Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 16 stycznia 2021 r., imieniny Marcela, Włodzimierza

W hołdzie za rolniczy trud

(Zam: 26.08.2015 r., godz. 14.37)

– To praca w pewnym sensie przyjemna, piękna, zapewniająca styczność z naturą, ale też ucząca pokory, cierpliwości, bo natura też może dokuczyć, na przykład suszą – mówił wójt Paweł Kołodziejski podczas gminnych dożynek, które odbyły się 23 sierpnia na miejscowej targowicy.Jak co roku mieszkańcy rozpoczęli świętowanie od mszy polowej i dzielenia chlebem. Wójt Paweł Kołodziejski podkreślił, że rolnicy zapewniają społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe.
– Ich praca jest przyjemna i ciężka zarazem. Dzisiejszy rolnik musi się znać nie tylko na uprawie ziemi, ale też musi być ekonomistą, umieć przewidywać zdarzenia gospodarcze – mówił. – Jest czas pracy, modlitwy, a teraz jest czas zabawy – podsumował zachęcając do wspólnego świętowania.
– Dziękuję za wasz trud, pracę włożoną w tegoroczne zbiory – zwrócił się do zebranych poseł PSL Bartłomiej Bodio.
– Jak ważna jest Boża opieka dla rolnika, pokazał szczególnie ten rok – mówił o panującej suszy poseł PiS Henryk Kowalczyk. – Zapewniam, że będąc dziś podczas koronacji obrazu w Popowie Kościelnym, miałem na myśli rolników z gminy Rząśnik – podkreślił. – Ten rok jest trudny dla producentów mleka, wielu musi zapłacić kary za przekroczenie kwot mlecznych. Wielu stoi przed dylematem, czym wykarmić bydło w zimie. Jest pytanie, na ile rząd jest w stanie pomóc rolnikom w tej sytuacji. Mam nadzieję, że ta pomoc będzie realna.
– W naszym powiecie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozdysponowuje ok. 60 mln zł rocznie, z czego około jedna szósta trafia do gminy Rząśnik – informował szef powiatowego oddziału ARiMR Krystian Pędzich. – W tej gminie mamy elitę rolnictwa, wyrażam szacunek za to, że chcecie wykonywać tę ciężką pracę. Często mieszkańcy miasta jej nie doceniają. Zachęcam ich do tego, by w czasie urlopu przyjechali na wieś i popracowali z rolnikami.
List od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika skierowany do uczestników dożynek przeczytała radna sejmiku mazowieckiego Cecylia Domżała. Z kolei przewodniczący Rady Powiatu Jacek Bachański odczytał list od wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka.
W tym roku wieńce dożynkowe, które można było podziwiać przed sceną, ocenili: kierownik Posterunku Policji w Somiance asp. szt. Zofia Drabczyk, dyrektor miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie Małgorzata Ślesik-Nasiadko, Krystian Pędzich, Cecylia Domżała, Henryk Kowalczyk. Za najładniejszy uznali wieniec wykonany przez mieszkańców wsi Rząśnik i to on będzie reprezentował gminę podczas dożynek powiatowych, które odbędą się 30 sierpnia na stadionie miejskim w Wyszkowie. Podziękowania za przygotowanie wieńców otrzymali od wójta także mieszkańcy Bielina, Gołystoku, Janowa, Józefowa, Ochudna, Starego Lubiela i Wielątek Folwarku. W tym roku dekorację sceny przygotowali mieszkańcy Nowych Wielątek.
Najwięksi dostawy mleka z gminy Rząśnik otrzymali tego dnia nagrody. Od firmy Mleks dostali je: Bogdan Suchta, Wiesław Suchta, Zbigniew Jasiński, Jan Grzymała, Sławomir Zdziera, Marek Wiśniewski, Dariusz Kamiński. Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Grodziska Mazowieckiego Tadeusz Proczek wyróżnił: Jana Kucharczyka z Janowa (dostarczył w 2014 r. OSM najwięcej mleka – 347 244 l, czyli średnio około 1 000 litrów dziennie), Wiesława Orłowskiego, Marka Suchtę, Jarosława Kołodziejskiego, Jerzego Marzocha, Franciszka Mielczarczyka, Stanisława Orłowskiego, Jana Borkowskiego, Dariusza Kucharczyka, Andrzeja Grzesiaka.
– To rok szczególny jeśli chodzi o rolnictwo. Wszystkie płody rolne były w kiepskich cenach. Ceny mleka też są bardzo niskie, prawie osiągają poziom roku 2008 – podkreślał T. Proczek. – Producenci, którzy przekroczyli kwotę mleczną muszą płacić kary, które są najwyższe, od kiedy są w Polsce naliczane. Susza dotknęła całą produkcję rolną. Szczególne uznanie należy się więc wszystkim rolnikom za ich trud, pracę. Mam nadzieję, że rząd, minister rolnictwa będą wspomagać rolnictwo, produkcję mleka, dotrzymają słowa, wywiążą się ze swoich obietnic – podkreślił.
Na niedzielną uroczystość organizator, gmina Rząśnik, przygotował sporą dawkę rozrywki dla każdego. Wydarzenie poprowadzili dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Sławomir Pierzynowski i Izabela Wilczak. Jak co roku na targowicy dostępne było wesołe miasteczko, czyli m.in. zjeżdżalnie, karuzele, stoiska gastronomiczne m.in. z popcornem, piwem. Spore zainteresowanie budziła wystawa zwierząt – kóz i ptactwa z Hodowli Drobiu Ozdobnego Marka Kolona ze Stanisławowa Drugiego. Można było zobaczyć m.in. kury zielononóżki srebrzystoszyje, białe, kuropatwiane, czubatki polskie miniaturowe i inne. Stoiska miały firmy, instytucje. Swój konkurs zorganizował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Ostrołęki, loterię – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wyjątkowym występem uświetnił dożynki Jerzy Święch, który zagrał utwory na harmonii pedałowej. Na scenie pojawili się też: zespół ludowy Kurpie Białe, Rewia Dziecięca „Sylaba” z Wyszkowa i soliści: Izabela Abramczyk, Ewa Antoniak, Julia Antoniak, Ernest Bereski, Aleksandra Orłowska, Karolina Pujer, Kamil Rosłoniec, kapela góralska Ciupaga. Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo Akcent. Muzykę podczas zabawy tanecznej zapewnił zespół Fix.
J.P.
Zapraszamy też do oglądania zdjęć na naszym profilu na Facebooku www.facebook.com/wyszkowiak
Komentarze

Brawo Rząśnik
Dodane przez Rząśniczanka, w dniu 26.08.2015 r., godz. 22.34
Tam bez GOK-u, a jedynie za sprawą gminnej biblioteki potrafią robić świetne imprezy. Można?
dożynki - temat w starym stylu
Dodane przez Anonim, w dniu 28.08.2015 r., godz. 17.01
i publicznie i po miejsku trzeba powiedziec - pory w taki upał nie wyrosną !
Kujawiaka
Dodane przez Anonim, w dniu 31.08.2015 r., godz. 17.17
Zagrajcie

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl