Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 czerwca 2023 r., imieniny Walerii, WalteraZgłębiali tajemnice artystów i sportowców

(Zam: 16.12.2015 r., godz. 12.05)

3 grudnia uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej mieli okazję zobaczyć Muzeum Narodowe i Muzeum Sportu i Turystyki. Osiem muzeów w stolicy tego dnia organizowało dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Instytucje zaoferowały atrakcje z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu w Muzeum Narodowym podopieczni wyszkowskiego WTZ-u mogli skorzystać z warsztatów – były to zajęcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dysfunkcją słuchu bądź wzroku. Uczestniczyli też w lekcji muzealnej. Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwsza grupa inspirowała się malarskimi eksperymentami Aleksandra Gierymskiego, który wykonywał prace za pomocą grzebienia, widelców czy wałka. W ten sam sposób każdy uczestnicy mieli okazję stworzyć pracę o dowolnej tematyce. Grupa druga brała udział w spotkaniu poświeconym sposobom tworzenia rzeźby. Uczestnicy poznali różne jej formy, jak relief czy popiersie. Na koniec zajęć każdy mógł stać się artystą i stworzyć własne dzieło. W Muzeum Narodowym odbyła się też lekcja muzealna, która pozwoliła osobom z niepełnosprawnościami w prosty sposób przyswoić podstawową wiedzę o muzeum. Dowiedzieli się, czym różni się rzeźba od obrazu, zobaczyli nowoczesną rzeźbę wykonaną z klocków lego. Kolejną atrakcją była ekspozycja arcydzieła „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Ciekawym doświadczeniem była możliwość domalowania części obrazu, która została zniszczona. Każdy z uczestników mógł poczuć się jak prawdziwy artysta. Na zakończenie lekcji goście podziwiali eksponaty, które zostały wykopane z ziemi, m.in. obraz matki Maryi.
W Muzeum Sportu i Turystyki zwiedzili ekspozycje stałe oraz zdjęcia o tematyce sportowej. Do najciekawszych atrakcji wystawy należały oryginalne medale olimpijskie czy kajak, na którym pływał po mazurskich jeziorach Karol Wojtyła. Ekspozycja przybliżyła sylwetki wielu wybitnych sportowców reprezentujących liczne dziedziny sportu.
Oprac. J.P.

Komentarze

Tamat
Dodane przez Anonim, w dniu 19.12.2015 r., godz. 12.06
bardzo aktualny a i z perspektywą.
jak w Muzeum
Dodane przez Słowacki Julek, w dniu 19.12.2015 r., godz. 15.28
,, Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi..."

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta