Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 stycznia 2021 r., imieniny Miłosza, Pawła

Jubileusz z koronacją

(Zam: 09.09.2015 r., godz. 15.00)

W kościele Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Popowie Kościelnym 23 sierpnia odbył się jubileusz 350-lecia przybycia Obrazu Matki Bożej Popowskiej z Dzieciątkiem Jezus, który był połączony z koronacją obrazu papieską „Koroną wdzięczności”.

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pochodzi prawdopodobnie z II połowy XVII w. Najprawdopodobniej malowidło powstało w Częstochowie między latami 1628-1671, jednak dokładna data zakończenia prac nie jest znana. Z Częstochowy trafił do kaplicy królewskiej króla Jana Kazimierza w Nieporęcie. Prawdopodobnie w 1662 r. obraz został przeniesiony do jednego z warszawskich klasztorów na skutek niepotwierdzonego zjawiska płaczu Maryi ludzkimi łzami. Po trzech latach wizerunek został przewieziony do nowej drewnianej kaplicy w Popowie. Od samego początku obraz był czczony jako cudowny. Do dnia dzisiejszego opowiada się historię, jak Matka Boża przekazała życzenie Żydówce: „chcę, aby powstała tu świątynia”. We wrześniu 1905 r. obraz został przeniesiony do nowej, murowanej świątyni w Popowie. 1 lipca 2015 r. w siedzibie Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyrażono zgodę, aby obraz został ozdobiony drogocenną koroną, którą sam papież pobłogosławił podczas audiencji przed Bazyliką Św. Piotra w obecności proboszcza Remigiusza Stacherskiego 4 marca 2015 r. Powitanie obrazu miało miejsce na Przystani w Popowie Parcelach 22 sierpnia. Obraz przypłynął łodzią „Misja”, która kierowana była przez Mirosława Jakubiaka oraz Martę i Wojciecha Chodkowskich. Obraz przywitali biskup Grzegorz Kaszak oraz proboszcz Remigiusz Stacherski. Następnego dnia odbyła się główna uroczystość – msza jubileuszowa oraz koronacja obrazu, który był zamknięty do czasu koronacji. Mszę św. odprawili kapłani pod przewodnictwem arcybiskupa Wacława Depo – metropolity częstochowskiego, natomiast za oprawę muzyczną odpowiadała orkiestra policyjna oraz chór parafialny. Podczas homilii abp Wacław Depo docenił zaangażowanie oraz wiarę popowskich parafian. Następnie odczytano dekret Stolicy Apostolskiej o koronacji obrazu.
PT

Komentarze

TROP
Dodane przez Anonim, w dniu 10.09.2015 r., godz. 14.12
Chodkowski teraz w innym ujęciu

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl