Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 stycznia 2022 r., imieniny Pauli, Polikarpa

Odmienność tworzy naszą wartość!

(Zam: 24.06.2015 r., godz. 16.44)

To jedno z wielu przesłań spektaklu pt. „Bardzo trudna układanka” grupy teatralnej „Połamani słowem” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria”. Przedstawienie powstało we współpracy z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej i Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy „Drogowskaz” w Wyszkowie. Dotyczy ono dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami.

Od stycznia 2015 r. „Połamani słowem” pod kierunkiem Urszuli Roguskiej realizują „Bardzo trudną układankę”, czyli przedstawienie o dyskryminacji, nietolerancji, przemocy i uzależnieniach w kontekście niepełnosprawności. Spektakl powstaje na potrzeby projektu „Czarna Księga Dyskryminacji na Mazowszu” (dofinansowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji z Funduszy EOG), który ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i przemocy wobec osób niepełnosprawnych. Przestawienie składa się z kilku scen, których wspólnym mianownikiem są problemy, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami oraz z manifestu, który ma sprowokować widzów do zastanowienia się nad kwestiami stosunku do inności, tolerancji, akceptacji. Istotne dla treści przedstawienia słowa umiejscowione są także na puzzlach składających się na tytułową „Bardzo trudną układankę”, której kawałki wyławiają aktorzy z „Puszki Pandory” lub „Pasji życia”. Godność, upokorzenie, równość, zawiść, wspólnota, akceptacja, porzucenie, złość, nienawiść, krzywda – to tylko niektóre słowa widniejące na puzzlach, jakie w czasie przedstawienia aktorzy próbują ułożyć tak, by złe i bolesne znalazły się ponownie szczelnie zamknięte w „Puszce Pandory”. „Pasja życia” zaś kryje w sobie piękno, radość, godność, sukces, zrozumienie czy siłę.
Swoją oficjalną premierę spektakl będzie miał pod koniec czerwca w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, ale okazję do obejrzenia przedstawienia w całości bądź we fragmentach mieli goście zgromadzeni 23 kwietnia w Kinie „Narew” w Pułtusku, a 11 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. W ramach treningu scenicznego, grupa pokazała również efekty swej dotychczasowej pracy słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Treść przedstawienia idealnie wkomponowała się także w obchody Dnia Inwalidów. Fragment końcowy przedstawienia, czyli drugą część manifestu w uproszczonej wersji zespół zaprezentował 5 maja na obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które odbywały się na placu przy fontannie w Wyszkowie (ul. Sowińskiego).
– Chcemy pokazać ludziom, którzy nas nie znają, że umiemy ciężko, konsekwentnie realizować zadania, dążyć i osiągać cele – tłumaczą aktorzy. – To do każdego człowieka należy wybór, o którym krzyczymy w naszym manifeście.
Wybór jest pomiędzy tolerancją bądź pogardą, między wsparciem i akceptacją a odrzuceniem i wrogością.
„Czy mieści się w Twojej wyobraźni, że każdy z nas ma prawo do miłości i przyjaźni?”, „Gdzie nie ma tolerancji tam kwitną stereotypy i uprzedzenia, pozwól więc mówić tym, o których sądzisz, że nic nie mają do powiedzenia”, „Jeśli umysł drogi widzu masz lotny i kreatywny, na pewno dostrzegłeś, że niepełnosprawny wcale nie oznacza gorszy, dziwny…” – to tylko niektóre ważne przesłania zawarte w spektaklu.
W przedstawieniu występują: z ŚDS „Soteria” – Sławek Łabędowicz, Tomasz Smyk, Karolina Chruścikowska, Grzegorz Dąbrowski, Marcin Majkowski, Beata Kaczmarczyk, Kamil Aleksandrowicz, Daniel Gaffke. PŚDS „Drogowskaz” reprezentują: Sylwester Mróz, Kasia Olbryś, Radek Bloch, Radek Kurowski, Jerzy Kuciński, Paulina Nowak, Paulina Majkowska, Rafał Brejnak, Ewa Machnowska, Kamila Eychler, Lucyna Krysiewicz, Krysia Sępkowska, Wojtek Modzelan, Aneta Mioduszewska. Scenariusz i reżyseria Urszula Roguska. Przedstawienie powstaje w ramach zajęć teatroterapeutycznych realizowanych w wyżej wymienionych placówkach.
P.D.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl