Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 listopada 2020 r., imieniny Walerego, Wirgiliusza

Futbol amerykański – geneza powstania

(Zam: 02.09.2015 r., godz. 16.38)

W celu omówienia historii futbolu amerykańskiego w Polsce, należy w kilku słowach streścić jego początki w światowym panteonie sportów drużynowych. Futbol amerykański to, jak nazwa wskazuje, sport, który narodził się na kontynencie amerykańskim, a dokładniej w USA.

W celu omówienia historii futbolu amerykańskiego w Polsce, należy w kilku słowach streścić jego początki w światowym panteonie sportów drużynowych. Futbol amerykański to, jak nazwa wskazuje, sport, który narodził się na kontynencie amerykańskim, a dokładniej w USA. Dyscyplina wywodzi się ze sportów piłkarskich, jej pierwowzorami była piłka nożna i oczywiście rugby. Obie wymienione dyscypliny były w drugiej połowie XIX w. polem zmagań zespołów uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych. Prym wiodły Uniwersytet Yale i Uniwersytet Harvard. Zawodnikiem, a później trenerem w drużynie z Uniwersytetu Yale, był w latach 70. XIX wieku Walter Camp, którego uznaje się za ojca futbolu amerykańskiego. Camp bowiem, któremu nie podobały się zarówno rozgrywki piłki nożnej, jak i rugby w ich ówczesnym kształcie, postanowił stworzyć sport z pogranicza obu wymienionych. Już jako trener, opracował pierwsze przepisy nowej dyscypliny, która miała być później określana jako futbol amerykański. Wraz z upływem kolejnych lat przepisy i standardy gry ulegały zmianom. Wprowadzony został m. in. charakterystyczny dziś dla futbolu amerykańskiego, obowiązkowy sprzęt ochronny (lata 40. XX w.). Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej dyscyplina stała się bardzo zbliżona swoim kształtem do tego, który znamy obecnie. W 1920 r. utworzono ligę zawodową NFL (znaną wtedy jako Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego). Popularność dyscypliny w USA „eksplodowała” jednak dopiero po zakończeniu II wojny światowej. W latach 60. XX w., futbol amerykański wyprzedził pod względem oglądalności w USA, niezagrożony do tej pory baseball. 1967 r. można zaś uznać za moment osiągnięcia przez futbol, jako dyscyplinę masową, przysłowiowej „pełnoletności”. Wtedy bowiem rozegrano pierwszy Super Bowl (mecz o mistrzostwo ligi NFL), dziś najważniejsze, coroczne wydarzenie sportowe w USA, znane każdemu kibicowi futbolu amerykańskiego na świecie.

Początki w Polsce
W czasach zimnowojennych futbol amerykański rozprzestrzenił się poza granicami USA, głównie w Kanadzie i Europie Zachodniej. Do państw tzw. „bloku wschodniego”, a wśród nich Polski, zaczął wkraczać dopiero w latach 90. XX w. Wtedy w naszym kraju pojawiły się pierwsze koncepcje organizacji rozgrywek ligowych. Premierowym krokiem w tym kierunku było założenie pierwszego w Polsce klubu futbolu amerykańskiego – Warsaw Eagles w czerwcu 1999 r. Przez kilka lat stołeczne „Orły” doskonaliły swoje umiejętności i dojrzewały „organizacyjnie”. 2004 r. stał się natomiast początkiem okresu „formalizacji” rozgrywek futbolu amerykańskiego w Polsce. Z inicjatywy Warsaw Eagles oraz 1.KFA Fireballs Wielkopolska (zał. maj 2004 r.), w czerwcu 2004 r. doszło w Warszawie do spotkania przedstawicieli wszystkich ośrodków futbolu amerykańskiego w kraju.
Na spotkaniu ustalono wstępne koncepcje, dotyczące założenia stowarzyszenia, które miało działać na rzecz rozwoju futbolu amerykańskiego w Polsce. I tak, na bazie wymienionych postanowień, 18 listopada 2004 r., w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało oficjalnie zarejestrowane Stowarzyszenie „Polski Związek Futbolu Amerykańskiego” (PZFA). PZFA jest członkiem międzynarodowej federacji futbolu amerykańskiego (IFAF), nie jest jednak oficjalnym związkiem sportowym (tj. nie jest uznawany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki). W grudniu 2004 r., w Poznaniu rozegrano pierwszy oficjalny mecz futbolu amerykańskiego w Polsce, w którym Warsaw Eagles pokonali 1.KFA Fireballs Wielkopolska. W latach 2004-2005, PZFA zorganizował w kraju szereg imprez i meczów pokazowych, mających za zadanie wypromować futbol amerykański w Polsce. Zainteresowanie rosło, zarówno wśród kibiców jak i w mediach, naturalnie następnym krokiem było więc zorganizowanie oficjalnych rozgrywek ligowych. Formalnie doszło do tego w 2006 r., kiedy to powołana do życia została Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (PLFA). O tym jednak w drugiej części niniejszego cyklu, który ukaże się w następnym wydaniu naszego tygodnika.
Turu

Komentarze

Co ci przypomina ?
Dodane przez Anonim, w dniu 03.09.2015 r., godz. 15.46
widok w tym ujęciu ?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl