Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Bezpłatne zajęcia z samoobrony dla kobiet

(Zam: 21.10.2015 r., godz. 16.57)

W ramach realizacji projektu „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Wyszkowa – etap II” gmina Wyszków zorganizowała otwarte, bezpłatne zajęcia z samoobrony dla mieszkanek gminy. Kurs obejmuje łącznie 12 godzin.

Zajęcia będą się odbywać w siłowni GYM4U w Wyszkowie i w Parku Miejskim Karola Ferdynanda Wazy. Pierwszy trening odbył się w środę 7 października.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Wyszkowa – etap II” jest kontynuacją działań rozpoczętych w roku ubiegłym. Jego celem jest polepszenie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w gminie Wyszków. W ramach zadania zaplanowane są m.in. montaż kamer, cięcia redukcyjne zieleni na terenie miasta, doświetlenie przejść dla pieszych, ekspertyza oraz analiza ścieżek rowerowych wraz z poprawą ich oznakowania, zakup i montaż napowietrznych siłowni, naprawa miejsc zdewastowanych w mieście, rozbudowa lokalnego systemu powiadamiania o zagrożeniach, a także zajęcia z zakresu bezpieczeństwa aktywizujące lokalną społeczność. Całkowita wartość zadania to 185 670 zł, samorząd otrzymał 92 000 dotacji zł.
– Czym różni się kobieta od terrorysty? Tym, że z terrorystą można negocjować – żartował na wstępie środowego spotkania w GYM4U Andrzej Grajczyk, społecznik, założyciel najstarszej w Wyszkowie szkoły sztuk walki „Gimnazjon APIN”, prowadzący kurs.
Podobno kobiety mają spory potencjał samoobronny, jednak w momentach zagrożenia paraliżujący strach odbiera zdolność logicznego myślenia i ofiary ataków poddają się napastnikom. Prowadzący zaznaczył, że samoobrona to nauka pewności siebie.
Na kursie zjawiło się osiem kobiet zmotywowanych do nauki samoobrony. Jak się okazało, samo pojęcie nie dotyczy tylko kwestii fizycznej, ale i psychicznej. Istnieje wiele sytuacji, w których jesteśmy prowokowani słownymi zaczepkami, atakowani niewybrednym słownictwem. Sztuką jest umiejętnie wybrnąć z ambarasu i o tym również są te zajęcia. Andrzej Grajczyk uczy, jak bronić się przed agresją fizyczną i psychiczną, wyzwolić w sobie energię i pewność siebie, jak stawić czoła niebezpieczeństwu – opanowanie i logiczne myślenie to podstawa.
– Strach potęguje agresję – mówił Grajczyk. – Jeśli ktoś nas zaczepia, nie powinniśmy okazywać lęku, należy zachować spokój i pewność siebie, odpowiadać zdecydowanie, utrzymywać otwartą postawę ciała. Potencjalny napastnik rozpozna w nas ofiarę, jeśli będziemy się tak czuli. Kobiety, choć nie do końca o tym wiedzą, mają moc możliwości bronienia się. Wściekła kobieta wiele potrafi – żartował prowadzący.
Gdy kobieta jest ofiarą napaści, powinna używać do samoobrony dostępnych pod ręką narzędzi. Pierścionki na dłoniach z pewnością spotęgują ból ciosu z pięści, buty typu szpilki też mogą się przydać. A. Grajczyk demonstrował różne techniki samoobrony. Należy jednak zaznaczyć, że uczestnicy kursu nie uczą się jak bić, lecz jak przyjąć postawę samoobrony, rozpoznać sytuację niebezpieczną i jak działać w sytuacjach zagrożenia. Na treningach pracują też z głosem, uczą się wyzwalać własną energię, krzyczeć, refleksu i podejmowania szybkich decyzji.
Zajęcia trwają półtorej godziny i odbywają się w środy o godz. 17.30 w wyznaczonym przez prowadzącego miejscu (siłownia GYM4U lub park miejski). Chętne panie mogą dołączyć do grupy, wcześniej należy zapisać się u Andrzeja Grajczyka, tel.: 691 801 440.
P.D.

Komentarze

1rozdział kop w ...
Dodane przez Anonim, w dniu 22.10.2015 r., godz. 16.25
każdy już zna ale czy szanowna organizacja bierze opowiedzialność za konsekwencje? Baby mogą być naprawdę groźne!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl