Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 maja 2022 r., imieniny Magdaleny, UrbanaNie daj się oszukać

Ikona
(Zam: 15.02.2011 r., godz. 12.55)

Zakupy przez Internet stają się coraz powszechniejsze. Zapewniają dużą wygodę, możliwość nabycia produktów bez wychodzenia z domu. Tym czasem na komendę zgłaszają się kolejne ofiary oszustów.

Policja odnotowała kolejne przypadki zawiadomień o podejrzeniu oszustwa na portalu internetowym allegro. Mieszkanka Wyszkowa zamówiła w styczniu wózek dziecięcy, zapłaciła przelewem 1280 zł i dotychczas nie otrzymała zamówionego towaru. Inny mieszkaniec Wyszkowa zakupił trzy przenośne dyski wartości 537 zł i również ich nie dostał.
Rady policjantów, by zakupy stały się bezpieczne:
- kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
- nigdy nie kupujmy w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej
- zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą
- korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych
- przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność; można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych; zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu.
- przy płaceniu kartą kredytową sprawdźmy, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione; na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”
- gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym; brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność
- otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki (unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy)
- zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
- kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu (kradzione sprzedawane są bez ładowarki i „dokumentacji”)
- jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję, wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Oprac. E.M.

Komentarze

nigdy nie robie zakupów przez internet
Dodane przez ewelina, w dniu 18.02.2011 r., godz. 10.51
chociasz mam konto na alegro ale nigdy nie robie zakupów przez internet wole sobie kupić normalnie a pudzniej oszukać z nmojej rodziny robią zakupy przez internet ale nie robie bo jest oszustwo oni pudzniej tam o szukują
zakupy przez internet trzeba robić z głową
Dodane przez Buniaa, w dniu 04.03.2011 r., godz. 11.05
Można robić zakupy przez internet bezpiecznie. Sama tak robię od conajmniej 3 lat i wszystko jest ok. Tymbardziej na allegro. Ale trzeba to robić mądrze. np na allegro przejrzec najpierw komentarze jakie ma sprzedawca, ile już rzeczy sprzedał itp i dopiero potem zamawiać. Jesli ktoś tego nie czyta, to potem sa tego skutki.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl