Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 lipca 2020 r., imieniny Marii, Urbana

Literackim szlakiem Miłosza

Ikona
(Zam: 15.02.2011 r., godz. 12.38)

„O tak, nie cały zginę, pozostanie po mnie wzmianka w czternastym tomie encyklopedii” – tak napisał o sobie Czesław Miłosz w poemacie „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada”. O to, by literacka spuścizna noblisty była jednak obecna w naszej świadomości, postanowiła zadbać Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie, która ogłasza Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Czesława Miłosza „Literackim szlakiem Czesława Miłosza”.

Urodził się 30 czerwca 1911 r., zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie, przeżywszy 93 lata. W 2011 r. mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodzony w Szetejnach, sercu litewskiego matecznika, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu stulecia powrócić do Polski. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i Krakowa. Był nie tylko poetą, prozaikiem, tłumaczem, czytanym na całym świecie eseistą, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki, „poetą myśli trudnej”, „kronikarzem epoki”.
Aby upamiętnić stulecie urodzin Czesława Miłosza, 2011 r. ogłoszono Rokiem Miłosza. Będzie to okazja do ponownego spotkania z jego literaturą, która pobudza do twórczej refleksji nad kondycją współczesnego świata. Na program Roku Miłosza złożą się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, wystawy, organizowane w Polsce i zagranicą. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwalu Miłosza, odbywająca się w Krakowie (9-15 maja 2011).

Biblioteka włączyła się w te obchody, organizując konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisarza. Jego koordynatorką i organizatorką jest Ewa Ciok. Konkurs adresowany jest do osób w wieku powyżej 16 lat.
- Chcielibyśmy, by pomogły nam szkolne biblioteki – mówi Ewa Ciok – Mam nadzieję, że również nauczyciele poloniści zaproponują swoim uczniom udział w naszej akcji.

Jak podkreśliła, zależy jej, by osoby biorące udział w konkursie potraktowały go jako przygodę, sprawdzenie swoich wiadomości i okazję do samodzielnych studiów nad literaturą i biografią Miłosza, które są ciekawe i same w sobie, i jako swoiste kroniki XX wieku.
- Nie będzie trudnych zagadnień – uspokaja organizatorka – Naszym celem nie jest epatowanie zawiłościami myśli Miłosza, tylko zainteresowanie jego postacią i przybliżenie jego twórczości.

Zgłoszenia do udziału w konkursie należy przesłać w terminie do 16 maja 2011 r. na adres mailowy mgbpww@poczta.fm lub pocztą: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, ul. Gen. Sowińskiego 80, 07-200 Wyszków, z dopiskiem: „Literackim szlakiem Czesława Miłosza”. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, adres oraz telefon kontaktowy. Konkurs odbędzie się dnia 28 maja 2011 r. o godz. 10:30 w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie uwagi i pytania związane z konkursem prosimy kierować na w/w adres biblioteki do Ewy Ciok lub pod nr tel. (029) 742 32 61 w. 40. Konkurs będzie miał formę pytań otwartych i zamkniętych, przewiduje się także fragmenty tekstów do odgadnięcia. Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe. W ubiegłorocznym konkursie o życiu i twórczości F. Chopina nagrodami były albumy oraz bilet dla dwóch osób do teatru. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie.

E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl