Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 listopada 2020 r., imieniny Konrada, Leonarda

Futbol amerykański – geneza powstania

(Zam: 16.09.2015 r., godz. 12.05)

Rozgrywki międzynarodowe – najważniejsze imprezy. Ostatnią część naszego krótkiego cyklu, dotyczącego genezy powstania oraz rozwoju futbolu amerykańskiego w naszym kraju, poświęcimy reprezentacji Polski.Rozgrywki międzynarodowe – najważniejsze imprezy. Ostatnią część naszego krótkiego cyklu, dotyczącego genezy powstania oraz rozwoju futbolu amerykańskiego w naszym kraju, poświęcimy reprezentacji Polski. Zacznijmy jednak od kilku słów na temat rozgrywek międzynarodowych. Wraz z popularyzacją futbolu poza Stanami Zjednoczonymi i powstawaniem kolejnych lig „narodowych” na wokandzie pojawił się temat regulacji rozgrywek międzynarodowych. Naprzeciw niemu wyszła Międzynarodowa Federacja Futbolu Amerykańskiego (IFAF), która w 1999 r. zorganizowała pierwsze Mistrzostwa Świata w Futbolu Amerykańskim. Obecnie światowy czempionat organizowany jest co cztery lata. Począwszy od 2007 r. bierze w nim udział również reprezentacja USA, jednak złożona jedynie z zawodników ligi uniwersyteckiej (NCAA). Mimo braku obecności zawodników ligi NFL reprezentacja USA wygrała trzy ostatnie mistrzostwa, w tym te rozgrywane w 2015 r. Pozostałe dwie imprezy wygrywała reprezentacja Japonii.
Dłużej, bo od 1983 r. rozgrywane są Mistrzostwa Europy w Futbolu Amerykańskim. Jak do tej pory, najwięcej tytułów na Starym Kontynencie wywalczyła sobie Finlandia, która triumfowała pięciokrotnie. Najbliższe Mistrzostwa Europy zostaną rozegrane w 2018 r. Po raz pierwszy w szrankach eliminacyjnych do tej imprezy weźmie udział reprezentacja Polski.

Reprezentacja Polski
Reprezentacja Polski w Futbolu Amerykańskim została powołana do życia w grudniu 2012 r. Jej pierwsze zgrupowanie odbyło się w dniach 12-13 stycznia 2013 r. w Warszawie. Reprezentację tworzą zawodnicy występujący na co dzień w rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, a także lig: kanadyjskiej, niemieckiej, norweskiej, itd. W swoim debiucie reprezentacja Polski zmierzyła się z reprezentacją Szwecji (2 lutego 2013 r.). Rywale wygrali spotkanie 27:14. Spotkanie odbyło się w formule halowej (8 zawodników w formacji). Pierwszy mecz w formule 11-osobowej, reprezentacja Polski rozegrała przeciwko reprezentacji Holandii (14 września 2014 r.), której uległa 14:37. Przełomowym dla naszej kadry narodowej ma być bieżący rok. Polacy zostali zgłoszeni do eliminacji Mistrzostw Europy 2018. W pierwszej rundzie eliminacji nasza kadra zmierzy się z reprezentacją Czech (11 października 2015 r.). Jednak przed tym spotkaniem drużynę narodową czekają jeszcze dwa mecze towarzyskie:
– w sobotę 12 września na Stadionie Miejskim w Gdyni Polacy zmierzą się z reprezentacją Belgii,
– w sobotę 26 września w Arenie Lublin kadra stanie naprzeciw reprezentacji Rosji.
Oba wymienione spotkania towarzyskie mają za zadanie skonsolidować zespół przed meczem eliminacyjnym z naszymi południowymi sąsiadami. Jednocześnie Polacy będą przygotowywać się do World Games 2017, które odbędą się we Wrocławiu. World Games to międzynarodowa impreza, określana inaczej jako Igrzyska Sportów Nieolimpijskich. Jak nazwa wskazuje, ma ona za zadanie promowanie dyscyplin, które nie znajdują się w programie Igrzysk Olimpijskich. Jedną z tych, które zostały włączone do programu WG 2017 jest futbol amerykański.

Trener z międzynarodową renomą
Mimo wielkich wyzwań, jakie stoją przed reprezentacją Polski, kibice futbolu amerykańskiego w Polsce mogą patrzeć jednak w przyszłość z dużą dozą optymizmu. Reprezentacja Polski jest wspierana przez Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Turystyki i Sportu oraz oczywiście Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego. Kadra Narodowa może w związku z tym przygotowywać się do nadchodzących wyzwań w Centralnych Ośrodkach Sportu (m. in. w Cetniewie). Od sierpnia bieżącego roku kadrę narodową prowadzi w dodatku w pełni profesjonalny sztab szkoleniowy z trenerem Bradleyem Arbonem na czele. Arbon to postać znana w europejskim środowisku futbolowym. Amerykański trener może pochwalić się bogatym resume – m. in. dwukrotnie doprowadził reprezentację Niemiec do Mistrzostwa Europy. Miejmy nadzieję, że jego praca z naszą kadrą przyniesie podobne rezultaty.
Turu

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl