Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 grudnia 2021 r., imieniny Barbary, Krystiana

Prawie pięć tysięcy osób bez wody

Ikona
(Zam: 15.02.2011 r., godz. 13.00)

Prawie pięć tysięcy mieszkańców Rybienka Leśnego, Latoszka oraz siedmiu sołectw lewobrzeżnej części gminy Wyszków od piątku nie ma wody. Jest szansa, że jeszcze w tym tygodniu pojawi się w kranach ze źródła wody oligoceńskiej.

W piątek nad ranem urządzenia Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wykryły znacznie zwiększone zużycie wody, co mogło oznaczać tylko awarię. Służby od razu rozpoczęły poszukiwanie jej miejsca. Kilka godzin później było już wiadomo, że doszło do niej na odcinku siedmiuset metrów obejmującym koryto Bugu i jego rozlewiska. W PWiK rozdzwoniły się telefony – mieszkańcy pytali, co się stało.
- Uważamy, że do awarii raczej nie doszło pod samą rzeką, bo tam instalacja została wykonana bardzo starannie, z najlepszych materiałów – mówi prezes PWiK Teresa Jastrzębska. – Wiedzieliśmy, że natychmiast jej nie usuniemy, bo będzie potrzebna pomoc wyspecjalizowanych jednostek.
PWiK i Urząd Miejski w pierwszej kolejności skupiły się na jak najszybszym zapewnieniu mieszkańcom wody. Burmistrz zwołał sztab kryzysowy - ustalono harmonogram jej dostarczania w beczkowozach. Woda pitna i do celów gospodarczych trafiła: Rybienka Leśnego, Latoszka, Skuszewa, Lucynowa, Lucynowa Dużego, Tumanka, Fidestu, Deskurowa, Drogoszewa. W jej dystrybucji pomagają strażacy-ochotnicy i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy z Ostrołęki sprowadzili cysternę o pojemności 12 000 litrów.
Równolegle PWiK zaczęło szukać innych rozwiązań zapewniających szybką dostawę wody za pośrednictwem wodociągu.
- Pobudowanie nowego odcinka sieci nie jest ani proste ani do natychmiastowego wykonania. Inną możliwością było szukanie przedsiębiorstw wodociągowych, od których kupilibyśmy wodę, jednak w naszym pobliżu nie ma takich sieci, które moglibyśmy spiąć – tłumaczy Teresa Jastrzębska.
Pracownicy PWiK wpadli na pomysł czerpania wody ze studni oligoceńskiej.
- Walczymy o to, by studnię uzbroić i by możliwe było wydobycie z niej wody – mówiła w piątek prezes przedsiębiorstwa.
Ze źródła pobrano już wodę, która teraz przejdzie badania bakteriologiczne. Jeśli wypadną pomyślnie, w czwartek lub piątek woda z niego popłynie w kranach mieszkańców. Będzie miała pogorszone parametry, związane z wysokim stężeniem żelaza, dlatego PWiK zaleca jej przegotowanie przed spożyciem. Jednocześnie przedsiębiorstwo szuka urządzeń, które mogłyby polepszyć jakość wody.
Jeśli badania bakteriologiczne będą negatywne, PWiK planuje wodę oczyścić. W takim przypadku, mieszkańcy będą musieli niestety dłużej poczekać na wodę w kranach. Prezes Jastrzębska informuje też, że z uwagi na niższą jej jakość, mieszkańcy zapłacą niższe rachunki.
Usuwanie awarii może potrwać kilka miesięcy. Samorząd planuje wybudować wodociąg na moście kolejowym nad powierzchnią Bugu. W tej sprawie w poniedziałek odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych.
- To rozwiązanie zapewni nam bezpieczeństwo dostaw wody – podkreśla burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Liczy, że przy okazji budowy wodociągu, PKP wybuduje kładkę dla pieszych. Jeśli koleje zgodzą się na inwestycję, ruszy machina związana z projektowaniem przedsięwzięcia, uzyskaniem wszelkich pozwoleń i ogłoszeniem przetargu. Przedstawiciele samorządu przeprowadzili już pierwsze rozmowy ze starostą.
- Spotkaliśmy się ze zrozumieniem z ich strony – mówi burmistrz.
Miasto rozważa też wykorzystanie mostu kołowego do przeprowadzenia wodociągu, ale to rozwiązanie wymagałoby budowy dłuższych przyłączy.
W położonych w lewobrzeżnej części gminy: Kamieńczyku, Świniotopi, Pustych Łąkach, Ślubowie, które nie mają wodociągów, gmina planuje je tam wybudować korzystając z miejscowych źródeł wody.
J.P.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji czeka na potwierdzenie pozytywnych wyników badań wody ze studni oligoceńskiej, która popłynie w kranach mieszkańców lewobrzeżnej części gminy Wyszków najprawdopodobniej już w piątek. Przed jej puszczeniem do wodociągu PWiK chce, by mieszkańcy zapoznali się z informacją o tym, że otrzymają wodę o podwyższonej zawartości żelaza. Wiceprezes przedsiębiorstwa Zbigniew Wiśniewski zapewnia jednak, że jest ona i tak niższa niż w przydomowych studniach i bezpieczna dla osób z niej korzystających. PWiK zaleca przegotowanie wody przed spożyciem.

Komentarze

brak wody
Dodane przez Jacek, w dniu 15.02.2011 r., godz. 13.43
od czego są strony www Urzędu Miasta czy PWiK???!!! Czy znając skalę zjawiska tej awarii nie mozna na bieżąco umieszczać informacji dla mieszkańców???!!! Skąd Ci, którzy nie mają dostępu do wody mają dowiedzieć się o podjętych krokach czy działaniach???!!! z lokalnej prasy, która raz w tygodniu wydrukuje gazetę??? bo lokalna prasa nawet na swoich stronach nie zamieszcza żadnych informacji, oprócz lakoniocznego jednorazowego komunikatu!!!
Brak informacji!
Dodane przez kes, w dniu 15.02.2011 r., godz. 19.00
Zgadzam się z przedmówcą. Na stronie PWiK na próżno szukałem komunikatu o tym co się stało. Informacja pojawila się tylko na stronie Nowego Wyszkowiaka i dotyczyła harmonogramu beczkowozów, który notabene nie rozwiązuje problemu osób wracających z pracy po godzinie 18:00... Szkoda że nasze wyszkowskie tygodniki nie spełniają swojej podstawowej roli - informacyjnej! Informowanie mieszkańców gminy o tym co się stało prawie tydzień po awarii to zdecydowanie za późno...
do telewizji
Dodane przez ktos, w dniu 15.02.2011 r., godz. 20.13
trzeba do "uwagi" napisać. Telewizja przyjedzie, to zaraz będą szybciej to robić.
Wodny problem
Dodane przez Edward, w dniu 15.02.2011 r., godz. 20.37
Wodociąg w Rybienku został wybudowany chyba już ponad 20 lat temu. Już wowczas mowiło sie ,że przy tej ilości odbiorców i obszarze winno być drugostronne zasilanie. No coż zapomniano o tym czy też brak pieniedzy? Swoją drogą podziękowania dla Wladz miejskich za skuteczne zorganizowanie dostaw wody. Z drugiej strony dochodzą informacje tzw "pocztą pantoflową" że już w niedziele były zakonczone prace techniczne. Natomiast zaczeły się schody biurokratyczne jak: kto ma płacić za energie elektryczną, ile Władza płacić bedzie właścicielowi studni, a wybudowana kosztem i staraniem władz powiatowych i przekazana nieodpłatnie firmie Masters. Ile w tym jest prawdy ?. Proszę o komentarz w tej sprawie. Pozdrawiam jako mieszkaniec Rybienka. Jutro wybieram się na basen nie żeby popływać ale sie wykąpać. Trzeba sobie radzić.
haha
Dodane przez antyfanka, w dniu 16.02.2011 r., godz. 01.30
przeklęte rybienko!
w
Dodane przez z, w dniu 16.02.2011 r., godz. 03.41
Z tych naszych władz , tylko strażacy stanęli na wysokości zadania, bo przywożą nam wodę i do picia i do celów gospodarczych. Na nich można liczyć, nie tak jak na was - Panowie władza. Nie mówiąc już o jakiejkolwiek informacji na ten temat, co , gdzie , kiedy się stało i dokąd będzie trwała taka sytuacja.
Jaki masz cel?
Dodane przez Do kes, Jacek, w dniu 16.02.2011 r., godz. 04.01
Jaki macie cel, anonimowi internauci, by się logować na tej stronie i pisać bzdury, że tylko Nowy Wyszkowiak opublikował harmonogram podstawiania beczkowozów? Trzeba było kliknąć w "lakoniczny komunikat", który ukazał się już w piątek na tej stronie na pasku "pilne" i wszystko byście wiedzieli.
Cel jest oczywisty
Dodane przez do tej/tego co pisze Do kes, Jacek, w dniu 16.02.2011 r., godz. 06.30
Zarówno Wyszkowiak jak i Nowy Wyszkowiak na swoich stronach www ograniczyli się do zamieszczenia w piątek komunikatu o awarii i umieszczenia harmonogramu dostaw wody beczkowozami. NIC WIĘCEJ!!! Od tej pory cisza - do wtorku, kiedy to ukazuje się papierowe wydanie gazet i zamieszczają na stronach artykuły z numeru. A więcej informacji o awarii i podjętych działaniach można było przeczytac już w sobotę rano m.in. na stronie Tygodnika Ostrołęckiego!!! Czy to nie paranoja, że lokalna prasa ma w głębokim poważaniu problemy miasta/mieszkańców i nie chce przekazywać na bieżąco informacji ???!!!
awaria
Dodane przez ABP, w dniu 16.02.2011 r., godz. 08.42
czytam NW i tam zamieścilem pare komentarzy na temat braku podstawowych informacji ze strony burmistrza i PWIK , nie wiem czy mam kupować kilka kontenerków na wodę , czy woda moze będzie? zreflektowałem się ze jestem malkontentem bo nie wszedłem na Wyszkowiaka-Organ UM. no niestety tu tez nic nie ma
Proszę stworzyć portal internetowy
Dodane przez do tej/tego co odpisywał temu, który pisał Do kes, Jacek, w dniu 16.02.2011 r., godz. 16.40
Moim zdaniem lokalna prasa nie ma w głębokim poważaniu mieszkańców - po prostu zarabia na reklamodawcach i sprzedaży papierowego wydania, swoje strony internetowe traktując jako dodatkową formę promocji. Może zamiast narzekać założy Pan/Pani informacyjny portal internetowy, który na bieżąco będzie o wszystkim informował mieszkańców?
odpowiedź
Dodane przez odpowiedź, w dniu 16.02.2011 r., godz. 18.47
konkurencja (NW) potrafi reagować na uwagi mieszkańców i aktualizuje informacje. szkoda, że u was się nie da... :P
odp.
Dodane przez do narzekaczy, w dniu 16.02.2011 r., godz. 22.08
o ile wiem to strona urzedu miejskiego jest www.wyszkow.pl a nie wyszkowiak.pl (organ urzedu) ani tym bardziej nowywyszkowiak.pl (gazeta komercyjna-prywatna). wiec na stronie wyszkow.pl powinny sie znajdowac BIEZACE informacje o wszystkim co sie dzieje. bo tam zapadaja decyzje a nie w Hutniku czy na Pultuskiej w piwnicy. a ze urzad nic nie robi to i nie informuje. o czym ma pisac? ze nic nie robi?
referendum
Dodane przez miki, w dniu 21.02.2011 r., godz. 20.41
Przeczytajcie sobie art. 31a ustawy o samorządzie gminnym. To są kompetencje burmistrza. Zróbmy referendum żeby go odwołac.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl