Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 listopada 2020 r., imieniny Flory, Jana

Święto Wojska Polskiego w wyszkowskim WKU

(Zam: 19.08.2015 r., godz. 17.27)

– Tu, w WKU umacniane jest nasze dziedzictwo narodowe, tu sławi się bohaterstwo i bohaterów, dokumentowana jest nasza historia i udział oręża polskiego w walce z agresorami – mówił prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koło w Długosiodle mjr rez. Władysław Guzowski, podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego w wyszkowskim WKU.- To stąd promieniują najważniejsze dla nas wartości: wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność - dodał W. Guzowski.
Wydarzenie odbyło się w piątek 14 sierpnia o godz. 12.00. Imprezę zorganizowali: wojskowy komendant uzupełnień w Wyszkowie ppłk Leszek Wieczorek oraz burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Na uroczystości zjawili się: Grzegorz Nowosielski, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, poseł Bartłomiej Bodio, który pełni również funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji obrony i przewodniczącego podkomisji budżetu, infrastruktury i zaopatrzenia wojska, poseł Henryk Kowalczyk, starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Adam Mróz, starosta powiatu pułtuskiego Jan Zalewski, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, dyrektor powiatowego centrum zarządzania kryzysowego w Pułtusku wraz z pocztem sztandarowym Polskiej Organizacji Wojskowej i młodzieżą związku strzeleckiego „Strzelec” w Pułtusku dr Robert Dynak, prezes koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Wyszkowie ppłk rez. Mirosław Boruc, prezes Związku Piłsudczyków w Wyszkowie Konrad Wróbel wraz z pocztem sztandarowym i członkami związku, kmdr Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie Julian Bielawski wraz z pocztem sztandarowym i członkami ligi, przedstawiciele Zespołu Szkół nr 2 wraz z pocztem sztandarowym i uczniami klasy mundurowej, prezes zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Długosiodle koło żołnierzy AK w Długosiodle mjr rez. Władysław Guzowski, prezes Związku Żołnierzy AK obwód „Rajski Ptak” kpt rez. Jan Roguszewski, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych sierż rez. Józef Czerwiński, wiceprezes ppor rez. Marian Abramczyk, prezes Związku Inwalidów Wojennych w Wyszkowie sierż rez. Tadeusz Stoszewski i in.

Cześć i chwała żołnierzom!
– Dzisiaj, w przededniu 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej obchodzimy Święto Wojska Polskiego, w tym dniu oddajemy cześć i składamy hołd żołnierzom, którzy się przyczynili do tej wielkiej wiktorii nad wojskami bolszewickiej armii – powiedział ppłk Leszek Wieczorek. – Wojsko Polskie w tych pamiętnych dniach wykazało wielki heroizm, poświęcenie i odwagę. To dzisiaj powinno wyznaczać wzór do naśladowania dla nas wszystkich. Przywołując w pamięci tamte dni sierpniowe pamiętajmy, że wolność i niepodległość stanowią dla naszego narodu wartość najwyższą, o którą musimy zabiegać każdego dnia.
Jak mówił komendant, dynamiczne zmiany jakie zachodzą w ostatnim czasie na arenie międzynarodowej i w samej Europie wskazują kierunek, którym jest stałe i ciągłe poświęcanie troski sprawom bezpieczeństwa i obronności naszego kraju. – Proces unowocześniania i transformacji sił zbrojnych trwa od początku przemian w 1989 r., ale w ostatnich latach wyraźnie przyspieszył po uchwaleniu przez parlament stałego wskaźnika na poziomie 1,95, a od tego roku 2 % PKB na obronność państwa, co jest dziś dobrą inwestycją w nasze bezpieczne jutro – stwierdził ppłk Leszek Wieczorek. – Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie czynnie uczestniczy w przemianach jakie zachodzą w Wojsku Polskim. Każdy żołnierz, który pełni służbę wojskową w naszym kraju lub poza jego granicami jest powoływany przez administrację wojskową. Zawsze służba wojskowa zaczyna się w WKU i kończy się w WKU, o czym wiedzą nie tylko podoficerowie, chorążowie, ale i generałowie. Duża liczba ochotników z terenu Wyszkowa, Ostrowi Mazowieckiej, Pułtuska świadczy o ogromnym zaufaniu i prestiżu w naszym lokalnym środowisku.

Wyróżnienia, odznaczenia, podziękowania
Uroczystość była okazją do nadania wszelkich wyróżnień, odznaczeń i podziękowań. I tak stopień porucznika otrzymała podporucznik niepodlegająca obowiązkowej służbie wojskowej Helena Skowrońska. Brązowy medal za zasługi dla obronności kraju otrzymali: Mariusz Gierek i Arkadiusz Młodzianowski. Brązowy medal za zasługi dla policji otrzymał ppłk Leszek Wieczorek. Z okazji Święta Wojska Polskiego w podziękowaniu za współpracę i pomoc w realizacji Wiosennych Spotkań z Wojskiem i innych uroczystości o charakterze państwowym oraz zaangażowanie w promocję różnych form służby wojskowej Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Leszek Wieczorek wyróżnił Grzegorza Nowosielskiego pamiątkową statuetką „Wojska Polskiego”. W podziękowaniu za współpracę i pomoc w realizacji wykonywanych zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie wręczył pamiątkowe ryngrafy: Bartłomiejowi Bodio, Bogdanowi Pągowskiemu, st. bryg. Ignacemu Woźniakowi, Wojciechowi Kwiatkowskiemu, prezesowi zarządu firmy „Argo-Handlowiec” Jerzemu Szymańskiemu, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Wyszkowie Grażynie Kalinowskiej i Stanisławowi Jastrzębskiemu. Podziękowania za współpracę i pomoc w realizacji zadań otrzymali: Jan Zalewski, Michał Toporkiewicz, Robert Dynak, kierownik Referatu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Stanisław Dymek, Józef Marek Jastrzębski, Leszek Topólski, prezes Przedsiębiorstwa Budowlano-Handlowego w Wyszkowie Zdzisław Niziński, prezes Przedsiębiorstwa Budowlano-Handlowego „Rotrans” w Wyszkowie Tadeusz Rojek i Krystian Pędzich. Odznakę Pamiątkową otrzymał Józef Franciszek Bieganowski. Listy gratulacyjne otrzymali: kpt rez. Kazimierz Dobrosielski, kpt rez. Wiesław Dziadek, st. szer. rez. Wioletta Mandes. Srebrną odznakę strzelecką otrzymali – mjr Piotr Staniszewski i kpt. Marcin Dominiak. Brązową odznakę strzelecką otrzymał Arkadiusz Młodzianowski. Burmistrz ufundował nagrody dla kadry i pracowników WKU w Wyszkowie, otrzymali je: kpt. Mirosław Jędruszczak, kpt. Agnieszka Krystman, Arkadiusz Młodzianowski, Danuta Góral, Katarzyna Dawidzka. Nagrody od starosty trafiły do: ppłka Leszka Wieczorka, mjra Marcina Sabadyna, mjra Dariusza Żerka, Anny Kąkol, Moniki Marcinkiewicz. Nagrodę uznaniową Komendanta WKU, za wzorowe wykonywanie obowiązków otrzymali: mjr Dariusz Żerek, kpt. Mirosław Jedruszczak, kpt. Agnieszka Krystman, kpt. Paweł Uchroński, Katarzyna Dawidzka, Anna Kąkol, Monika Marcinkiewicz, Arkadiusz Młodzianowski, Mariusz Gierek, Karol Ungrowski, Janusz Sępkowski, Elżbieta Cierlica, Danuta Góral, Emilia Augustynik, Hanna Hyrycz, Ireneusz Piotrowski, Irena Gołębiewska.
Goście wysłuchali koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza płka rez. Franciszka Józefa Bieganowskiego, a następnie udali się na poczęstunek. Serwowana była tradycyjna żołnierska grochówka.
P.D.

Komentarze

Impreza dla VIP
Dodane przez Anonim, w dniu 19.08.2015 r., godz. 19.14
Dawniej z WKU można było inaczej, czuło się to swięto, teraz za zaoszczędzone pieniądze pary na plaży. Impreza , o której pewnie będzie głośno w całej Polsce.
Dodane przez TD, w dniu 19.08.2015 r., godz. 20.23
„To impreza dla VIP (chodzi oczywiście o uroczystość piątkową – przyp. red.), a co władza ma dla zwykłego mieszkańca Wyszkowa i powiatu, oprócz mszy za Ojczyznę w Rybienku Leśnym. Plakatów o uroczystościach 14 czy tym bardziej 15 sierpnia na Wyszkowie nie było widać. Więc zapewnie i frekwencja na mszy św. była nieduża. Jedno z najważniejszych świąt państwowych a dla „maluczkich”, żadnej propozycji”.
ordery i wyróżnienia
Dodane przez TD, w dniu 19.08.2015 r., godz. 23.23
Wielki szacunek dla kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej p. płka rez. Franciszka Józefa Bieganowskiego za wieloletnią pracę z młodzieżą.
Dodane przez FRED, w dniu 20.08.2015 r., godz. 16.28
W Wyszkowie jest tylu byłych żołnierzy zawodowych,ale WKU pewnie o nich nie wie,a może nie chce wiedzieć. Oni z pewnością by uczestniczyli w święcie,ale ogłoszeń nie było. w Dużej mierzeuczestniczyli ci,co niewiele mieli i mają wspólnego z wojskiem
Dodane przez józef, w dniu 21.08.2015 r., godz. 08.40
A jaki to żołnierz rezerwy co po 15 latach służby idzie na rentę bo nie chce mu się dalej pracować i przez ileś lata pobiera świadczenia na koszt podatnika. Takich nie należy zapraszać na uroczystości
Dodane przez leszek, w dniu 21.08.2015 r., godz. 18.22
a ta pani z pierwszego zdjęcia to chyba ,,twarz wku'' - uuuuuurocza

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl