Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 lipca 2021 r., imieniny Innocentego, Wiktora

Hucznie pożegnaliśmy wakacje

Ikona
(Zam: 31.08.2010 r., godz. 20.50)

Koncerty, konkursy, widowiska, prezentacje i pokazy – Dni Wyszkowa trwające od 27 do 29 sierpnia obfitowały w szereg atrakcji. W piątek można było posłuchać operetki, w sobotę obejrzeć pokazy uliczne, a w niedzielę bawić się podczas „Pożegnania Lata z Radiem dla Ciebie”, gdzie gwiazdą była znana z występów z zespołem Lombard Małgorzata Ostrowska.

Na początek operetkowo
Dni Wyszkowa zainaugurował w piątkowe popołudnie VII Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu, w ramach którego odbył się koncert zatytułowany „Magiczny sklepik wspomnień”. Na sali widowiskowej „Hutnika” wystąpili wspaniali artyści, niektórzy z nich goszczący po raz kolejny w naszym mieście. Swoim głosem czarowała Beata Wardak, będąca dyrektorem festiwalu. Na scenie pojawili się inni równie czarujący soliści: Aleksandra Hofman, Hanna Samson, Izabela Wardak, Bożena Bujnicka, Aleksandra Świdzińska, Robert Szprengiel, Leszek Świdziński, Jacek Parol, a także Ryszard Rembiszewski – słynny „Pan Lotto”. Artystom akompaniował Zespół Kameralny „La Boheme de Varsovie”. Przy fortepianie zasiadła Małgorzata Góra.

Foto
Dni Wyszkowa zainaugurował w „Hutniku” festiwal operetkowo-operowy
fot. Irena Filipowicz

Uliczne atrakcje przy fontannie
Sobotni Festiwal Kultury Ulicznej odbył się na placu wokół fontanny przy ulicy Sowińskiego. Druga odsłona tegorocznych Dni Wyszkowa rozpoczęła się spektaklem dla dzieci „Historia zaginionego papierka”. Aktorzy Krakowskiego Biura Promocji Kultury zaangażowali w przedstawienie dzieci. Wyznaczali im zadania, za wykonanie których każdego nagradzali, zapraszali do wspólnego śpiewu.

Niestety, powtórzył się zeszłoroczny scenariusz – spektakl przerwała ulewa. Kolejne występy trzeba było przenieść do sali widowiskowej Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” – organizatora ulicznego festiwalu. Tam w świat greckich i irlandzkich tańców wprowadziły zebranych uczestniczki zajęć tańca w kręgu prowadzonych przez Hannę Gajowniczek. Potem widzowie mogli sobie przypomnieć program tegorocznego Deptaku Tanecznego zatytułowanego „Bez korzeni nie ma skrzydeł”.
– Pragnę państwa poczęstować ogromnym kawałkiem muzycznego tortu – mówiła Jolanta Wiśniewska, organizatorka show.
Grupy taneczne pokazały swoje najlepsze, znane już układy, jak również te premierowe – przygotowane w czasie wakacyjnych warsztatów. Przeróżne style taneczne, m.in. jazz, hip-hop, house, jive, zaprezentowały zespoły: Cross Dance, Replay, Dynamic oraz Dynamitki. Wokalem czarowały podopieczne Klubu Piosenki, Paulina Końska i Monika Turek, przygotowane do występu przez Annę Ropelewską.

Po prezentacji grup z „Hutnika” pogoda pozwoliła na powrót na ulicę Sowińskiego. Tu zabawę dla dzieci prowadził Mariusz Kubeł. W ruch poszła chusta klanza, odbyło się szereg konkursów sprawnościowych, układano najrozmaitsze figury z podłużnych baloników. Równolegle zabawiała najmłodszych Kolorowa Karawana – karawaniarze puszczali ogromne bańki mydlane, malowali dzieciom buźki w fantazyjne wzory, bajecznie ubrani przechadzali się po placu na wysokich szczudłach.

Na przybyłych pod fontannę czekały też ciekawe stoiska. Kuźnia Kurpiowska z Pniewa częstowała chlebem ze smalcem, kiszonymi ogórkami i piwem domowej roboty. Stowarzyszenie Akademia Łucznica zorganizowało plenerowe warsztaty rzeźbiarskie i wyplatania makramy. Można też było kupić gotowe „cudeńka” z gliny – naczynia i dekoracje – oraz oryginalną biżuterię i ręcznie wykonane ozdoby. Zofia Krakowiecka zaprezentowała rękodzieło ludowe – ręcznie haftowane serwety kurpiowskie, a Małgorzata Pepłowska przywiozła niemal całą kwiaciarnię – misternie wykonane bukiety z kolorowej krepiny i sznurka – do żywego przypominające prawdziwe kwiaty! Swoje stoisko miały też panie uczestniczące w warsztatach witrażu odbywających się w ośrodku kultury pod kierunkiem Lidii Kostrzyńskiej.

Foto
Akrobacje rowerowe w wykonaniu Krystiana Herby
fot. Łukasz Choromański

Tajniki pierwszej pomocy medycznej zdradzili harcerze z grupy ratownictwa medycznego Hufca ZHP „Rój Promienistych”. Podczas pokazu uczyli jak pomagać poszkodowanemu w wypadku. Atrakcja goniła atrakcję. Kolejną pokazaną podczas sobotniej miejskiej imprezy były akrobacje rowerowe w wykonaniu Krystiana Herby. Finalista popularnego programu telewizyjnego „Mam talent”, który rowerem wspiął się na szczyt warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, zaprosił wyszkowian na niezwykłe widowisko. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników w trialu rowerowym, na specjalnym, największym w Polsce torze, który rozstawiono wcześniej na ulicy, pokazał różne tricki tej efektownej dyscypliny kolarstwa. Na koniec zaprosił do udziału w pokazie widzów. Najpierw stojąc na jednej oponie drugą dotknął czubka nosa leżącej wyszkowianki. Potem przeskakiwał rowerem nad leżącymi. Zaczął od jednej osoby – skończył na pięciu!

Późnym wieczorem na uliczną scenę wkroczyła Kapela Czerniakowska. Uliczne dźwięki kontrabasu, akordeonu i skrzypiec porwały mieszkańców do tańca, których z godziny na godzinę było coraz więcej. Zespół łączył pokolenia – tańczyli i śpiewali i młodsi, i starsi. Mimo, iż koncert trwał niemal półtorej godziny widownia nie chciała puścić kapeli bez bisów.
– Świetną zabawą potwierdzacie państwo, że takie kapele powinny przyjeżdżać do Wyszkowa – powiedział po występie zastępca burmistrza Wyszkowa Adam Mróz.

Foto
Wyszkowski występ krakowskiej grupy Locomotora, w którym ważnym elementem był ogień
fot. Łukasz Choromański

Na koniec dnia zakrólował teatr. Ulica Sowińskiego stała się sceną dla krakowskiej grupy Locomotora, która wystawiła spektakl „Arabeska”. Zabawna, ciekawa fabuła przedstawienia nawiązywała do „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Nastrojowe sceny rozgrywające się przy orientalnej muzyce przeniosły widzów w tajemniczy świat Wschodu. Znakomita gra szczudlarzy i tancerzy stopniowo podnosiła temperaturę widowiska – od delikatnych ruchów przy melodyjnych wschodnich dźwiękach, po dynamiczne „ogniowe szaleństwo”! Zebrani zobaczyli połykaczy ognia, walkę z ognistymi maczugami, diabła z płonącymi widłami czy arabski taniec na szczudłach. Widowisko zyskało uznanie oglądających, którzy z dreszczem emocji przypatrywali się aktorom.

Żegnanie lata z gwiazdami
Ostatnią niedzielę wakacji wyszkowianie świętowali na stadionie miejskim, bawiąc się na festynie „Pożegnanie lata z Radiem dla Ciebie”. Organizatorzy imprezy, czyli wymieniona rozgłośnia radiowa, gmina Wyszków oraz Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, postawili na rozrywkę ze znanymi artystami polskiej muzyki. Na stadionowej scenie jako pierwsza wystąpiła ulubienica najmłodszych Majka Jeżowska. Artystka zachęcała dzieci do wspólnego śpiewu i tańca. Na fanów czekały plakaty i płyty piosenkarki, która po koncercie chętnie je podpisywała.

Foto
W niedzielę Majka Jeżowska przypomniała swoje przeboje
fot. Łukasz Choromański

Imprezę zorganizowaną w ramach Dni Wyszkowa poprowadzili Dagmara Kowalska oraz Artur Orzech. Zachęcali wyszkowian do udziału w licznych konkursach z nagrodami ufundowanymi przez sponsorów festynu. Wśród stoisk rozstawionych na stadionie nie zabrakło wystawy „Expo Zdrowie”, gdzie oferowano pomiar ciśnienia, badanie pojemności płuc czy poziomu glukozy we krwi. Miodem częstowali członkowie Powiatowego Koła Pszczelarzy, którzy w tym roku obchodzą 40-lecie istnienia koła. Z tej okazji, uchwałą Polskiego Związku Pszczelarskiego, uhonorowano zaangażowanych w pracę społeczną na rzecz wyszkowskiego Powiatowego Koła Pszczelarzy. Medalem ks. Jana Dzierżonia odznaczono burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego. Złota odznaka Polskiego Związku Pszczelarskiego powędrowała do członków powiatowej jednostki Tadeusza Postka i Jerzego Leszczyńskiego, srebrna do Andrzeja Wojtczaka, Leszka Najmoły i Wacława Sternika, zaś brązową odznakę otrzymali Jacek Kacperski i Paweł Kulesza. Aktu dekoracji dokonał prezes Mazowieckiego Związku Pszczelarzy Jerzy Rosiński.

Foto
Burmistrz Grzegorz Nowosielski gratulował pszczelarzom obchodzącym swój jubileusz
fot. Łukasz Choromański

– Gratuluję członkom Powiatowego Koła Pszczelarzy, że potrafią się integrować i razem pielęgnować swoją pasję – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Podziękował za to, że tradycje pszczelarskie tak bujnie kwitną na wyszkowskiej ziemi. Czterdzieści lat PKP w pigułce przedstawił prezes koła Tadeusz Walasek. Zachęcał młodych rolników i nie tylko do zasilania zawodu pszczelarza.

Po raz drugi odbył się konkurs pt. „Moje piękne miasto”, organizowany przez burmistrza miasta i Zakład Administracji Domów Mieszkalnych. Dyrektor ZADM-u Marek Siekierski wręczył nagrody tym, którzy najbardziej angażują się w upiększanie budynków mieszkalnych będących mieniem komunalnym. I miejsce w kategorii indywidualnej zajęli mieszkańcy ulicy Serockiej – Zofia i Wiesław Wziątkowie, którzy zwyciężyli dzięki imponującemu nakładowi pracy i czasu na rzecz swojego ogródka. Wyróżnienia powędrowały do Ireny Żołądek z ulicy Daszyńskiego, Grażyny Kurowskiej z ulicy Kościuszki i Barbary Podgórskiej z ulicy Prostej. W kategorii zbiorowej na I miejscu znaleźli się mieszkańcy bloku przy ulicy Łącznej 30, którzy nie tylko angażowali się w pracę, ale także nie szczędzili własnego grosza, by upiększać teren wokół swego miejsca zamieszkania. Ponadto wyróżnieni zostali lokatorzy budynku przy ulicy Łącznej 24.

Do słonecznej Italii przeniósł wszystkich wokalista Michał Niemiec, który zaśpiewał kilka hitów muzyki włoskiej. Nie zabrakło także klimatów latynoskich w jego wykonaniu. – Zamieńmy cały Wyszków w gorące Włochy – zachęcał do wspólnej zabawy mieszkańców. Przed wyszkowską publicznością zaprezentował się też polski Elvis Presley, czyli Michał Milowicz. Aktor i piosenkarz w jednym, zaserwował przeboje legendarnego króla rock'n'rolla. W miarę upływu czasu stadion zapełniał się ludźmi. Powodem wysokiej frekwencji mógł być występ gwiazdy niedzielnych Dni Wyszkowa – rockowej piosenkarki, niegdyś wokalistki zespołu Lombard Małgorzaty Ostrowskiej. Artystka porwała widzów zarówno przebojami, które wylansowała z grupą Lombard, jak i tymi z solowej kariery.

Foto
Gwiazdą niedzielnego wieczoru była Małgorzata Ostrowska
fot. Łukasz Choromański

Festyn „Pożegnanie lata z Radiem dla Ciebie” odbywał się w Wyszkowie po raz drugi. Stacja radiowa nie ma w zwyczaju dwa razy odwiedzać z imprezą tego samego miasta, jednak starania burmistrza Grzegorza Nowosielskiego odniosły skutek i Wyszków stał się pozytywnym wyjątkiem.

Ł.CH. & J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl