Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 stycznia 2021 r., imieniny Anastazego, Wincentego

Za zasługi dla ruchu skautowego

(Zam: 16.09.2015 r., godz. 12.29)

Podczas tegorocznego pobytu w Czechach Rdzewiejące Niezbędniki zostały odznaczone przez naczelnika pionu Dorosłych Skautów Związku Skautów i Skautek Republiki Czeskiej brązowym Orderem Syrinx za zasługi dla ruchu skautowego.

Współpraca między wyszkowską grupą instruktorów i przyjaciół harcerzy „Rdzewiejącymi Niezbędnikami” a czeskimi Oldskautami rozpoczęła się od spotkania w czeskim Vyskovie podczas redakcyjnego wyjazdu do tego miasta ekipy z „Nowego Wyszkowiaka” w 2002 r. I chociaż było to wynikiem szczęśliwego przypadku, przerodziło się w trwającą do dziś wielką harcerską przygodę i przyjaźń.
W r. 2004 po raz pierwszy Oldskauci zawitali w Wyszkowie. Odtąd rokrocznie, na zmianę w Polsce i w Czechach, zjeżdżają się Rdzewiejące Niezbędniki i Oldskauci, by wspólnie spędzić tydzień, obfitujący w przygodę, turystyczne eskapady i harcerskie śpiewanie.
Przez ten czas czescy przyjaciele mieli okazję podziwiać u nas uroki Mazur, Kaszub, Mierzei Wiślanej, Podlasia i Roztocza. Rdzewiejące Niezbędniki podczas wakacyjnych wyjazdów do Czech spływały Wełtawą i Otawą, zwiedzały Pragę, przedeptywały szlaki Jeseniku, południowych Moraw oraz Czeskiego Raju. Uczestniczyły w uroczystych obchodach 100-lecia skautingu w Vyskovie.
Tę współpracę staraliśmy się przenieść też na grunt młodych harcerzy i skautów. Począwszy od 2005 r. co dwa lata czeskie zastępy skautowe uczestniczyły w organizowanym przez nas harcerskim Rajdzie Start. Ekipa kilkunastu harcerzy z naszego hufca uczestniczyła w 8. Zlocie Skautów Europy Środkowej „Orbis 2006”, czescy skauci mieli swój podobóz przy obozie Hufca Wyszków w 2010 r.
Wspólnie przeżyte chwile, których było już tak wiele, zaowocowały zażyłością i poczuciem, że co roku spotykamy się z przyjaciółmi. Poznaliśmy się już dobrze, praktycznie nie odczuwamy bariery językowej. Znamy swoje miasta, obyczaje. Śpiewamy razem piosenki przy ognisku i potrafimy spędzić czas na grach terenowych. Harcerskie korzenie sprawiły, że łączy nas poczucie wspólnoty i styl życia, który obie strony znają i lubią.
Odznaczenie przyjęliśmy ze wzruszeniem i poczuciem, że nasza współpraca ma dużą wartość. Tym bardziej cieszy nas zatem fakt, iż zostało to dostrzeżone i docenione.
RN

Komentarze

Po uważaniu
Dodane przez Anonim, w dniu 17.09.2015 r., godz. 12.26
Dziwne jak wiele wcześniej

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl