Menu górne

Dziś jest 17 sierpnia 2022 r., imieniny Anity, JackaPudełko, które może uratować życie

(Zam: 10.06.2015 r., godz. 17.41)

Samorząd zainaugurował program „Pudełko życia”, skierowany głównie do osób starszych. Ma on ułatwić udzielanie pomocy przez służby medyczne w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Przedstawiciele gminy zaprezentowali pudełka i zasady programu podczas zabawy integracyjnej seniorów zorganizowanej 28 maja przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Klubie Mozi. Choć samorząd wdrożył projekt z myślą o osobach starszych, może z niego skorzystać każdy chętny (np. osoby samotne, niepełnosprawne). Pudełka są bezpłatne. Można je otrzymać w Urzędzie Miejskim w pokoju nr 116 w dni robocze w godz. 10.00-15.00.
W pudełku znajduje się karta informacyjna, którą należy wypełnić zgodnie z instrukcją. Zawiera ona rubryki na numery telefonów do najbliższych, członków rodziny, opiekuna, informacje o chorobach, pobieranych lekach, uczuleniach. Można w pudełku również umieścić wszelkie wypisy ze szpitali czy zaświadczenia lekarskie informujące o obecnym stanie zdrowia. Informacje powinny być jak najbardziej precyzyjne, dlatego samorząd zachęca, by treść karty skonsultować ze swoim lekarzem.
Pudełko życia to opakowanie, które powinno być umieszczone w łatwym do zlokalizowania miejscu, np. lodówce. W pakiecie zainteresowani otrzymują naklejkę, którą należy umieścić na drzwiach po ich wewnętrznej stronie – będzie to jasna informacja dla służb ratunkowych, że w domu jest pudełko życia. Druga naklejka ma być umieszczona tam, gdzie znajduje się pudełko z informacjami np. na lodówce (jeśli osoba zainteresowana wybrała akurat tę lokalizację).
Gmina przygotowała 1 000 pudełek i zapowiada przygotowanie kolejnych, jeśli będzie takie zapotrzebowanie. Liczbę potencjalnych odbiorców programu szacuje na ok. 6 000. Pakiety mają być rozdawane podczas uroczystości, spotkań z udziałem seniorów.
– Proponujemy państwu to rozwiązanie z troski o was. Pamięć jest zawodna, nie zawsze w chwili stresu jesteśmy w stanie przekazać służbom ratunkowym istotne informacje o naszym zdrowiu – powiedziała w Mozi wiceburmistrz Aneta Kowalewska. – Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a dbanie o państwa jest naszym absolutnym obowiązkiem – dodała.
Zachęcała zebranych także do kontaktu z pełnomocnikiem burmistrza do spraw senioralnych Lidią Stępkowską, która również uczestniczyła w spotkaniu. Prócz przedstawicielek Urzędu Miejskiego dobrej zabawy podczas spotkania integracyjnego życzyła dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz oraz kierownik Domu Dziennego Pobytu „Senior” Dorota Wojtkowska. Tematem przewodnim potańcówki, w której uczestniczyło ponad setka seniorów, było poznawanie zwyczajów, smaków i muzyki włoskiej. Krótki rys o Italii przedstawiła seniorka Zofia Skóra. W rytmach romantycznej muzyki włoskiej, disco i ludowej seniorzy bawili się do późnych godzin wieczornych. Przy okazji uczestnicy otrzymali zaproszenie na „Piknik Świętojański”, który odbędzie się w czerwcu.
J.P

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl