Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 września 2020 r., imieniny Hieronima, Wery

Profilaktycznie, artystycznie, hucznie

(Zam: 17.06.2015 r., godz. 17.03)

Ponad 1 800 osób wzięło udział w tegorocznym „Wyszkowskim głosie profilaktyki”. Obchody odbyły się 1 czerwca. Od godz. 10.45 w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” trwały spektakle tematyczne, około południa zebrani przemaszerowali ulicami Wyszkowa do parku miejskiego, gdzie można było podziwiać występy młodych wokalistów. Na koniec nie zabrakło „Zrywu wolnych serc”.

Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji oraz gmina Wyszków. Program „Profilaktyka a Ty”(PaT) Komendy Głównej Policji, w ramach którego odbyło się wydarzenie, ma na celu profilaktykę uzależnień wśród młodzieży szkolnej, ale nie tylko. Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji, a dowodem na to jest współpraca wyszkowskiego PaT-u z lokalną grupą teatralną „Farsa”. W poniedziałek, w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” zgromadziła się młodzież szkół średnich i gimnazjalnych, nauczyciele, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. Tego dnia „Farsa” zaprezentowała dwa premierowe spektakle. „To tylko zakład”, do którego scenariusz napisała i który wyreżyserowała Aleksandra Szulc. Traktuje on o problemie wykluczenia społecznego, a także uzależnieniu od alkoholu i narkotyków. Widzowie zostali przeniesieni do świata współczesnej młodzieży, którym rządzi beztroska, lekkomyślność i brak „hamulców”.
– My, jako teatr młodych chcemy mówić głośno o problemie uzależnień naszym rówieśnikom – powiedział Dawid Nowakowski z „Farsy”. – Coraz więcej słyszymy o wypadkach, przestępstwach i tragediach przy udziale osób pod wpływem substancji odurzających, zwykle alkoholu.
– W natłoku informacji, jakie do nas płyną, można przestać zauważać istotę problemu, jaki niesie za sobą to zjawisko. Stajemy się mniej czuli na krzywdę i tragedię ludzką, a alkoholizm i uzależnienie traktujemy jako chleb codzienny, z którym za zadanie ma walczyć tylko policja – dodała Aleksandra Szulc w komentarzu do spektaklu.
Drugie przedstawienie – „Online” (scenariusz i reżyseria Dawid Nowakowski), poruszało takie problemy jak uzależnienia od mass mediów i telefonów czy komputerów, anglicyzacja języka ojczystego, niebezpieczeństwa wynikające z anonimowości w sieci, obłudne wirtualne życie, konflikty interpersonalne, zanikanie wartości społecznych i zaburzenia zasad molarnych.
– Żyjemy w XXI wieku, wieku postępu technologicznego, komputerów, Internetu. Coraz trudniej wrócić nam już teraz wspomnieniami do sielskich dni, kiedy to dzieci wychodziły na podwórka, ulice, wspólnie bawiły się i grały – powiedział Dawid Nowakowski. – Teraz są komputery. Zjawisko globalizacji, ułatwiony dostęp do Internetu, co najmniej jeden smartfon u każdego dziecka i obowiązkowo już komputer w każdym domu są dobre. Należy jednak umieć rozsądnie z nich korzystać.

Przemarsz ulicami Wyszkowa
Po zastrzyku emocji, jakie zafundowała widzom „Farsa”, odbył się happening „Przestańmy biec”, czyli przemarsz ulicami Wyszkowa do parku miejskiego. W marszu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1w Wyszkowie, IV LO w Wyszkowie, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum w Leszczydole Nowinach, Gimnazjum w Rybnie, Gimnazjum nr 3, Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie, ZS 2, I LO w Wyszkowie, Publicznego Gimnazjum nr 2 w Woli Mystkowskiej. Uczniowie mieli transparenty z hasłami promującymi modę na życie bez uzależnień, nawołującymi do radości, miłości i pokoju jak: „Baw się z kolegami, nie z narkotykami”, „Daj mi pół litra miłości i działkę rozmowy”, „Szczęście jest dla każdego”, „Życie masz tylko jedno”, „Nie żyj wirtualnie”, „Żyj wolny”, czy „Bez uzależnień jest o niebo lepiej”.
W parku również nie brakowało atrakcji. Wydarzenie poprowadzili: inspektor ds. profilaktyki uzależnień w Urzędzie Miejskim Kamilla Puławska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie sierż. Marta Gierlicka i lider wyszkowskiej grupy PaT Karol Pych
Na scenie wystąpiła wokalistka Klaudia Ambroziak, która budowała PaT w powiecie wyszkowskim, pierwsza liderka i założycielka teatru „Farsa”. Po niej zaśpiewała tegoroczna finalistka konkursu „Supertalent”, członkini grupy teatralnej „Farsa” Daria Kiełczewska. Na koniec zagrał finalista programu „Must be the music. Tylko muzyka” Jakub Szyperski.
Wśród widzów znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, a także kapitanowie i opiekunowie PatPortów z całego powiatu wyszkowskiego: Karol Garlacz, Karolina Kownacka, Bartosz Baliński, Mateusz Borkowski, Julia Banaszek, Weronika Szymańska, Beata Skóra, Dawid Nowakowski, Martyna Baranowska, Justyna Radau, Dorota Mróz, Iwona Ochmańska, Agnieszka Wasik, Marzena Sobczyńska, Monika Lipka, Lidia Chmielewska, Dorota Popławska.
Uczestnicy imprezy wspólnie odśpiewali hymn programu, odbył się taniec belgijski, a na koniec nie zabrakło „Zrywu wolnych serc” – wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Jest to ogólnopolska akcja, w której cała Polska łączyła się we wspólnym geście ku życiu wolnemu od uzależnień. Inicjatywa ta polega na wykonaniu gestu, w którym prawą dłonią, położoną na lewej piersi, należy wybijać rytm serca przez 60 sekund.
P.D.

Zapraszamy też do oglądania zdjęć na naszej stronie internetowejwww.wyszkowiak

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl