Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 grudnia 2020 r., imieniny Aurelii, Balbiny

Sprawdź, zanim kupisz pojazd

(Zam: 25.11.2015 r., godz. 10.45)

Ważna informacja dla osób planujących zakup używanego pojazdu. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych istnieje możliwość sprawdzenia online „Historii Pojazdu”. Usługa dostępna jest dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

Historia Pojazdu (www.historiapojazdu.gov.pl) to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dla wszystkich. którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje sie bezpłatnie.
Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:
– dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa.
– terminy obowiązkowych badan technicznych, które przechodził pojazd, w tym informacje, czy posiada aktualne badanie,
– odczyt licznika zarejestrowany podczas badan technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi sie informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
– informacje, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
– liczbie właścicieli i województwo rejestracji,
– informacje, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.
By uzyskać informacje wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji pojazdu, numer VIN – jest to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta.
Dane, które możemy uzyskać pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez ministra spraw wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym. Dane do ewidencji przekazywane są od 2004 r. przez kilka tysięcy niezależnych od ministra spraw wewnętrznych podmiotów, korzystających z różnych narzędzi teleinformatycznych, co w niektórych przypadkach może powodować niezgodności danych. Prace nad usunięciem możliwych niezgodności danych zawartych w CEPiK są przedmiotem projektu CEPiK 2.0 i docelowo maja doprowadzić do znacznego ich ograniczenia.
Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty.
Oprac. J.P.
Źródło MSW

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl