Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 listopada 2020 r., imieniny Błażeja, Saturnina

Co krok to graffiti

(Zam: 18.11.2015 r., godz. 12.57)

Trudno w Wyszkowie znaleźć ulicę, przy której nie byłoby graffiti. Amatorzy takich malunków psują estetkę miejskiej przestrzeni, niszczą, czasem świeżo odnowione, elewacje. W ostatnim czasie obecny przewodniczący Osiedla nr 7 Wojciech Chodkowski zwracał uwagę na problem.Podczas zebrania, które zorganizował, mieszkańcy centrum Wyszkowa skarżyli się, że sprawy nielegalnych malunków organy ścigania zbyt często umarzają.
Głos w sprawie zabrał też nasz Czytelnik. Według niego, „sytuacja jest złożona. To, że ktoś maluje, czyni akty wandalizmu to jest jedna sprawa. Drugą jest fakt małej aktywności służb porządkowych w tej sprawie. Całe miasto jest remontowane, widać rękę miejskich władz, spółdzielni jak również prywatnych właścicieli. Robione są piękne elewacje i co z tego, po co. Weźmy za przykład ulicę Sowińskiego, która bądź co bądź staje się główną arterią miasta, a jest paskudnie okaleczana przez różnego rodzaju wulgaryzmy pisane na ścianach, parkanach, itp. Wandale nie oszczędzają również terenów kościelnych, weźmy za przykład niedawno wykonane schody przy kościele św. Idziego. Przecież to zostało wykonane za pieniądze miejskie, a więc pieniądze podatników. Zniszczone są również znaki drogowe, a to wpływa już bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Tacy ludzie nie mogą być bezkarni. Myślę, że burmistrz i rada miejska powinni wykazać inicjatywę wymierzoną w tych wandali. Mamy w mieście policję, mamy straż miejską, mamy liczne firmy ochroniarskie. Są to grupy, które są w stanie zidentyfikować sprawców, dostarczyć dowodów. Szczególnie w dobie obecnych technologii, gdy sfotografować człowieka można telefonem komórkowym. To wymienione służby oraz firmy prywatne, z którymi przecież miasto może współpracować, powinny być naszym orężem w walce z wandalami. Zidentyfikowani sprawcy powinni być obciążani kosztami renowacji zniszczonych obiektów. Można również odnieść się z apelem do społeczeństwa, nie wierzę, że nikt nie widział, nie nakrył na gorącym uczynku tych wandali. Czy podoba nam się, że ktoś niszczy coś na co wszyscy ciężko pracujemy? Wjeżdżając do miasta widzimy tablicę z napisem „miasto monitorowane”. Wykorzystajmy więc również ten monitoring. Jeżeli zaś ta grupa „malujących” potrzebuje miejsca na wyrażenie swoich myśli itd. to niech miasto ufunduje w którymś miejscu specjalne platformy dla grafficiarzy (tak jak to było zrobione przy okazji stulecia wyszkowskiego liceum). Na wszystko można znaleźć miejsce”.
Policja regularnie dostaje zgłoszenia dotyczące powstałych graffiti. Malunki te sprawcy umieszczają nie tylko na elewacjach, ale także na wiaduktach, pociągach itp. Według Art. 63a. § 1 kodeksu wykroczeń „Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”. W § 2 tego samego artykułu czytamy „W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego”.
Według policji, do nielegalnego malowania dochodzi najczęściej w nocy, w miejscach słabo lub w ogóle nieoświetlonych. Funkcjonariusze apelują przede wszystkim do mieszkańców o pomoc – reagowanie na przypadki niszczenia mienia i informowanie o nich policji.
J.P.


Komentarze

W sądzie takiego
Dodane przez Anonim, w dniu 18.11.2015 r., godz. 13.34
pogonić!
Wstyd
Dodane przez knom, w dniu 18.11.2015 r., godz. 13.46
Policja nie wie co robić? Większość tych prac jest podpisana. Policji nie chce się nic w tym temacie robić. A powiedziałbym, ze nie jest to wcale taka mała znikomość społeczna. Naprawienie zniszczonej elewacji w ten sposób kosztuje kilka tysięcy złotych.
Elewację
Dodane przez Anonim, w dniu 18.11.2015 r., godz. 13.57
należy się przynajmniej co dwa lata odmalowywac . W przeciwnym razie widoczne są obwisłe rysy. Poczatkowo wygląda to powiedzmy ładnie ale później fatalnie .
Dodane przez Sąsiad, w dniu 18.11.2015 r., godz. 16.08
Za podpisami np. SIKORA kryją się konkretni gówniarze. Jakby matka z ojcem takiego artysty zapłaciła za szkody parę tysięcy to by mu szybko artyzm wyparował z głowy. Dopiero co odnowione tyły budynku spółdzielni są już tak oszpecone, że rzygać się chce.
Dodane przez Anonim, w dniu 18.11.2015 r., godz. 17.15
Powinniśmy więcej wymagać od PO-licji. W żadnym innym mieście nie ma takiego dziadostwa.
Dodane przez AXA, w dniu 18.11.2015 r., godz. 17.17
Pani redaktor nie musiała chodzić na Norwida, na tyłach jej redakcji przy Sowińskiego dopiero widać jaki to problem.
Dodane przez ;), w dniu 18.11.2015 r., godz. 18.46
Same bezideowe bazgroły, beztalencia z tych gówniarzy
Dodane przez Sikora, w dniu 18.11.2015 r., godz. 21.02
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?
Dodane przez K, w dniu 19.11.2015 r., godz. 09.12
Nie ja ci zrobię Sikoro, tylko rodzice, jak zapłacą za szkody. Pora zrobić z tym porządek.
Dodane przez AXA, w dniu 19.11.2015 r., godz. 10.07
Policja liczy na reagowanie, a ja liczę na skuteczność policji. I statystyki wzrosną konkretami, a nie mandatami dla dziadków w życie na rowerze.
Dodane przez Owsio, w dniu 19.11.2015 r., godz. 11.04
Dlaczego nie ma inicjatywy od burmistrza i miasta. Jest tyle służb, które ciągle czegoś chcą, dostają nowe samochody jak Policja. Zacznijmy wymagać i od władz i Policji. To całkiem kolorowe miasto wygląda jak dzielnica slumsów. Jet tragicznie. Kiedyś te graffiti miało wygląd, dziś to same wulgaryzmy i beznadziejne podpisiki tz. tagi. Wystarczy jednego złapać przy robieniu tagu i obarczyć go za wszystkie pozostawione przez niego na całym mieście. Nawet jak będzie trzeba zaangażować policyjnego grafologa.
Na co liczy policja?
Dodane przez Anonim, w dniu 19.11.2015 r., godz. 15.14
Zacznijmy więcej wymagać od Policji. Po co są te kamery na mieście i tyle się za ich obsługę płaci?
Public relations -forma kontaktu spocznego na muralach
Dodane przez Ewa Buc, w dniu 19.11.2015 r., godz. 15.19
Napisy, ulotki, reklamy sa wszedzie, zyjemy w takich czasach. Murale ciekawie wykonane sa bardziej estetyczyne niz goly plot czy betonowy , szary slup. Coz mozna poradzic w takiej sytuacji ? Murale - praca dla instruktorow plastyki a dla modziezy i dzieci spray w reku to swietna zabawa ! Ulotki o roznej tresci , w tym co dziwne nawet w formie nekrologu mozna znalesc w instytutach naukowych. Nie ma sie co zatem dziwic , ze niewyksztalcone jednoski spoleczne maluja po plotach. Ktos to drukuje , ktos dobrze na tym zarabia! W kontekscie odniesienia wspolczesnych problemow do prawa - NEPOTYZM jest niedopusczalny w wiekszosci krajow na swiecie, reguluja to kodeksy. W Polsce srodowisko PSL nie jest wyjatkiem w tej kwestii. W sposob bardzo nasilony pradoksalnie wystepuje wsrod prawnikow aczkolwiek cos juz zaczeto w tej sprawie robic. Kolejne srodowisko to uczelnie. Jest rodzinna enklawa miedzywydzialowa . Z punktu widzenia mentalnego, psychologicznego na przestrzeni lat powstalo srodowisko snobow niemajacych pojecia o realiach codziennego zycia. Stad wlasnie wynikaja duze problemy! Dziwne , ze do tej pory nie powstalo zadne opracowanie naukowe na temat . Szczegolnie z punktu widzenia socjologicznego jest duzy material do badania.
Dodane przez X, w dniu 19.11.2015 r., godz. 18.14
Bezkarność kilku zakompleksionych frustratów (tagując, chcą na ziemi zaznaczyć swoją obecnosć) robi z Wyszkowa slams i śmietnik.
Dodane przez :(, w dniu 19.11.2015 r., godz. 19.02
murale to nie bazgroły tagów, te potrafi każdy frustrat :(
Drugi raz nie zaproszą nas wcale ?
Dodane przez Eugeniusz, w dniu 20.11.2015 r., godz. 15.28
Czyżbym miał dość już tych mądrości w wykonaniu również kiepskich artystów?
Fasadę należy się
Dodane przez Anonim, w dniu 20.11.2015 r., godz. 15.30
odnawiać tylko nie na olejno!
Dodane przez kolo, w dniu 20.11.2015 r., godz. 15.56
A mnie sie te bazgrołki podobaja. Wnosza troche życia w ten tandetny plastikowy świat.
Chłopka
Dodane przez Judyta, w dniu 21.11.2015 r., godz. 11.43
Gruboskórna warstwa tynku trudna jest do utrzymania w dłuższej perspektywie przez kolejne malunki, co niestety nie da się ukryć. Potrzebne jest kolejne zawężanie poprzez zamalowywanie wymalowanych wcześniej treści!Później czyli w perspektywie , żeby było jasno - tynk odpada . To już niejednokrotnie przerobione. I tak w koło a i zapłacić się należy! Niczym w tragedii starożytnej!
Dodane przez Spray, w dniu 22.11.2015 r., godz. 19.39
Dajcie stosowną nagrodę, a rozpracujemy tę klikę 3 band małolatów m.in. z os. Matejki w kilka dni. Bo odpowiednie służby nie potrafią sobie z tym poradzić przez kilka ostatnich lat.
Dodane przez Anonim, w dniu 23.11.2015 r., godz. 09.48
Pod urzędem miasta w parku zniszczona została inwestycja turystyczna. Zamalowano te tablice pod nosem burmistrza.
Dodane przez EkoGroszek, w dniu 24.11.2015 r., godz. 18.26
Tablice w parku -- nie czyścic rozpuszczalnikiem, zalecana próba benzyną lakową. Dostępna w każdym farbiarskim.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl