Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Leona



Rekordowa liczba uczestników Festiwalu Latawcowego „Społem” PSS

(Zam: 23.09.2015 r., godz. 12.19)

76 uczestników zgłosiło się w tym roku do udziału w II Festiwalu Latawcowym organizowanym przez „Społem” PSS w Wyszkowie w ramach Święta Latawca. To o 60 osób więcej niż w ubiegłym roku. Rozgrywki odbyły się w minioną sobotę 12 września. Na imprezę przybyły całe rodziny.

Zabawa odbyła się na placu przed restauracją „Wyszkowianka”. Od 8.00 trwała rejestracja uczestników. Między 8.30 a 11.00 zawodnicy brali udział w rozgrywkach. Wyszczególniono cztery rodzaje latawców i grupy wiekowe, które w danej kategorii mogły startować: latawce płaskie i latawce skrzynkowe – konkurencja dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej, latawce produkcji fabrycznej i latawce open – wszyscy.
Warunki, jakie miały spełniać latawce to w przypadku latawców płaskich: musiały posiadać tylko jedną płaską powierzchnię nośną oraz ustatecznienie w postaci jednego lub kilku elastycznych ogonów. Dopuszczalne było odchylenie powierzchni od płaszczyzny mieszczące się w granicach od 0 do 10% rozpiętości latawca. Oceniana w warunkach statycznych powierzchnia nie mogła mieć załamań. Latawiec skrzynkowy musiał mieć kilka płaszczyzn nośnych, ale nie mógł mieć ustatecznienia w postaci ogona lub innych elementów elastycznie związanych z latawcem, spełniających rolę stateczników, takich jak flagi, taśmy ozdobne, spadochrony itp. Szkielet latawców musiał być wykonany z drewna. Poszycie mogło być wykonane z papieru lub folii z tworzywa sztucznego. Poszycie z papieru było premiowane jednym punktem w ocenie konstrukcji. Hol nie mógł być wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materiału przewodzącego. Latawiec fabryczny to produkt gotowy, zakupiony przez zawodnika, a latawiec open to dowolne konstrukcje spełniające wymogi bezpieczeństwa. Każdy zawodnik mógł zgłosić do zawodów w danej konkurencji jeden latawiec. Latawiec musiał mieć wydzielony na poszyciu obszar w jednolitym jasnym kolorze o wymiarach 5x5 cm na wpisanie numeru startowego zawodnika.
W skład sędziowski wchodził zarząd „Społem” PSS, a sędzią głównym był członek rady nadzorczej Jan Hryniewicz. Jury dokonywało przed lotami oceny statycznej każdego latawca, przyznając punkty za konstrukcję, staranność wykonania, zdobienie. Każdy zawodnik demonstrował w locie jeden latawiec. Po sygnale startu podanym przez głównego sędziego zawodnicy holowali latawce i ustawiali się na linii wyznaczonej przez organizatora w celu przyznania przez sędziów punktów za jakość lotu i zgłoszony sędziom i zademonstrowany w locie efekt specjalny. Do końcowej klasyfikacji indywidualnej w latawcach płaskich i skrzynkowych przyjmowano sumę punktów uzyskanych za lot, hasło i za ocenę statyczną tego latawca, którym zawodnik wykonywał lot. Do końcowej klasyfikacji indywidualnej w latawcach fabrycznych przyjmowano sumę punktów uzyskanych za lot, hasło promujące „Społem” i za ocenę efektu specjalnego, zaś do końcowej klasyfikacji open przyjmowano sumę punktów za efekt artystyczny (strój zawodnika + model) oraz za lot i hasło promujące „Społem”. Do klasyfikacji drużynowej uwzględniano sumę punktów uzyskanych przez zawodników.
W klasyfikacji drużynowej wzięło udział 14 drużyn, nagrodzeni to: Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie – 1 miejsce, Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie – 2 miejsce, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie – 3 miejsce, Przedszkole nr 7 w Wyszkowie – wyróżnienie.
W klasyfikacji latawców płaskich wzięło udział 68 zawodników, zwyciężyli: 1 miejsce Dominika Polak (SP 2), 2 – Jakub Napora (Przedszkole nr 9), 3 – Natalia Wronka (Gimn nr 1), 4 – Julia Hryniewicz (Przedszkole nr 7), 5 – Hubert Sienkiewicz (Przedszkole nr 7), 6 – Oliwier Ciskowski (SP 1). Nagroda specjalna powędrowała do Aleksandry Zagrodzkiej (Gimn nr 2) za najwyższy lot. W klasyfikacji latawców fabrycznych było 4 uczestników, wygrali: 1 miejsce Igor Grodzki (SP 1), 2 – Amelia Suchodelska (SP2). W klasyfikacji latawców skrzynkowych było również 4 zawodników, nagrody otrzymali: Mateusz Siwak (Przedszkole nr 7), Amelia Hryniewicz (SP 1), Wiktoria Przybysz (SP 1). Nagrody za hasła otrzymali: 1 – Gabriela Gołębiewska, 2 – Oliwier Ciskowski, 3 – Magdalena Krawczyk, 4 – Natalia Suchta, 5 – Wiktoria Kaszner, 6 – Hubert Sienkiewicz.
Po rozdaniu nagród odbył się piknik rodzinny z okazji jubileuszu 55-lecia „Społem” PSS w Wyszkowie. Goście bawili się do godziny 14.00 w restauracji „Wyszkowianka” i na placu przed budynkiem, gdzie rozdawane były przekąski, różne gadżety, a czas umilała muzyka z odtwarzacza.
Sponsorami imprezy byli prezes „Społem” PSS w Wyszkowie oraz burmistrz Wyszkowa.
P.D.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta