Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 sierpnia 2020 r., imieniny Doroty, Sykstusa

Awaria bez większych skutków dla mieszkańców

(Zam: 07.10.2015 r., godz. 13.46)

To mogła być awaria poważna w skutkach dla mieszkańców, jednak na szczęście udało się ją naprawić bez wyłączania dostaw wody. Samorząd przedsięwziął szczególne działania powołując sztab kryzysowy. Dzięki informacjom zamieszczanym w mediach mieszkańcy mieli szansę przygotować się na przerwę w dostawie wody.O awarii gmina powiadomiła sołtysów, firmy działające w gminie Wyszków. Wysłała ok. 800 wiadomości SMS tym, którzy zarejestrowali się w gminnym systemie powiadamiania. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakładało, że w czwartek 1 października wody nie będzie w godz. 8.30-15.00. To jednak były tylko założenia, bo o tym, gdzie dokładnie doszło do awarii i jak można ją naprawić pracownicy PWiK mogli się przekonać dopiero po wykonaniu wykopu i dostaniu się do stalowej rury. Przedsiębiorstwo podjęło decyzję o próbie naprawy przy zmniejszonym ciśnieniu wody, co ostatecznie się powiodło.
– Do usunięcia wycieku użyto żeliwnej opaski naprawczej, która została umieszczona i nakręcona na wodociąg – informuje prezes PWiK Daniel Bogdan. – Jeżeli awaria wydarzyłaby się na kolanie, które na mapach znajdowało się w pobliżu wycieku, jego ewentualna naprawa lub wymiana generowałaby konieczność wyłączenia Stacji Uzdatniania Wody na czas wykonywania prac – dodaje.
Wyłączenie SUW-u to był zakładany przez spółkę i władze gminy wariant pesymistyczny, który wiązałby się być może z dłuższą przerwą w dostawie wody, trwającą nawet także w piątek. Stąd władze zastosowały specjalne środki ostrożności – by usprawnić koordynację działań powołały sztab kryzysowy.
O awarii PWiK dowiedziało się w poniedziałek, naprawę zaplanowało na czwartek. Czas potrzebny był m.in. na poinformowanie mieszkańców o braku wody, a także zapewnienie materiałów potrzebnych do naprawy i sprowadzenie z Ostrołęki cysterny do transportu wody.
W działaniach brała udział Państwowa Straż Pożarna i jednostki ochotnicze, które zapewniły wodę pitną w beczkach. W Zespole Szkół oraz Szkole Podstawowej nr 1 w czwartek nie odbyły się lekcje. W pozostałych placówkach były one skrócone do 30 minut. Wyjątek stanowiła szkoła w Leszczydole Starym, która zdecydowała się na przeprowadzenie zajęć jak w normalne dni. Placówki zapewniły zapas wody swoich uczniom. Wyszkowski szpital przełączył się na własny system zaopatrzenia w wodę. Samorząd wraz ze służbami ratunkowymi przygotowywał mapę z rozmieszczeniem w gminie Wyszków beczkowozów z wodą (6 lokalizacji), która miała być rozpowszechniana.
– Zrobiliśmy wszystko to, by skutki społeczne awarii były jak najmniejsze – komentuje odpowiedzialna za sprawy oświatowe wiceburmistrz Aneta Kowalewska, która wraz z Danielem Bogdanem, wicestarostą, szefem sztabu kryzysowego Adamem Mrozem, komendantem gminnym ochrony przeciwpożarowej Urzędu Miejskiego Dariuszem Kądzielą, naczelnikiem wydziału promocji Leszkiem Marszałem spotkała się z dziennikarzami na konferencji podsumowującej działania związane z awarią.
– Tym razem szczęście nam sprzyjało – dodaje wiceburmistrz.
Mieszkańcy praktycznie nie odczuli skutków awarii. Aneta Kowalewska apeluje jednak do nich, by nie osłabiali swojej czujności i byli przygotowani w podobnych sytuacjach.
– To był sprawdzian na żywym organizmie – podsumowuje Adam Mróz.
Awaria okazała się bowiem dla wielu instytucji sprawdzianem reagowania w podobnych przypadkach. Stała się też po raz kolejny przyczynkiem do rozmów w sprawie modernizacji podziemnej sieci wodociągowej, która w wielu miejscach ma po kilkadziesiąt lat, jest zniszczona i podatna na rozszczelnienia.
J.P.


Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 07.10.2015 r., godz. 15.27
POpelina
Czy ktoś rozliczy panią Prezes (PO)
Dodane przez kopiuj wklej, w dniu 07.10.2015 r., godz. 16.12
To chyba duży problem Wyszkowa Dodane przez ben, w dniu 30.09.2015 r., godz. 23.38 Proszę Państwa, takie sytuacje będą się zdarzały coraz częściej. Wyszkowskie wodociągi, magistrala i linie zasilające są w bardzo złym stanie technicznym. Częste małe i większe awarie, rozkopane wielokrotnie w celu usunięcia awarii te same ulice- to wyszkowska codzienność. Co chwila woda w kranie jest brudna i śmierdząca.A bywało również bardzo niebezpiecznie- przykład to awaria rury pod rzęką Bug. Czy Wyszków posiada sprawne i wydajne hydranty pożarowe? Trudno będzie znaleźć . Ciągle przyłączani są nowi odbiorcy, mam wrażenie że bez żadnych planów i założonych zasad. Czy miejska spółka posiada rzeczywiste plany swoich instalacji, czy ktoś myśli nad rozwojem tej jakże ważnej dla mieszkańców infrastruktury? A może jest inaczej, zapraszam do dyskusji.
Dodane przez Anonim, w dniu 07.10.2015 r., godz. 16.18
W Wyszkowie nawet awarie są do d.... :)
Dodane przez MAR, w dniu 07.10.2015 r., godz. 16.31
Czyli w styczniu kolejna podwyżka opłat za wodę?
Dodane przez ela, w dniu 07.10.2015 r., godz. 17.03
Popelino, to jest to show nad rozlanym mlekiem.
Doborowy skład "ekspertów"
Dodane przez POdwyżki, w dniu 07.10.2015 r., godz. 21.58
POd pretekstem inwestycji szykują nam POdwyżki jakich jeszcze nie było! PO to cała ta medialna szopka. Tylko czy można ten kryzysowy komitet uwiarygodnic osobami POkroju Mróz (PO), Kowalewska (PO), Marszał (PO), Kądziela (PO), prezes Bogdan (PO). W PWiK prezesują jeszcze Jastrzębska (PO), Wiśniewski (PO).
Dodane przez ja, w dniu 07.10.2015 r., godz. 23.00
trzecia fotka - nie ma komu POlać
Dodane przez Anonim, w dniu 08.10.2015 r., godz. 07.48
Ta cała sytuacja to wielka porażka PO.
Dodane przez jasio małolat, w dniu 08.10.2015 r., godz. 07.57
"ostatnia wieczerza"? kto zdradzi? kto zostanie zdradzony?;)
Dodane przez ;), w dniu 08.10.2015 r., godz. 08.35
Czyli nastąpiła awaria PO ;)
Dodane przez Anonim, w dniu 08.10.2015 r., godz. 09.29
"Skład ekspertów". Niestety tak w Wyszkowie wygląda pluralizm.
Dodane przez ;), w dniu 08.10.2015 r., godz. 09.41
Jasiu, wciągnąłeś się :)
Dodane przez jasio małolat, w dniu 08.10.2015 r., godz. 13.14
i do tego dowcip mi się wyostrzył :)))
Dodane przez Anonim, w dniu 08.10.2015 r., godz. 16.00
No to czyimiusteczkami ogłoszona zostanie wielka podwyżka?
Dodane przez Były glinarz, w dniu 14.10.2015 r., godz. 14.56
Zepsiuta kanalizacja śmierdzi.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl