Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 lipca 2021 r., imieniny Innocentego, Wiktora

Twórcza spowiedź

Ikona
(Zam: 22.02.2011 r., godz. 12.48)

Ponad sto pięćdziesiąt prac – autoportretów zaledwie dwudziestotrzyletniego Przemysława Sasina po raz pierwszy można było obejrzeć 18 lutego w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Ekspozycja zaprezentowana na wernisażu nie jest całością skończoną.

Na pracach Przemka, absolwenta studiów licencjackich wydziału grafiki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zaprezentowanych na wystawie pt. „Autoportret” nie widzimy słońca, niebieskiego nieba, zieleni trawy, które pojawiły się na obrazach pokazanych dwa lata temu w Wyszkowie podczas wystawy „Zapach lata”. Tym razem dominują barwy szarości, kolory ziemi, brązu, szafiru, czerni, chłodnego granatu przeplatane elementami krwistej czerwieni – drapieżnej i niebezpiecznej, jednocześnie tak różnej od tej, która użyta była przy malowaniu maków na pejzażach. Tu, oko czasami wręcz ucieka, chowa się pod osłoną powieki, żeby zbyt długo nie patrzeć. Na co? Przyglądanie się pracom Przemysława Sasina jest jak podglądanie duszy artysty. Ekspozycja emanuje demonicznością. Lecz czy o to rzeczywiście chodziło autorowi prac? Czy odzwierciedlona została tu jedynie mroczna część jestestwa artysty?

- Te prace to swego rodzaju twórcza spowiedź. Przyznanie się do wszystkiego co złe, wylanie tego z siebie, aby zacząć coś nowego, żeby tworzyć dalej – mówi Przemysław Sasin.

Wydaje się, że autor przedstawia na swoich pracach tylko mroczną część swojego ja. Trudno nie odnieść takiego wrażenia, gdyż mają one dość agresywny charakter. Kiedy jednak oglądający przyjrzą się dokładniej obrazom, zauważą, że są one mieszanką różnych stanów emocjonalnych. Twórca nie mówi otwarcie o jakie emocje chodzi, ich odczytanie pozostawia odbiorcom. Jak sam zauważa, każdy widzi w nich coś innego.

Podobnie, zaskakuje technika jego prac. Przy tworzeniu wykorzystuje różnorodne materiały, co niewątpliwe daje efekt niebanalności. Zadziwia również czas, w którym powstały dzieła –wystarczyło mu zaledwie pół roku, żeby stworzyć dwieście genialnych prac. Podkreśla, że były dni, w których nie powstała żadna, czasami jednak na świat przychodziło kilka autoportretów dziennie. Autor nie zamknął cyklu, nadal pracuje nad kolejnymi autoportretami.
– To właśnie cała specyfika i urok tworzenia – dodaje.
Wystawę można oglądać w Wyszkowskim Ośrodku Kultury do 13 marca.

K.S.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl