Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, Zuzanny„Start do kariery”

(Zam: 10.06.2015 r., godz. 17.50)

Akcja portalu Gumtree.pl, której celem jest aktywizacja zawodowa młodych ludzi, zatacza szerokie koło. Przedstawiciele firmy w całej Polsce prowadzają warsztaty edukacyjne dla młodzieży. W minioną środę zawitali do Zespołu Szkół nr 2 „Kopernik” w Wyszkowie.

To już druga edycja tego przedsięwzięcia, które honorowym patronatem objęła minister edukacji narodowej.

„Start do kariery” to cyklicznie realizowana akcja Gumtree Polska, która ma na celu aktywizację zawodową młodych ludzi poprzez dostarczenie im niezbędnej wiedzy merytorycznej oraz realnych narzędzi pozwalających sprawnie wejść na rynek pracy. Inicjatywa ma również na celu wsparcie nauczycieli zatrudnionych w szkołach zawodowych i technikach w realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych związanych z aktywizacją zawodową uczniów i promocją przedsiębiorczości.
Tegoroczna, druga edycja programu, ruszyła w kwietniu, skierowana jest do uczniów i absolwentów szkół zawodowych i techników. Zajęcia w ZS nr 2 poprowadziła Agata Borkowska – specjalista do spraw rekrutacji mobilnej w agencji doradztwa personalnego Otto Polska.
– Państwo już w tym momencie kreujecie swoją karierę poprzez najzwyklejsze i najprostsze wybory jak choćby wybór szkoły, kierunku kształcenia – powiedziała Agata Borkowska. – Jesteście sami odpowiedzialni za rozwój swojej kariery i za to jak ona będzie wyglądała w przyszłości. My możemy wskazać wam możliwości jakie macie na rynku pracy, bo jest ich wiele. Wydaje się, że jeśli doświadczenia zawodowego się nie ma, jak w przypadku absolwentów szkół średnich, to jest się z góry przegranym. Nic bardziej mylnego. Proszę mi wierzyć, że dzisiaj na rynku pracy nad doświadczeniem przeważają chęci i pozytywne nastawienie. Mówiąc krótko, jak się nam nie będzie chciało pracować, to nie będziemy szczęśliwi, nie będziemy się rozwijać i nie zarobimy wymarzonych pieniędzy, bo wiadomo że każdy chce zarabiać dużo, mieć fajne stanowisko, pracować w profesjonalnej firmie – mówiła prowadząca. – Rynek pracy oczekuje dzisiaj od nas przede wszystkim elastyczności, żebyśmy się nie bali tego, czego nie znamy, a Polacy tak mają często. Na rynku pracy nie może być mowy o takiej sytuacji, bo rzadko się zdarza, żeby człowiek pracował całe życie tylko w wyuczonym zawodzie.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się m.in.: jak sprawnie wejść na rynek pracy, jak pisać CV, listy motywacyjne, jak zachowywać się na rozmowie rekrutacyjnej, założyć własną firmę oraz jak zdobyć inwestorów na jej rozwój.
– Wydaje nam się, że napisanie dokumentów aplikacyjnych nie stanowi większego problemu, bo jest to tylko CV i list motywacyjny, proszę mi wierzyć, że błędy występują w praktyce często – stwierdziła specjalistka.
Młodzież dowiedziała się, że rekruterom zwykle wystarczy dwadzieścia pięć sekund na sprawdzenie jednego CV, a niektórzy mają jeszcze mniej czasu i uwagi i są przy tym bezwzględni. Odrzucają te CV, które mają nieczytelny układ, tekst zlewa się ze sobą, nie ma miejsca na notatki i podkreślenia, napisane jest zbyt małą czcionką lub też zapisane w niestandardowym formacie i po prostu ich nie otwierają, jeśli dysponują nieodpowiednim programem. Choć wydaje się, że najważniejsze w CV są umiejętności, doświadczenie i edukacja, to niestety, przy selekcji CV nie pełnią one głównej roli. Selekcję CV przez rekruterów można porównać do zasady pierwszego wejrzenia. Pierwszy pozytywny lub negatywny kontakt wpływa na to jak potoczy się dalsza relacja. List motywacyjny jest coraz rzadziej wymaganym dokumentem w rekrutacji i jeśli pracodawca nie wymaga jego załączenia, to jeśli nie ma się doświadczenia zawodowego i nie chce się dodać nic więcej niż to co zostało opisane w CV, lepiej go nie zamieszczać. Jeśli jednak pracodawca wymaga listu, koniecznie należy go przygotować, gdyż już na etapie weryfikacji kompletu wymaganych dokumentów, można odpaść. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to połowa sukcesu. Należy iść na nią pozytywnie nastawionym, by zaprezentować się jak najlepiej.
W ramach akcji „Start do kariery” prowadzona jest baza wiedzy (www.startdokariery.pl), gdzie można zapoznać się z dziesiątkami materiałów dotyczących rynku pracy i rozwoju kariery. Znaleźć tam można wiele poradników.
P.D.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl