Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Tysiąc lat historii w wykonaniu wyszkowskiej młodzieży

(Zam: 21.10.2015 r., godz. 16.53)

W Cytadeli Warszawskiej odbyło się widowisko patriotyczno-historyczne „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy!” w wykonaniu młodzieży działającej w programie „Profilaktyka a TY” z powiatu wyszkowskiego. Spektakl wystawiony został dla uczczenia otwarcia Muzeum Katyńskiego.

Widowisko trwające blisko godzinę zawiera w sobie 1000 lat historii państwa polskiego. Młodzi aktorzy prowadzili widza przez wybrane najważniejsze wydarzenia historyczne od chrztu Polski, aż po czasy Unii Europejskiej.
Szczególnie został zarysowany okres II wojny światowej, zbrodnia katyńska. Udział aktorów Grup Rekonstrukcji Historycznej wzmocnił przekaz. Na telebimie odtwarzany był fragment filmu „Miednoje 1940”.
Kontrastem do tej sceny był przedstawiony w sposób barwny i dynamiczny koniec II wojny światowej podkreślony strzałami fajerwerków obwieszczającymi zwycięstwo nad III Rzeszą. Po chwilowej euforii końca wojny przyszły czasy Polski Ludowej, której koniec w spektaklu zilustrowano wyprowadzeniem wojsk radzieckich oraz drabiną „Solidarności”. W finałowej scenie biało-czerwona trzepocząca na wietrze została porwana w taniec wirujących 12 unijnych flag.
Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, który z wolontariuszami realizuje Impresariat PaT w strukturze Gabinetu Komendanta Głównego Policji. W spektaklu wzięła udział młodzież z gmin Długosiodło, Somianka i Wyszków.
Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Stanowi także, jak się wydaje, jedyną ekspozycję o charakterze militaris – w skali globalnej, będącą – swoistym dowodem zbrodni i upamiętniającą martyrologię oficerów rodzimej armii.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl