Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 01 października 2020 r., imieniny Donaty, Remigiusza

Sentymentalna podróż do przeszłości

(Zam: 17.06.2015 r., godz. 17.01)

Przy ul. Sowińskiego kolejny rok z rzędu można podziwiać plenerową wystawę, tym razem zatytułowaną „Wyszków nie tylko na starej fotografii”. Podczas jej otwarcia 6 czerwca Piotr Płochocki przekazał stare zdjęcia, kupione dzięki kilku darczyńcom, wśród których był także tygodnik „Wyszkowiak”.

Osoby uczestniczące w otwarciu wystawy witała przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska.
– Przy tych tablicach możemy się przenieść w przestrzeń sentymentalną, powspominać – mówiła. – Ta wystawa promuje nasze miasto, pokazuje naszą historię. Wyszków nie tylko teraz jest piękny, on był taki przed wieloma laty – dodała.
Ekspozycję sfinansował Urząd Miejski, a przygotowała ją miejska biblioteka.
– Te wystawy wpisały się w koloryt naszego miasta. Powstają one też dzięki temu, że nasi czytelnicy dzielą się z biblioteką zbiorami ze swoich prywatnych albumów – mówiła dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. – Jeśli będziecie państwo przynosić do nas swoje fotografie, które przedstawiają Wyszków i jego mieszkańców z dawnych lat, to wystawy będziemy kontynuować.
– Na tych tablicach jest około 130 fotografii, zostały wykonane między rokiem 1915 r. a majem 2015 r. Dzięki nim możemy przenieść się do miasta naszych dziadków, pradziadków, naszej młodości – informował główny twórca wystawy, pracownik biblioteki Mirosław Powierza. – Do czasów, kiedy spędziliśmy najpiękniejsze dziecinne lata swojego życia, bardzo chętnie wracamy. Moim zamierzeniem jest, by pokazać jak najwięcej z przeszłości, żebyśmy mogli oglądając wystawę rozpoznać swoich znajomych, rodzinę. O każdym zdjęciu można by bardzo długo mówić. Bardzo chętnie przyjmiemy w bibliotece do zeskanowania fotografie, które mam nadzieję w 2016 r. państwu pokażemy– dodał.
Piotr Płochocki, który prowadził w bibliotece cykl spotkań „Tajemnice archiwum biblioteki miejskiej” przekazał w imieniu ofiarodawców na ręce dyrektor Małgorzaty Ślesik-Nasiadko dwa zdjęcia wylicytowane na aukcjach internetowych w serwisie eBay. Pierwsze to fotografia lotnicza Wyszkowa z 1939 r. pokazująca zniszczenia wojenne i ukazująca tymczasowy most zbudowany przez Niemców. Zdjęcie zostało kupione dzięki finansowemu wsparciu tygodnika „Wyszkowiak”, Grzegorza Hyrycza, Piotra Kosińskiego, Anny Gąsiewskiej, Cezarego Jezierskiego, Piotra Płochockiego. Druga fotografia z 1940 r. przedstawia niemiecki cmentarz w Rybienku Leśnym. Darczyńcami byli w tym przypadku tygodnik „Wyszkowiak” i Grzegorz Hyrycz.
Jak przypomniała Małgorzata Ślesik-Nasiadko, biblioteka dzięki podobnej internetowej licytacji wzbogaciła się kilka miesięcy temu o obrazek wydany na 50-lecie kapłaństwa ks. Wiktora Mieczkowskiego.
Zdjęcia zgromadzone na wystawie „Wyszków nie tylko na starej fotografii” pochodzą ze zbiorów miejskiej biblioteki oraz Marii Bułeckiej, Elżbiety Dąbrowskiej, Jerzego Dąbrowskiego, Andrzeja Eychlera, Elżbiety Składanowskiej, Adama Karpińskiego, Andrzeja Knobla, Magdaleny Królikowskiej, Zofii Łuczyńskiej, Wojciecha Monety, Krystyny Napłoszek, Martyny Orłowskiej, Wandy Pilacińskiej, Mirosława Powierzy, Marii Rzadkowskiej, Elżbiety Szczuki, Józefa Wasilewskiego, rodziny Skarżyńskich oraz Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie.
Osoby, które chcą przekazać swoje zdjęcia bibliotece mogą to zrobić kontaktując się z Mirosławem Powierzą (dział regionalny biblioteki miejskiej, II Pietro, tel. 29 742 32 61 wew. 34).
J.P.
Więcej zdjęć na
www.facebook.com/wyszkowiak

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl