Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 listopada 2020 r., imieniny Walerego, Wirgiliusza

Wyjątkowa jubilatka

(Zam: 12.08.2015 r., godz. 17.33)

W miniony piątek w Gaju odbyło się przyjęcie urodzinowe Zofii Górskiej, która właśnie tego dnia ukończyła 100 lat.

Zofia Górska urodzona 31 lipca 1915 r. od początku życia jest związana z Gajem, w tym miejscu również się urodziła. Kobieta przez całe swoje życie zajmowała się rolnictwem oraz dorywczo handlem. Z historii opowiedzianych przez wnuka wynika, iż Zofia Górska doskonale pamięta czasy wojenne. Kobieta, która wychowała się w Gaju, pracowała tutaj, wyszła za mąż – opowiadał wnuk jubilatki. Urodziła jedną córkę w ciężkich czasach dla polskiego społeczeństwa. Z opowieści wnuka wynika, iż jubilatka zajmowała się handlem w momencie, w którym Polska była zagrożona z dwóch frontów – zachodniego przez Niemcy oraz wschodniego przez Rosję. Według niego, kobiety aby przeżyć, wstawały o trzeciej w nocy, a następnie zabierając wszystkie produkty (mleko, twaróg, jajka) udawały się pieszo do Radzymina.
– Gdy tylko babcia wróciła z podróży, od razu wracała na pole, na którym już czekał dziadek – mówił wnuk. Niestety, jubilatka w dniu swoich urodzin nie była w najlepszej formie, aczkolwiek jej córka zaznaczyła, że podczas rocznicowej mszy świętej było wszystko w porządku – poznawała ludzi, rozmawiała z nimi. Wnuk Zofii Górskiej wspominał opowiadania babci o wojennych czasach. Przekazywała historie związane z Żydami mieszkającymi w Gaju. Potrafiła wskazać dokładne nazwiska oraz miejsca pobytu opowiadając o prześladowaniach oraz morderstwach. Zofię Górską wnuk opisał jako surową kobietę, która zawsze docenia to, co ma, co osiągnęła na przestrzeni lat. Dodał, że jubilatka od wielu lat jest zadowolona z życia, natomiast jeszcze do niedawna cieszyła się zdrowiem oraz wielką energią.
– Jako nastolatek przyjeżdżałem do Gaju co weekend, często pomagałem przy żniwach – podczas pracy babcia pracowała szybciej niż ja, nastoletni chłopak – opowiadał.
Podczas przyjęcia Zofia Górska otrzymała życzenia zdrowia oraz kosz kwiatów z rąk wójta Tadeusza Michalika oraz przewodniczącego Rady Gminy Janusza Pakuły. Jubilatka ma córkę, czworo wnuków, sześcioro prawnuków oraz praprawnuków.
P.T.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl