Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

O dwóch największych polskich kapłanach

(Zam: 21.10.2015 r., godz. 16.55)

W tym roku obchodzimy 10-lecie śmierci Jana Pawła II (2 kwietnia), jubileuszowy – XV Dzień Papieski (11 października), 100-lecie urodzin ks. Jana Twardowskiego (1 czerwca), a 18 stycznia 2016 r. minie 10 lat od śmierci kapłana-poety.

Jubileusze te dotyczą dwóch największych kapłanów polskich, jacy żyli na przełomie wieków – jak określił Waldemar Smaszcz podczas gościnnej wizyty w Wyszkowie. Prelegent wygłosił wykład na temat: „Jan Paweł II i ks. Jan Twardowski – spotkania nie tylko w słowie”, podczas zjazdu Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Drugi w tym roku akademickim zjazd Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się w środę 7 października w Wyszkowski Ośrodku Kultury „Hutnik”. Przybyło 70 seniorów. Spotkanie zaczęło się od występu artystycznego w wykonaniu grupy teatralnej „Połamani słowem” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria” w Wyszkowie. Piosenkę pt. „Nierówni” wykonali: Artur Druchniak i Joanna Mielcarz, a prezentację poetycką, wiersze ks. Twardowskiego i Jana Pawła II przedstawili: Karolina Chruścikowska, Beata Kaczmarczyk, Jarosław Gąbka, Tomasz Smyk i Sławomir Łabędowicz. Jak sami stwierdzili, w wierszach tych odnaleźli ciepłe spojrzenie na ludzkie słabości.
W drugiej części spotkania odbył się wykład „Jan Paweł II i ks. Jan Twardowski – spotkania nie tylko w słowie”, który poprowadził polski historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz Waldemar Smaszcz. Waldemar Smaszcz jest autorem kilkunastu książek oraz kilkudziesięciu wyborów wierszy poetów polskich. Jego zainteresowania obejmują poezję polską od średniowiecza po współczesność. Otrzymał liczne nagrody za opracowane przez siebie wybory poezji. Spośród nich „Wiersze” ks. Jana Twardowskiego uhonorowano nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej (styczeń 1993), a seria poetycka „Z listkiem” na IV Targach Wydawców Katolickich otrzymała główną nagrodę „Katolickiej Książki Roku 1997”. Ukazało się w niej dwadzieścia przygotowanych przez Smaszcza tomów, między innymi: Karol Wojtyła „Poezje wybrane” (pięć wydań) i Jan Twardowski „Blisko Jezusa” (pięć wydań). Otrzymał też dwukrotnie (w 1981 r. i w 1991 r.) nagrodę rektora Uniwersytetu Warszawskiego za badania naukowe. Wielokrotny laureat Warszawskiej Jesieni Poezji w konkursie na esej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontyfice.
– W związki ze zbliżającym się Dniem Papieskim postanowiłem zestawić tych dwóch największych kapłanów polskich, jacy żyli na przełomie wieków. Mało tego, że żyli, doskonale się znali i można powiedzieć, że w jakiejś mierze się też i wspierali w tym, co dla jednego, i dla drugiego było ważne – mówił Waldemar Smaszcz. – Obaj byli kapłanami, w tym Karol Wojtyła, a późniejszy Jan Paweł II, to Pontifex Maximus, najwyższy kapłan na ziemi. Ksiądz Twardowski to był szeregowy, chociaż miał swoje tytuły kościelne, ale nigdy ich nie używał. Nawet taki wiersz napisał: „pięć kropli deszcz ulewa, coś niecoś kawałek kawał, kanonik prałat zawał”. A w jednym z wierszy modlił się, aby nie być taką dostojną osobą, którą wysyłają do Rzymu, i wyobraźcie sobie państwo, że nigdy w Rzymie nie był. Jak na kapłana, jest to coś bardzo rzadkiego.
Jak się okazało, wykładowca towarzyszył księdzu Janowi Twardowskiemu przez 23 lata, poznał też Karola Wojtyłę. Był świadkiem ich wspólnych spotkań, miał możliwość obserwować życie kapłanów z bliska, w związku z czym opowieści Waldemara Smaszcza były niezwykle ciekawe.
P.D.

Komentarze

Hip olit - doktor nauk.
Dodane przez Kanarowski & Teologowski, w dniu 28.10.2015 r., godz. 15.55
Jak drogie jest skierowaniena na badanie tego rodzaju zagadek o podłożu religijnym w ujęciu poety ? Pytanie naprawdę bezinteresownie. Gdzie należy złożyć stosowne recepty? Odpowiedzmy utrzciwie, dalej utrzciwie też komplementując. Nikt tego nie wie, nikt nic nie mówi , nikt się śmieje i nikt nie zna historii twórczości poety Szujskiego z Jokohamy. A dokumenty są na miejscu . To proste i zdrowe. Wykład za miastem, e ... , niewygodnie, można to na miejscu prze... badać , ale żeby tak w auli?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl