Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



„Wędrówki po Puszczy Białej i Zielonej”

(Zam: 15.07.2015 r., godz. 16.45)

Puszcza Biała to kompleks leśny w województwie mazowieckim, w rejonie ostrołęcko-siedleckim. Stanowi południową część Puszczy Kurpiowskiej, leży na obszarze tzw. Międzyrzecza Łomżyńskiego, części Niziny Mazowieckiej, ograniczonej Narwią i Bugiem.

Teren w większości pokryty jest lasami, które stanowią największy walor przyrodniczy ostoi. Charakteryzują się bujną fauną i florą. Jest tu dobrze zachowany, naturalny charakter rzek: Bugu i Narwi. W dolinach rzecznych znajdują się siedliska łąkowe i zaroślowe oraz dwa kompleksy stawów rybnych.
Puszcza Zielona, zwana również Myszyniecką lub Kurpiowską to określenie lasów położonych w dorzeczu środkowej Narwi na Równinie Kurpiowskiej. Jej granice wyznaczają rzeki: Pisa, Narew oraz Orzyc, a północne krańce sięgają dawnej granicy Prus Wschodnich. Puszcza Zielona znana jest jako miejsce występowania bursztynu. Jego wydobycie było niegdyś ważnym zajęciem miejscowej ludności, odgrywa on też dużą rolę w miejscowej kulturze ludowej. Teren Puszczy Zielonej stanowią w sporej części bagna i tereny piaszczyste: Szeroka Biel, Karaska (bagno), Łokieć (bagno), Chruściel. Znajdujący się tu największy naturalny zbiornik Mazowsza, Jezioro Serafin, zostało osuszone. Dziś największym jeziorem zielonokurpiowskim jest Łacha. Na terenie puszczy znajdują się też rezerwaty: „Czarnia”, „Kaniston”, „Ciemny Kąt”, „Łokieć”, „Olsy Płoszyckie”, „Torfowisko Serafin”.
Wystawa „Wędrówki po Puszczy Białej i Zielonej” zawiera przeróżne przedmioty związane z tymi terenami: ludowe wycinanki, lalki, książki, stroje, wiele wiadomości, ciekawostek i prezentacji. Można się tu zapoznać z informacjami dotyczącymi tradycyjnego ubioru kurpiowskiego: męskiego i żeńskiego, zwyczajami panującymi w tamtejszych okolicach oraz najpiękniejszymi miejscami, które trzeba zobaczyć. Wystawa zawiera nie tylko opisy, ale również galerie zdjęć. Prezentowane są na przykład fotografie lokalnych mieszkańców – Czesława Piórkowska z Wielątek Folwarku jak była młodą dziewczyną i obecnie; rodzina Nowosielskich z Malwinowa, zdjęcie z lat 30. XX w.; procesja wokół kościoła w Pniewie, parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła; żniwa lata 40. XX w.; zdjęcia domów budowanych w dawnym stylu z Osuchowej Starej, Obrytego, Tocznabieli, Gródka Nowego, Długosiodła, Nowej Pecyny, Białegobłota, Brańszczyka, Knurowca, Trzcianki czy z Bud Starych. Wystawa obejmuje również prezentację zdjęć, które wzięły udział w konkursie fotograficznym „Krzyże i kapliczki przydrożne w Wyszkowie i okolicach” organizowanego przez gminę Wyszków i parafię pw. św. Wojciecha w Wyszkowie oraz ekspozycję ręcznie robionych makiet kapliczek z konkursu plastycznego na najpiękniejszą kapliczkę majową organizowanego przez parafię pw. św. Rocha w Długosiodle.
Wystawę przygotowali: Mirosław Powierza, Urszula Piątek i Sylwia Jaworska. Można ją podziwiać do końca wakacji.
P.D.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta