Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2023 r., imieniny Eustachego, WiktoraWielokulturowe wakacje w świetlicach

(Zam: 19.08.2015 r., godz. 17.08)

Od 3 sierpnia w Długosiodle trwa realizacja projektu „Wielokulturowe wakacje w świetlicach wiejskich”. W projekcie udział biorą wolontariusze z wielu krańców świata, starają się oni zapoznać dzieci z ciekawymi elementami swoich kultur.

Zajęcia odbywają się w świetlicach wiejskich w Sieczychach, Grądach Szlacheckich, Jaszczułtach, Prabutach i Chrzczance Włościańskiej. Wolontariusze z Hiszpanii, Turcji, Tajwanu, Czech i Czarnogóry podzieleni na dwie pięcioosobowe grupy odwiedzają wybrane świetlice i prowadzą tam zajęcia w języku angielskim. W ramach programu dzieci biorą udział w warsztatach językowych, kulturowych, artystycznych oraz zajęciach ruchowych. Głównym celem wielokulturowych wakacji jest otwarcie młodych ludzi na wielokulturowość, dlatego też zajęcia zorganizowane są w taki sposób, aby zaciekawić dzieci i przedstawić im najciekawsze elementy różnych kultur. Tak więc uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sztuką chińskiej kaligrafii, zobaczą jak wyglądają narodowe tańce przybyłych gości oraz nauczą się podstawowych zwrotów w językach ojczystych wolontariuszy. Projekt ten realizowany jest tylko na terenie gminy Długosiodło, a to za sprawą koordynatorki projektu Adrianny Bloch. Adrianna jest wolontariuszką działającą, podobnie jak zagraniczni goście, w międzynarodowej organizacji „Service Civil International” czyli SCI, jest to organizacja działająca globalnie, posiada 44 oddziały i ponad 100 organizacji partnerskich w wielu krajach. Żeby zorganizować takie warsztaty w Długosiodle, Adrianna musiała zgłosić projekt w polskim oddziale SCI, jest nim Stowarzyszenie „Jeden Świat” z siedzibą w Poznaniu. Następnie poprzez SCI zgłosili się międzynarodowi wolontariusze, którzy chcieli przyjechać do Długosiodła i przekazać ciekawostki dotyczące swoich krajów młodym mieszkańcom okolicznych wsi.
– Od wielu lat działam w wolontariacie, wiem że tego typu inicjatywy świetnie się sprawdzają. Dlatego też, postanowiłam zorganizować coś podobnego w Długosiodle – mówiła Adrianna.
Pobyt wolontariuszy opłaca „Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi”. Wolontariusze od poniedziałku do piątku prowadzą zajęcia, natomiast w weekendy mają czas, żeby trochę pozwiedzać i zapoznać się lepiej z naszą polską kulturą. Warsztaty są dla dzieci w każdym wieku. Odbywają się w godzinach od 10.00 do 14.00 w wyżej wymienionych świetlicach. Tam też można sprawdzić grafik na poszczególne dni. W razie pytań dotyczących zajęć można także skontaktować się z koordynatorką projektu Adrianną Bloch tel. 728 873 283.
J.W.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl