Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 sierpnia 2022 r., imieniny Juliana, JuliuszaChiński mistrz w bibliotece

(Zam: 30.09.2015 r., godz. 12.46)

W miniony piątek i sobotę (18-19 września) w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie gościł chiński mistrz Bei Baozhong, który przybliżył wyszkowianom kulturę swego kraju.

Goście mieli okazję wysłuchać koncertu na liczącym kilka tysięcy lat instrumencie, spróbować chińskiej herbaty, uczestniczyć w warsztatach chińskiej kaligrafii i starochińskiej sztuki grawerowania pieczęci.

Bei Baozhong to człowiek wielu talentów. Urodził się w 1968 r. w Pekinie, od najmłodszych lat fascynowała go chińska kultura. W wieku sześciu lat zaczął zgłębiać sztukę kaligrafii, a od ósmego roku życia tradycyjne chińskie malarstwo oraz poezję.
– Kiedyś pojęcie pełni wykształcenia w tradycyjnej kulturze chińskiej to były cztery sztuki: muzyka, malarstwo, kaligrafia i gra w szachy – wyjaśniał miłośnik i popularyzator chińskiej kultury w Polsce, Piotr Osucha.
Pierwszym nauczycielem Beia Baozhonga był dziadek, a następnie znani chińscy artyści Ma Zizhang i Guo Zhongyong. W późniejszym okresie Bei Baozhong rozpoczął studia nad „shan shui hua”, czyli sztuką chińskiego krajobrazu pod kierunkiem znanych mistrzów Zhang Ding i Jiang Zhenghong. Prace mistrza znajdują się w wielu albumach prezentujących współczesnych twórców Państwa Środka. Otrzymał też wiele nagród i wyróżnień na chińskich narodowych wystawach malarstwa i kaligrafii. Bei Baozhong uprawia również starą sztukę grawerowania pieczęci. Największą jego miłością jest jednak sztuka gry na guqin, tradycyjnym chińskim instrumencie strunowym, liczącym sobie kilka tysięcy lat historii. Bei Baozhong praktykuje grę na guqin już około 20 lat. Do tej pory brał udział w wielu koncertach na terenie Chin, prowadzi własną szkołę nauki gry na tym instrumencie i ma wielu utalentowanych uczniów.
W piątkowy wieczór zjawił się w wyszkowskiej bibliotece w towarzystwie swojej rodziny i przyjaciół. Rolę tłumacza i prowadzącego uroczystość pełnił Piotr Osucha. Mistrz zaczął koncert od gry na instrumencie, liczącym sobie 400 lat. Grał na strunach metalowych, ale i na tradycyjnych strunach jedwabnych.
– Te instrumenty, które mają parę tysięcy lat nie wydają już takich wspaniałych dźwięków, tak samo jak nie wydają wspaniałych dźwięków instrumenty zrobione z drzewa mniej niż 200-letniego – wyjaśniał P. Osucha.
Jak można się było dowiedzieć, jeden taki instrument robi się ręcznie 2 lata. Jego wykonanie wiąże się z tradycją i jest to niezwykle wymagająca skupienia i dbałości o detale praca.
Bei Baozhong zagrał utwory nawiązujące do codzienności, zjawisk natury, przyrody. Niektóre liczące kilkaset lat, inne powyżej dwóch tysięcy lat. Podczas ostatniego utworu mistrzowi towarzyszyła na scenie Xie Ting Ting, która przedstawiała ceremonię parzenia herbaty.
Koncert był podzielony na dwie części, w przerwie goście mieli okazje zobaczyć instrument z bliska i dotknąć go. Impreza połączona była z wystawą prac malarskich oraz degustacją herbaty.
Ostatnią szansą na konfrontację z chińską kulturą i spotkanie z niezwykłym gościem było sobotnie przedpołudnie. Od godz. 11.00 odbywały się w bibliotece warsztaty chińskiej kaligrafii i starochińskiej sztuki grawerowania pieczęci, prowadzone przez mistrza Bei. Goście mieli też możliwość zakupu prac artysty (obrazy na papierze ryżowym i jedwabiu, wachlarze ręcznie malowane, kamienne pieczęcie) oraz wygrawerowania lub wykaligrafowania wybranej sentencji czy imienia.
P.D.

Komentarze

Chiński wynalazek
Dodane przez Anonim, w dniu 01.10.2015 r., godz. 09.03
Kolejny bardzo rozgarnięty, łebski , od wieków umiejący wdrożyć swe pomysły w życie naród. Chińczykom przecież zawdzięczamy papier, druk, umiejętności rozładowania energii praktykowane w klasztorach a prowadzące do perfekcji w każdym wymiarze. Jedwabny szlak poprzez swoje, również wydawałoby się naturalnie przeprowadzane , niekiedy zwodnicze interesy , obecnie też budzi zainteresowanie. Przeciętny obywatel ma bliższe możliwości poznania tego narodu, może integracji ?! głównie podczas sprzedaży chińskich towarów.
Dla przykładu
Dodane przez Anonim, w dniu 06.10.2015 r., godz. 15.27
Talenta, umiłowania innych ras również należy promować w bibliotekach.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl