Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 lutego 2021 r., imieniny Aleksandra, Mirosława

Różne spojrzenia na centrum Wyszkowa

(Zam: 23.12.2015 r., godz. 12.36)

Studentka architektury na Politechnice Warszawskiej Ewelina Słomka zajęła pierwsze miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Koncepcja zagospodarowania placu miejskiego w Wyszkowie”. Burmistrz zapowiada, że teren między ul. Sowińskiego a 11 Listopada będzie zaaranżowany w ciągu dwóch najbliższych lat.Do konkursu nadesłano 12 propozycji, 2 z powodu niespełnienia wymogów formalnych zostały odrzucone. Oceniała je komisja powołana przez burmistrza: Iwona Kozon (przewodnicząca), Urszula Fijałkowska, Beata Milewska, Adam Mickiewicz, Elżbieta Szczuka, Adam Sarnacki, Wojciech Smółkowski. Oficjalne rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbyło się 18 grudnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Poprowadziła je Iwona Kozon.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski zwracał uwagę, że na wygląd miasta duży wpływ miały wydarzenia wojenne.
– Nasze miasto nie ma ścisłego centrum, bo zawsze Bug stanowił linię obrony, a Wyszków był bombardowany. Dziś staramy się porządkować przestrzeń publiczną tworząc nowoczesny, przyjazny plac miejski – mówił. – Wykonamy projekt techniczny dla tego terenu, a późnej z całą pewnością znaczną jego część zagospodarujemy.
Jak mówił, plac w centrum ma pełnić funkcję budowania lokalnej tożsamości, integrowania mieszkańców.
– Nie tak dawno stały tu drewniane chałupki, a dziś mamy śmiałe wizje projektantów, które w ciągu dwóch lat ziszczą się w postaci zrealizowanego projektu – zaznaczył.
– Jedni bardzo profesjonalnie podeszli do tematu, inni na luzie, ale myślę, że wszystkie prace będą dla władz miejskich inspiracją – zaznaczył Wojciech Smółkowski. – Nie jest powiedziane, że praca która wygrała, będzie tą realizowaną, ale na pewno będzie inspirująca.
Komisja konkursowa tak uzasadnia przyznanie pierwszego miejsca „Autorka dokonała rzetelnej analizy stanu istniejącego. Praca uwzględnia kontekst miejsca oraz elementy związane z tożsamością Wyszkowa. Wskazane miejsce pod ratusz nie zakłóca funkcjonowania założeń urbanistycznych. Miejsca odpoczynku mają charakter integrujący społeczeństwo. Praca elegancka, minimalistyczna w formie, spójna koncepcyjnie”.
– Po analizach zauważyłam, że głównym problemem tego terenu jest to, że nie ma wyraźnych granic placu, dlatego starałam się je zbudować – mówiła Ewelina Słomka.
Według jej koncepcji, granice ma wyznaczać ratusz, zaaranżowana zieleń, centrum handlowe. Zaproponowana strefa wypoczynku zawiera ławki pozwalające na spokojne spotkania i rozmowy. E. Słomka przewidziała też fontanny, miejsca np. na punkt informacji o wydarzeniach lokalnych.
– Starałam się zapewnić wielofunkcyjność placu, by mógł być użytkowany niezależnie od pory roku – zimą np. jako lodowisko, miejsce na choinkę bożonarodzeniową, cały rok jako centrum na wykonywanie codziennych czynności, wypoczynek, targowisko – zaznaczyła autorka.
Drugie miejsce jurorzy przyznali za wspólny projekt Kindze Butlewskiej, Annie Suchenek, Karolinie Wołoszynek, trzecie – Magdalenie Bartnickiej, Martynasowi Berneckiemu, Zuzannie Białobłockiej, Anecie Bogusz, Wioletcie Buczyńskiej, Anecie Dąbkowskiej, Piotrowi Frołowi, Ewelinie Świerzyńskiej. Pozostali uczestnicy to: Piotr Płochocki (inicjatywa Obie Strony Miasta), Alicja Walkusz, Wojciech Kukwa, a także Artur Górski, Kamila Sasim, Klaudia Karwowska (wspólny projekt), Maciej Wasilewski, Anna Janus (wspólny projekt), Agnieszka Wiercińska, Patryk Molendowski, Filip Osiński (wspólny projekt), Aleksandra Sitko, Izabela Kubicka (wspólny projekt).
Prace uczestników konkursu można oglądać do 23 grudnia na trzecim piętrze biblioteki w Sali im. Prof. Ludwika Maciąga.
J.P.


Komentarze

Dodane przez Jacek, w dniu 23.12.2015 r., godz. 13.17
Pan Smółkowski mógłby pochwalić się jakimiś urbanistycznymi realizacjami poza Wyszkowem? Chyba nie chodzi o to, żeby teraz wymieszać jak w bigosie wszystkie nadesłane pomysły. - Jedni bardzo profesjonalnie podeszli do tematu, inni na luzie, ale myślę, że wszystkie prace będą dla władz miejskich inspiracją – zaznaczył. To chyba jakaś pomyłka.
Dodane przez AWP, w dniu 23.12.2015 r., godz. 15.00
Ten plac przed kościołem, też należało zlepić z kilku pomysłów. Może nie przypominałby tortu ze świeczkami dla 100 latki.
Barok
Dodane przez Fatamorgana, w dniu 23.12.2015 r., godz. 15.47
jest mieszanką kumulująca różne style. Pałace, meble w stylu barokowym a szczególnie jego nurcie rokoko - na zielono nawiązanie do natury są najładniejsze. Podobnie jak sałatka jarzynowa zawiera dużo zdrowia. Bajaderka - zlepek okruchów przesączonych rumem, zalanych czekoladą, czyż nie są smaczne a i najeść sie można. Ciastko dla studentów! Z takiego melanżu powstają najładniejsze, najzdrowsze receptury.
mieszanką kumulującą różne style jest eklektyzm
Dodane przez Leonardo, w dniu 23.12.2015 r., godz. 15.57
Ale jak mamy takich znawców sztuki, to i z placyku pomiędzy blokowiskami będziemy mięli kolejnego potworka. Barokowego wg. powyższej receptury.
Dodane przez Anonim, w dniu 23.12.2015 r., godz. 16.38
Jak te barokowe jajcarskie lampy na osiedlu kwadratowych bloków z dodatkiem całkiem przyjemnej zieleni i ultra kosmicznej fontanny już nie barokowej.
do Leonarda
Dodane przez Anonim, w dniu 23.12.2015 r., godz. 17.42
Da Vinci to Ty nie jesteś. Doczytaj , jeżeli pod wpływem powyższego komentarza temat tej mieszanki, tak Cię poruszył.
Dodane przez Specjalny, w dniu 23.12.2015 r., godz. 17.57
Prace młodych ludzi są naprawdę interesujące. Faktycznie, nie dajcie tego zepsuć WoYtkowi.
Dodane przez Anonim, w dniu 23.12.2015 r., godz. 18.27
Czy barok to mieszanka stylów? Moim zdaniem mieszanką jest np. bigos.
Dodane przez Sowiński, w dniu 23.12.2015 r., godz. 21.19
Skąd taka zdolna młodzież? Tajemnica?
Dodane przez Anonim, w dniu 24.12.2015 r., godz. 21.00
Wodotryski dla jednych a Ja suchą nogą do domu nie mogę dojść na Ruczajowej.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.12.2015 r., godz. 07.56
I niech WoYtek nie zapomni zaciukać tego placu jego firmowym znakiem rozpoznawczym obciachowymi lampami jajcami. Koniecznie po pięć na jednym słupie, żeby było na bogato.
Dodane przez Pomiędzy, w dniu 26.12.2015 r., godz. 10.16
To był pomysł burmistrza na te lampy, miasto miało być spójne. Czytałem o tym.
Do anonima z 1827
Dodane przez Doryncki, w dniu 28.12.2015 r., godz. 09.10
Do antyku wróć i poprzebieraj
Iście artystyczne
Dodane przez Anonim, w dniu 28.12.2015 r., godz. 17.29
teksty. Ciekawie , sympatycznie było by gdyby barok kwitł na ulicach miasta. Taki wyszkowski wersalik.
leon
Dodane przez leon, w dniu 28.12.2015 r., godz. 21.17
A gdzie praca pseudoarchitekta "Leona" ? Przeciez wygral konkurs na "makabryle" (najbrzydrzy twor w Polsce) w ogolnopolskiej gazecie - przypomnijcie sobie "transfomresy " z Sowinskiego - az zal nie nawiazac do tego 8 cudu swiata
Dodane przez Stary Wyszkowianin, w dniu 29.12.2015 r., godz. 09.23
Pamiętam, plan zagospodarowania obszaru przy ulicy Strażackiej przedstawiony przez studentkę Architektury w ramach swojej pracy dyplomowej. Plan był śmiały, m. in. przeniesienie Straży Pożarnej. Efekt żaden. Tu też zrobiono konkursik dla zamydlenia oczu, że coś się dzieje, bez możliwości realizacji projektu. Nadal Wyszków to pustynia planistyczna. Kozon to zwykła urzędniczka, z urzędu w Somiance, nie znająca się na architekturze i ma poparcie burmistrza bo zajmuje się m.in. cząstkowymi planami zagospodarowania. Skazani jesteśmy na transformersy i bezład przy ulicy Kościuszki, od Sowińskiego do Wąskiej.
Artyzm atmosfery udziela się
Dodane przez Anonim, w dniu 29.12.2015 r., godz. 12.07
i dobrze. Elementy baroku są już przerobione w starożytności. Może coś pod tym kątem zawita w ponoworocznych planach miasta. Barok jest ładny.
Dodane przez ela, w dniu 29.12.2015 r., godz. 12.36
To po co było wydawać pieniądze na ten konkurs. Wcale niemałe. Pan monopolowy Smółkowski przejmie wszystko bez konkursu i swoje zrobi. Takie mamy z tym placem kwiatki.
5000+2500+1500
Dodane przez , w dniu 29.12.2015 r., godz. 22.16
Jak to po co ? Po to, żeby wybrać najlepsze pomysły i je wymieszać ze sobą a potem zrobić jeden keks. Za te 9 tysi tyle niezłych idei to wcale nie są duże pieniądze.
Dodane przez zł(y), w dniu 29.12.2015 r., godz. 23.58
Kto zrobi ten keks i w jakim zostanie wyłoniony konkursie?
Dodane przez A!, w dniu 30.12.2015 r., godz. 08.52
Miejscowym monopolistom brakuje pomysłów? W takim razie to nie miasto a zleceniożercy powinni fundować te konkursiki.
DO 2216
Dodane przez Anonim, w dniu 30.12.2015 r., godz. 11.27
WOle babke drożdżową, wyrośniętą z rodzynkami bez kompotu ale z czarną herbatą i tak samo bez mleka.
Dodane przez Stary Wyszkowianin, w dniu 30.12.2015 r., godz. 18.32
W przyszłym roku trzeba zawalczyć o Wyszków bo nic nie zmienia się na dobre a Wyszków stał się dojną krową dla cwaniaków. Nie ma nowego numeru naszej gazety to możemy podsumować stary rok i poprzednie bo ta ekipa rządzi już długo. Co było pozytywem - niewiele. Pod presją otwarto plażę miejską, zrobiono kilka asfaltów, ustawiono kilka LEDów. Nie zadłużono bo niewiele zrobiono.Wywalono korytowca, zrobiono konkurs i przyjęto nowego naczelnika Szewczyka, który zbiera dobre opinie, żeby tylko nie stracił kręgosłupa.Kilka załatwionych interesików dla biznesu. Co było negatywem - tu lista jest długa, trzeba za numerować żeby inni mogli się dołączyć. I tak: 1) Nadal kolesiostwo, kumoterstwo, lenistwo, brak pomysłów, słaba jakość wykonywanych prac. Siedzą cicho i biorą dużą kasę; 2) Burmistrz tworzy niedemokratyczne rady i komitety poparcia własnej osoby. Po co, każdy się domyśla. 3) Pierwsza do zwolnienia czyli wice blondi. Oświata coraz gorzej w porównaniu z średnią wojewódzką, głównie w najważniejszych przedmiotach, matematyce i angielskim. W matmie to nawet w niektórych gminach wiejskich jest lepiej. W sporcie drużyny coraz niżej a dostały więcej pieniędzy, brak nadzoru. Miały być inwestycje na stadionie, w tamtym roku nic w tym 1 milion, pewnie na boisko boczne dla Nosorożców. Kultura, nie słyszałem o głośnym wydarzeniu kulturalnym w Wyszkowie.Promocja - nikt nowy nie usłyszał o Wyszkowie,wydział promocji to nadal promocja Nowosiela i nic po za tym. Blondi to totalna porażka. 4) Był czysty teren w centrum, można było pięknie zagospodarować a mamy transformersy na głównej Sowińskiego, wyśmiewane przez prasę dla architektów, blokowiska w kolorach pastelowych i wielkimi numerami, bloki z majtkami na balkonach i pastwisko w miejsce ratusza. A znając naszych geniuszy pojawi się pewnie fontanna, otoczona parkingiem, dla dojeżdżających do Warszawy. Czerwone rondo jak było tak jest. 5) Żadnej wizji rozwoju przemysłu i turystyki w Wyszkowie. 6) Potwierdza się, że obecna rada miejska to jedna z najgorszych. Przewodniczący komisji, Abramczyk, Rojek, Wyszyński czy Wróbel, zasiedzieli się, niczym oprócz cwaniactwa, dla siebie, niczym się nie wyróżniają. Inwestycje pod siebie aby wybrać na następną kadencję. Dla naszego miasta takie cwaniactwo jest niewiele warte i powinno się ich zmienić na innych. Może Szczerba, Sobieski, Śniadała, Gryz czy inni mają lepsze pomysły na Wyszków. 7) Przejechałem się po gminie Długosiodło i tam asfalty do najmniejszej miejscowości. W Wyszkowie wstyd powiedzieć co jest za rogatkami miasta ; 8) Fundusze sołeckie to kpina z mieszkańców wsi. 9) W Wyszkowie coraz mniej zasad współżycia społecznego, np widać w centrum Wyszkowa z parkingami, w okresie świątecznym parking przy galeo zamknięty, zastawiony dechami, przed sądem rejonowym parking zarezerwowany dla pracowników w dni powszednie ale w sobotę, niedzielę czy święta szlaban mógłby pójść w górę a parking otwarty dla katolików. Nie mówię o parkingu spółdzielni na 11 Listopada przy sklepiku warzywnym pana miłego, był wjazd od strony sklepów, teraz parking podwyższono i wjazd od bloków. Burmistrz i urząd nie reaguje; 10) Sylwester miejski jak nie było to nie ma. itd. Damy radę w przyszłym roku ale można pogonić tą starą ekipę.
Dodane przez Anonim, w dniu 31.12.2015 r., godz. 13.49
Stary rok można będzie podsumować w styczniu.
Dodane przez Kazik z Sowińskiego, w dniu 03.01.2016 r., godz. 12.01
Podsumowując można powiedzieć. że w Wyszkowie nadal panuje jedna wielka SZAŁAJDA! Dodać jeszcze punkt na temat placówek sportu i kultury, których dyrektorzy z takim doświadczeniem i stażem mogliby poszukać sobie pracy nawet w stolicy. Tam najbardziej potrzebują takich kreatywnych menadżerów. Hutnik stał się salą do wynajęcia pod kabarety i poza Sylabą niewiele się tam dzieje.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.01.2016 r., godz. 14.22
Szczególnie ofeerta WOSiR jest powalająca.
Dodane przez JS, w dniu 03.01.2016 r., godz. 14.45
Dla mnie zagospodarowywanie i upiększanie Wyszkowa jest jakieś "kosmopolityczne" i mdłe - brakuje np. elementów związanych z miejscem i tradycjami. Np. nie ma zupełnie odzwierciedlenia pobytu w okolicach Wyszkowa artystów takich jak prof. Ludwig Maciąg, Henryk Musiałowicz, czy rzeźbiarki takiej jak śp. Anna Dębska, której prace wybitnie nadają się do zapełnienia przestrzeni i uzupełnienia małej architektury. Bardzo ciekawie mogłyby taką rolę pełnić również prace Leona Gruzda, mającego swą pracownie na Fideście. Nie wspomnę już o artystach ludowych. Zupełnie nie ma też odnośników do tego, że otaczają nas puszcze Biała i Kamieniecka z ich historią i tradycjami. Można by tu przynajmniej odpowiednio zmodyfikować miejską zieleń i park. Podobnie jest z rzeką Bug. Niezbyt szanuje się zieleń - miasto pustynnieje powoli, ale stale. A właśnie "powyższym" możemy odróżnić się od innych miast nie tylko najbliższego regionu. Zupełnie nie zgadzam się z opinią przedmówców dotyczącą tzw. "transformersów" z ulicy Sowińskiego. Ta część ulicy właśnie przez różnorodność architektury, świadczy o miejskim charakterze tej części Wyszkowa...
Dodane przez Jątek, w dniu 03.01.2016 r., godz. 19.05
Jedna część Sowińskiego może być poświęcona na "potworki". Trudno żeby budować miasto wg 2-3 szablonów. Skończyć należy też z monopolem pana Smółkowskiego, autora tragedii ulicy Daszyńskiego. Zaprojektowana przez niego wizja sypie się w drobny mak (projektant określa też rodzaj materiałów, z których inwestycja ma być zrealizowana) . No i nadal wielkim obciachem (plama na honorze starosty Mroza) jest pozostawienie w centrum miasta tzw. Kolumny Transportu Sanitarnego. Wykonanie płotu na koszt miasta nie rozwiązuje problemu tego Bangladeszu.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl