Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 września 2022 r., imieniny Cypriana, JustynySceniczny debiut seniorów

Ikona
(Zam: 03.08.2010 r., godz. 07.50)

Kurpie Białe – tak nazywa się zespół śpiewaczy, który miesiąc temu powstał w Gminnej Bibliotece Publicznej. Na scenie zadebiutował w niedzielę 25 lipca podczas II Przeglądu Piosenki Klubowej w Baranowie.

Zespół skupił kilkunastu członków klubu „Srebrnego wieku”, do którego należy czterdziestu seniorów z gminy Rząśnik. Postanie klubu było częścią realizowanego przez bibliotekę projektu, na którego realizację jednostka otrzymała w ubiegłym roku 6,5 tys. zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Okazją do zintegrowania była zorganizowana z pieniędzy unijnych w sierpniu ubiegłego roku wycieczka m.in. do Łowicza, Nieborowa. Grupa wyjechała także do gminy Obryte, gdzie tamtejsza grupa seniorów spotyka się regularnie. Zebrane doświadczenia zaowocowały powstaniem klubu „Srebrnego wieku”.
– Osoby starsze w większości mają zapewniony byt, ale brakuje im kontaktów z innymi. Dzieci najczęściej są zajęte własnymi sprawami. Dzięki klubowi seniorzy mogą się spotykać, porozmawiać, wypić wspólnie kawę, czy herbatę – mówi kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Maria Bielecka.

Klub będzie działał w formie stowarzyszenia – odpowiednie dokumenty zostały już wysłane do sądu rejestrującego takie organizacje. Seniorzy mają własny zarząd, którego przewodniczącą została Kazimiera Rębała. Spotykają się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy, którą udostępnił im wójt.

Miesiąc temu część członków klubu założyła zespół Kurpie Białe, który w swoim repertuarze ma tradycyjne, regionalne piosenki. Regularne próby mają przygotować grupę do zaplanowanych imprez i występów. Debiut sceniczny zespół ma już za sobą. W niedzielę 25 lipca wystąpił w Baranowie, gdzie zaprezentował trzy utwory „Nasz zespół to Kurpie Białe”, „Kurpiowska dziewczyna”, „Siwa gąska”.
– Seniorzy ćwiczyli przez miesiąc spotykając się w gminnej bibliotece. Na przeglądzie wszyscy wystąpili w strojach regionalnych, które wzbudziły duże zainteresowanie widzów. Zaprezentowali się pięknie. Byli jedyną grupą z terenu Kurpi – mówi dyrektor biblioteki.
Zaśpiewali: Teresa Włodarczyk, Kazimiera Rębała, Janina Zarzecka, Zofia Święch, Marianna Tomaszewska, Marianna Pałubińska, Janina Jasińska, Halina Greloch (akordeon), Krystyna Tarnarzewska, Jan Świdwa, Piotr Zarzecki, Stanisław Włodarczyk, Kazimierz Tomaszewski, Stanisław Jasiński, Kazimierz Pałubiński.

Jak mówi Maria Bielecka, seniorzy wezmą także udział w tegorocznych dożynkach. Ich ranga będzie szczególna, bo w tym roku będzie to powiatowo–gminne święto plonów. Członkowie klubu mają zaprezentować swoje rękodzieło, potrawy, tradycyjne ludowe hafty, wycinanki, rzeźby, a także wieniec dożynkowy. Artyści z zespołu będą występować w strojach kurpiowskich, wykonanych przez siebie zgodnie z tradycją.

W tym roku biblioteka także pozyskała dofinansowanie z PROW. Za otrzymane 3,5 tys. zł seniorzy m.in. w sierpniu pojadą na trzydniową wycieczkę do Łeby.

J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl