznego w Kamieńczyku
Zgromadził zbiory z dziedziny gospodarstwa rolnego i domowego, rękodzieła ludowego, militariów, motoryzacji, akcesoriów związanych z koniem, historią Kamieńczyka i flisactwem. Swoim działaniem ochrania dobro tradycji i upowszechnia kulturę regionalną. W 2010 roku muzeum odwiedziło około 1500 osób.
• Jerzy Księżak, prezes Zarządu Firmy PPHU Mleks Sp. z o.o.
Obecnie firma prowadzi jedenaście placówek handlowych. W 2010 r. uruchomiła produkcję piekarniczo-cukierniczą, wyrób krówek z logo Mlekovity pod nazwą ,,Wypasione”, które są rozprowadzane we wszystkich Mlekovitkach. W tej prężnie rozwijającej się firmie obecnie pracuje dwieście osób.
• Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej
Zgromadzenie prowadzi Dom Pomocy
Społecznej „Charytatywne Dzieło Miłości im. ks. Ignacego Kłopotowskiego” w Loretto koło Kamieńczyka, zapewniający opiekę kobietom w podeszłym wieku i przewlekle chorym. W roku 2010 Zgromadzenie pozyskało znaczne środki z Funduszu Europejskiego, PFRONU i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozwoliły one na modernizację i rozbudowę domu pomocy społecznej, dzięki czemu stworzono nowe miejsca pracy dla mieszkańców powiatu, oraz zagospodarowano terenu o powierzchni ok. 8 ha wokół Sanktuarium.
Po wręczeniu nagród głos zabrał Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi.
– Dziękuję i gratuluję pomysłodawcom propagowania „małej ojczyzny”. Patrząc na laureatów widzę pewną całość – oświata, sport, czyli młodość, etnografia, więc tradycja, przedsiębiorczość, Bóg. To wszystko jest konieczne w życiu, tym żyje człowiek – mówił.
Na uroczystości uhonorowano również Marka Zgleca z Kozłowa Starego z gminy Somianka. Tadeusz Nalewajk wręczył mu list gratulacyjny i upominek w podziękowaniu za udostępnianie gospodarstwa na czas imprezy szkoleniowo-wystawienniczej „Dni Pola”.
Galę wręczenia nagród „Za czyn” uświetnił występ Rewii Dziecięcej Sylaby, prezentującej fragmenty najnowszego recitalu „Musicram”.
E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl