Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 grudnia 2021 r., imieniny Barbary, Krystiana

Pisał, by dać nadzieję

Ikona
(Zam: 15.02.2011 r., godz. 12.35)

Lubił forsycje, żartował prawie na każdym kroku, łagodny, liryczny, delikatny – tak o poecie, księdzu Janie Twardowskim mówił jego przyjaciel, krytyk literacki Waldemar Smaszcz – gość Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece.

Waldemar Smaszcz nie po raz pierwszy zawitał do wyszkowskiej biblioteki. Za każdym razem słucha się go z dużym zainteresowaniem – niewiele osób mogłoby opowiedzieć w tak fascynujący sposób o księdzu Twardowskim. Znali się dwadzieścia trzy lata. Waldemar Smaszcz z tego okresu zapamiętał wiele szczegółów, anegdot, spotkań, wydarzeń. Gromadził każde zdjęcie, publikację, pamiątki z życia poety. Do dziś prowadzi swoje badania. Podczas spotkania w Wyszkowie z uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Książki wspominał niesamowitą osobowość kapłana, który charakteryzował się skromnością i wyjątkowym poczuciem humoru.

- Ze wszystkiego robił dowcip, przepustką do niego była anegdota. Bywało, że wyciągał książkę naukową na własny temat, czytał trzy zdania i turlał się ze śmiechu – mówił literaturoznawca.

Opowiedział o biografii poety ilustrując wykład zdjęciami z rzutnika. Jak wspomniał, Jan Twardowski urodził się w 1915 r. w Warszawie – w czasie kiedy panowały zwyczaje, atmosfera XIX w. Jego akt chrztu sporządzony był jeszcze w języku rosyjskim. Wrażliwość i artystyczne usposobienie odziedziczył po matce. Pierwszy wiersz zatytułowany „Różaniec” napisał będąc adeptem seminarium duchownego. Na kilka godzin przed śmiercią napisał strofy, który miały by pożegnaniem ze światem. W nich także zawarł motyw różańca.

- Pokazywał dobro w swoich wierszach, pisał, by dać ludziom nadzieję – tłumaczył gość.

Był rektorem kościoła sióstr wizytek w Warszawie. Znano z kazań dla dzieci. Pisał tylko podczas wakacji, przeznaczając na tę czynność miesiąc w roku. Uważał, że twórczość nie może przysłonić kapłaństwa. Bywał w Loretto, w Kamieńczyku podziwiał zachody słońca.

J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl