Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, HelenyNa grzyby do Puszczy Białej!

(Zam: 23.09.2015 r., godz. 12.27)

Gmina Długosiodło wspólnie z Lasami Państwowymi zaprosiła po raz kolejny mieszkańców, aktorów, dziennikarzy, polityków i samorządowców na Wielkie Grzybobranie do Puszczy Białej. Drużynom, pomimo trwającej przez ostatnie miesiące suszy, udało się zebrać ponad 46 kg grzybów.

Była to świetna okazja do integracji społecznej, edukacji ekologicznej i promocji lokalnych produktów i walorów.

Impreza od lat wpisana jest w kalendarz gminy Długosiodło. Na Wielkie Grzybobranie ściągają na stadion leśny w Długosiodle goście nie tylko z Mazowsza. Tak też było w tym roku. Na grzyby wybrali się goście znani estrady i ekranu, m.in. Janusz Józefowicz, Natasza Urbańska, Ewa Kuklińska, Małgorzata Ostrowska, Olga Bończyk.
– Naszym głównym przesłaniem jest edukacja ekologiczna, ludzie zaczynają doceniać to środowisko, w którym żyją – powiedział nam Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło.
Jak wspominał, kiedy trzydzieści lat temu przeprowadził się na te tereny, wielu mieszkańców narzekało na warunki życia.
– Dziś, dzięki promocji gminy mieszkańcom żyje się lepiej, bogaciej, mają szansę na sprzedaż swoich nieruchomości po wyższej cenie – uważa wójt.
Jego zdaniem, sukces imprezy nie byłby możliwy bez wielkiego zaangażowania Nadleśnictwa Wyszków i Lasów Państwowych, które co roku przygotowują moc atrakcji dla uczestników i stoiska edukacyjne.
Atrakcją Wielkiego Grzybobrania dla najmłodszych była przygotowana przez leśników gra „Przyjaciel Puszczy Białej”. Jedna z konkurencji dotyczyła śladów zostawianych przez dzikie zwierzęta, np. sarny i dziki. Na mieszkańców i gości czekały zabawy i przejażdżki konne prowadzone przez pacjentów Stowarzyszenia „Monar” w Wyszkowie. Jeden z podopiecznych Ośrodka, Krystian Zieliński okazał się najlepszym zawodnikiem w konkurencjach sprawnościowych. Wiele emocji wzbudził pokaz sokolniczy z udziałem ptaków drapieżnych. W trakcie widzowie mogli dowiedzieć się więcej o rodzajach sów oraz ich zwyczajach.
W tym roku Królową Grzybobrania została Maria Chmielińska, która znalazła koźlarza czerwonego ważącego 21 dkg. Aktorzy zebrali ponad 7 kg grzybów. W kategorii samorządowców zwycięzcą zostało Starostwo Powiatowe w Wyszkowie (16 kg grzybów), w kategorii dziennikarze wyłoniono TVP Warszawa (2,61 kg grzybów). W kategorii mieszkańcy i goście najwięcej grzybów uzbierał Klub Przyjaciół Wyszkowa (prawie 10 kg).
Wielkie Grzybobranie to okazja do promocji lokalnych produktów. Nagrody za przygotowane stoiska z rąk wójta gminy Długosiodło odebrali: Nasza Struga z Wólki Grochowej, Klub Seniora „Jutrzenka” z Jaszczułt, sołectwa: Augustowo, Stare Suski, Łączka, Sieczychy oraz grupa nieformalna „Jagoda” z Marianowa.
Konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę z grzybami wygrała Nasza Struga z Wólki Grochowskiej za „Tartuszek z wirującym smakiem pod białą chmurką”. Drugie miejsce zajęło sołectwo Sieczychy za grzybowego gołąbka, a trzecie było sołectwo Stare Suski za bitki w sosie pomidorowo-grzybowym. Nagrody za najlepsze domowe nalewki „Smak Puszczy” otrzymali: Łukasz Łapiński z Łochowa za „Czeremchówkę”, Jolanta Zielińska za „Jeżynówkę” i Iwona Mróz-Łączka za „Tajemniczy ogród”.
Komisja konkursowa nagrodziła także koła łowieckie: „Bór”, „Bekas”, „Zlot”, „Barbara”, „Dzik”, „Lis” i „Leszczyna” za najsmaczniej przygotowane potrawy myśliwskie.
Tegoroczne Wielkie Grzybobranie uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych w Tucholi, występ młodzieży z Gimnazjum Publicznego im. AK w Długosiodle ze sztuką „Leśnik szuka żony”. W artystycznej część programu wystąpił Chór Przyjacielski Leśno-Nauczycielski z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON”. Znane przeboje operetkowe przygotował Romuald Spychalski i przyjaciele, a gwiazdą wieczoru był Kabaret Marcina Dańca. Na zakończenie imprezy mieszkańcy Długosiodła i goście zostali zaproszeni na potańcówkę przy muzyce Dawida Bedeckiego i Zespołu Forever oraz koncert zespołu Freaky Boys.
amk.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl