Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 listopada 2020 r., imieniny Flory, Jana

Dawna wieś na zdjęciach

(Zam: 25.11.2015 r., godz. 10.52)

W dniu Narodowego Święta Niepodległości swoją premierę miała wystawa „Gmina Brańszczyk w fotografiach Mariana Pokropka”. Zawiera ona zdjęcia wsi lat 50., 60., 70. XX wieku. Uświadamia, jak bardzo na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniła się architektura, rzemiosło, sposób ubioru, uprawy rolniczej.

Ekspozycja od 11 listopada znajduje się w Gminnym Domu Kultury w Brańszczyku. Na 15 tablicach (format B1) umieszczonych zostało ponad 40 unikalnych zdjęć przedstawiających m.in. warsztat tkacki z Poręby, naczynia ceramiczne – dwojaki, gzymsy nadokienne, rodzinę Dionizego Rogalskiego z Przyjm, zabudowania mieszkalne i gospodarcze.
Prof. dr hab. Marian Pokropek to etnograf, założyciel Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach. We wstępie do wystawy pisze: „Przemiany ekonomiczno-społeczne i kulturowe, jakie dokonują się nadzwyczaj intensywnie w ostatnich dziesięcioleciach na tym terenie, powodują zanik tradycyjnej kultury głównie w zakresie drewnianej architektury, rzemiosł, rolnictwa, stroju, sztuki ludowej. Odtwarzanie tej kultury tradycyjnej we współczesnych badaniach staje się w wielu przypadkach niemożliwe. Należy sięgać do wcześniejszych źródeł i dokumentacji, a takowymi są stare fotografie, rysunki i opisy. Wszelkie materiały opisowe, fotograficzne, rysunki pochodzące z lat 50-70 XX w. nabierają dziś wyjątkowego znaczenia. Stały się niejako dokumentami historycznymi”.
Honorowy patronat na wystawą objął wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul. Jego organizatorami są: Muzeum Regionalne w Pułtusku i gmina Brańszczyk, partnerami – Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”, Stowarzyszenie Pepisko, Gminny Dom Kultury w Brańszczyku. Kuratorem wystawy jest Sylwia Słojkowska-Affelska, koordynatorem projektu Marek Filipowicz.
Ekspozycja w tym tygodniu znajdować się będzie w GDK, następnie od niedzieli 22 listopada będzie prezentowana w kościele w Porębie. Jest ona jednym z kroków podjętych w ostatnim czasie na rzecz zachowania pamięci na temat przeszłości małej ojczyzny. W centrum Brańszczyka działa też skansen, gdzie można zobaczyć drewnianą chatę, stodołę, kuźnie. To zalążek powstającego parku etnograficzno-przyrodniczego.
J.P.

Komentarze

ulala
Dodane przez A co on tam, w dniu 25.11.2015 r., godz. 21.48
A co on tam koordynował buuuahahaha
Dodane przez Marko :), w dniu 26.11.2015 r., godz. 07.16
Wszystko koordynował, wystawa to jego pomysł :) Zacytuję: ...14 listopada w piątek "Kuźnia Kurpiowska" w Pniewie po raz kolejny stała się centrum regionalnym Puszczy Białej. W tym dniu bowiem miała miejsce promocja nieocenionej wagi publikacji „Wędrówki po Puszczy Białej” połączonej z prelekcją redaktora naukowego wydawnictwa – profesora Mariana Pokropka... (Viscobar). Jako amator kurpiowszczyzny regionu Puszczy Białej byłem zaproszony na tę niecodzienną uroczystość gdzie osobiście poznałem profesora Pokropka - autora zdjęć. Z etnograf - Panią Sylwią - autorką albumowych tekstów, znamy się ok. 12 lat (od powstania w Pniewie stowarzyszenia „Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna”). Rok temu, na wspomnianej promocji albumu, wpadłem na pomysł ponownego wykorzystania unikatowych zdjęć w postaci m.in. zorganizowania trwałej wystawy. Przywiozłem kilka albumów do domu, po czym zainteresowałem tematem odpowiednich ludzi. Kiedy pomysł zyskał wstępną aprobatę, zainicjowałem spotkanie, na którym wspólnie z wójtem ustaliliśmy formę wykorzystania właściwych gminie Brańszczyk zdjęć. Podzieliliśmy się z Sylwią zadaniami gdzie mi jako pomysłodawcy, przypadła w udziale koordynacja :) Osobiście dokonałem wyboru formatu tablic, ich ilości, materiału, obramowania, ustaliłem technikę druku oraz jego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi (wystawa w sezonie będzie eksponowana w plenerze brańszczykowskiego skansenu), zleciłem i monitorowałem ich wykonanie. Miałem pomysł, a żeby go z sukcesem zrealizować, osobiście go koordynowałem, to wszystko . W ramach projektu, planowane są już wystawy dotyczące kolejnych puszczańskich miejsc, których również jestem koordynatorem. Jest mi z tego powodu niezmiernie miło. Pozdrawiam :) PS a w międzyczasie... ale o tym może innym razem ;)
Dodane przez J.ann, w dniu 26.11.2015 r., godz. 10.00
Tak trzymać Maro. buuuuuahahaha, to pewnie jakiś "życzliwy"znajomy, co by chciał jak Ty, tylko mu czegoś brak. Nie rozumiem takiego zachowania.
Dodane przez zabużak, w dniu 26.11.2015 r., godz. 11.34
Szacunek dla Marka Filipowicza. Pozdrawiam! PS osobiście, będzie mi miło, jeśli jeden z projektów przeniesiesz za Bug, do Puszczy Kamienieckiej.
Wieś tańczy i śpiewa
Dodane przez Tadek, w dniu 30.11.2015 r., godz. 17.16
JeżEli to zalążęk parku , to co jeszcze Dom Kultury uszykuje?
Gratulacje
Dodane przez Jan Szczydomiski, w dniu 30.11.2015 r., godz. 18.26
Fajna wystawa, piękny występ młodzieży. Gratuluję

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl