Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyDoradzą, jak zaplanować karierę

(Zam: 23.12.2015 r., godz. 12.05)

Powiatowe Centrum Doradztwa Zawodowego rozpoczęło swoją działalność w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”. Ma pomagać młodym ludziom, ale też być platformą współpracy i wymiany doświadczeń nie tylko dla doradców zawodowych, również dla przedstawicieli szkół, urzędu pracy, samorządów.

Konferencja, podczas której omówiono istotę Powiatowego Centrum Doradztwa Zawodowego (PCDZ), a także zagadnienia dotyczące rynku pracy odbyła się 9 grudnia w CEZiU „Kopernik”. Gości witała dyrektor placówki Grażyna Kalinowska. Wśród nich byli: wicestarosta Adam Mróz, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Krzysztof Arbaszewski, przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, Ochotniczego Hufca Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, firmy Quad/Graphics, szkół i in.
– Proponujemy współpracę w zakresie doradztwa zawodowego. Powiatowe Centrum Doradztwa Zawodowego umożliwi nam dzielenie się doświadczeniem, dobrymi praktykami. Mam nadzieję, że zainicjuje działania przedsiębiorcze, przyczyni się do pozyskiwania środków unijnych – podkreśliła Grażyna Kalinowska.
Zasady działania PCDZ omówiła doradca zawodowy CEZiU „Kopernik” Ewelina Paziewska.
– Chcemy, by dzieci od najmłodszych lat spotykały się z doradztwem zawodowym, by już w przedszkolu miały zajęcia związane z poznawaniem zawodów. Chcemy także, by istniała ciągłość tej edukacji na wyższych szczeblach edukacji młodych ludzi – podkreśliła.
PCDZ ma umożliwić młodzieży zapoznanie się z rynkiem pracy, możliwościami edukacyjnymi, ułatwić jej przejście z etapu nauki do etapu zatrudnienia, pokierować nią tak, by załatwienie spraw w urzędach nie było barierą w zawodowym rozwoju itp.
– W założeniu szkoły, tak jak do tej pory, mają nadal realizować swój system doradztwa zawodowego. Dzięki Powiatowemu Centrum będą się mogły jednak wymieniać doświadczeniami, współpracować ze sobą – zaznaczyła E. Paziewska.
Powiatowe Centrum Doradztwa Zawodowego ma się składać z czterech elementów organizacyjnych. W Młodzieżowym Biurze Kariery chętni zasięgną informacji o kierunkach kształcenia, możliwościach istniejących na lokalnym rynku pracy, sposobach szukania zatrudnienia. Ma się tu odbywać indywidualne i grupowe poradnictwo zawodowe, projektowanie indywidualnych planów działania itp.
W ramach komórki nazwanej Centrum Doradztwa Mobilnego doradcy zawodowi będą udzielać rad docierając do szkół na ich zaproszenie. Specjaliści PCDZ będą także skupiać się na rozwijaniu umiejętności młodych ludzi w ramach Ośrodka Szkoleń Miękkich. Uczniowie będą mieli szansę wziąć udział w szkoleniach, wykładach, seminariach, warsztatach z zakresu autoprezentacji, komunikacji, zarządzania czasem itp.
– Pracodawcy mówią, że przyuczyć do zawodu można z reguły łatwo, ale wykształcenie takich umiejętności jak autoprezentacja to długi proces, który toczy się już od najmłodszych lat – podkreśliła E. Paziewska.
W ramach swojej oferty PCDZ oferuje kwalifikacyjne kursy zawodowe.
Powiatowe Centrum ma być też inicjatorem działań o skali powiatowej np. festiwalu zawodów, forum doradców zawodowych, tygodnia przedsiębiorczości. W ramach PCDZ pracować będzie sześcioosobowy zespół doradców zawodowych. Centrum dysponować będzie biblioteką (publikacje, poradniki, filmy, materiały do pracy z uczniami), firmą symulacyjną, pracowniami wyposażonymi w sprzęt multimedialny.
– Podoba mi się propozycja, byśmy rozmawiali z młodzieżą gimnazjalną i ponadgimnazjalną o jej przyszłości – konkludował wicestarosta Adam Mróz. – Znaczna część mieszkańców nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Naszym zadaniem jest pomóc młodym w dokonywaniu zawodowych wyborów. Jeśli w jednym ośrodku zgromadzimy doświadczenie, to łatwiej będzie nam podejmować pewne decyzje – podkreślił.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Wiesio, w dniu 26.12.2015 r., godz. 17.26
Wyglada na to,ze Centrum to utworzono konkretnie z mysla o jednej osobie. Ciekawi mnie ile ta pani bedzie zarabiala. Te wzniosle deklaracje o doradztwie to nic innego jak pic na wode ,a tylko wlasne korzysci. Stwierdzenie,ze duzo osob nie pracuje w swoim zawodzie odnosi sie chyba do osob zatrudnionych przez PO i PSL na wszystkich mozliwych urzedach. Oczyszczenie tej patologii,uczyni dostep do pracy ludzi z profesionalnym przygotowaniem. Powolujac takie Centrum wiadomo,ze beda zarabiac ludzie trudniacy sie doradztwem czesto, nie zawsze tez z odpowiednim przygotowaniem. Coz PO I PSL nadal kreca lody,a pan Sobczak zachowuja sie jakby nic.
Dodane przez Kaliope, w dniu 26.12.2015 r., godz. 23.46
Pan Mróz był miejskim strażnikiem...
I tak to
Dodane przez Anonim, w dniu 28.12.2015 r., godz. 17.23
się zaczęło !

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl