Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 lutego 2021 r., imieniny Aleksandra, Mirosława

Zabrodzkie witraże

(Zam: 06.01.2016 r., godz. 16.11)

14 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu odbyły się kolejne, w ramach cyklu „Gawiniana”, warsztaty plastyczne, tym razem poświęcone sztuce witrażu.

Warsztaty to kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku cyklu spotkań poświęconych upamiętnieniu postaci Antoniego Gawińskiego, ilustratora, malarza, pisarza, ale również projektanta witraży.
W gmachu szpitala PCK przy ul. Smolnej 6 w Warszawie przed II wojną witraże zaprojektował A. Gawiński, a wykonał je znany, działający od 1902 r. Zakład S.G. Żeleńskiego w Krakowie. Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” zwróciło się do istniejącego obecnie zakładu Żeleńskich o sprawdzenie, czy w archiwum nie zachowała się dokumentacja prac Gawińskiego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w kościele parafialnym w Niegowie znajdują się również witraże wykonane wg projektu A. Gawińskiego, na co może wskazywać porównanie z zachowanymi rysunkami artysty.
Warsztatowe zajęcia dla dzieci i dorosłych poprowadzone zostały przez działającą na rynku od 2006 r. firmę „Szklana Pracownia”, której właścicielką jest Lidia Kostrzyńska. Specjalizująca się w technikach witrażu tradycyjnego, witrażu Tiffany’ego i Fasingu, pracownia wykonuje także kopie i renowacje witraży historycznych, projektuje i wykonuje szklane witrażowe ściany, lampy, rzeźby, elementy wnętrz nowoczesnych i tradycyjnych.
Pod okiem doświadczonej instruktorki Moniki Filipowicz siedemnaścioro uczestników warsztatów mogło zapoznać się z arkanami techniki Tiffany’ego. Zadaniem każdego było samodzielne wykonanie niewielkiego witrażu – postaci anioła, idealnie nadającego się na świąteczny prezent. Tradycyjnie już uczestnicy szkolenia otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” i firma „Szklana Pracownia” przy współpracy GOK w Zabrodziu oraz Stowarzyszenia „Pepisko” z Wyszkowa. Patronat medialny nad przedsięwzięciem piastował tygodnik „Wyszkowiak”.
org.

Komentarze

LAMPA z dużym starzem!
Dodane przez Czesio, w dniu 01.02.2016 r., godz. 15.47
aż się prosi, by witraże w oknach kościoła poddać profesjonalnym badaniom.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl