Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, HelenyJubileusz ćwierćwiecza samorządności

(Zam: 03.06.2015 r., godz. 17.59)

– Myślę, że te 25 lat, które za nami, to był dobry czas dla Wyszkowa – mówiła Aneta Kowalewska podczas uroczystości 25-lecia samorządności. – Jaki jest dzisiejszy Wyszków? To nowoczesne ambitne miasto, na które coraz częściej sąsiedzi spoglądają z zazdrością.Rozwijający się przemysł, spadające bezrobocie i coraz lepsze warunki życia mieszkańców, bujna przyroda, to wszystko zachęca do mieszkania, do inwestowania w Wyszkowie – stwierdziła wiceburmistrz. Gala jubileuszowa odbyła się w środę 27 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Imprezę poprowadziła Małgorzata Wyszyńska, która witała zebranych – byłych i obecnych burmistrzów, zastępców burmistrza, przewodniczących Rady Miejskiej, radnych, wszystkich pracowników samorządowych.
Zanim jednak zaprosiła prelegentów do przemówień i wspomnień, poprosiła o minutę ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych wyszkowskich samorządowców.
Pierwszy głos zabrał burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.
– Przez 25 lat cierpliwie i konsekwentnie budowaliśmy swoją wyszkowską samorządność, każdy z nas włożył w nią swoją pracę, swoje serce, swój czas. Każdy w ten samorządowy gmach wniósł swoją cegiełkę – stwierdził burmistrz. – Chciałbym, aby dziś wszyscy, niezależnie od koalicji, kadencji, poglądów, czuli się na tej uroczystości docenieni, potrzebni, usatysfakcjonowani. Wspólnie mamy szansę ukłonić się mieszkańcom i powiedzieć: wykonaliśmy swoje zadanie najlepiej jak potrafiliśmy i mamy poczucie, że daliśmy radę. I ciągle będziemy od siebie wymagać, by jak najlepiej naszym mieszkańcom służyć, bo to przecież jest samorząd.

Podsumowanie 25 lat samorządności w Wyszkowie
Elżbieta Szczuka, która wyszkowskiemu gminnemu samorządowi towarzyszy niemal od momentu jego powstania, w nowoczesnej postaci prześledziła minione lata i przedstawiła rys historyczny, w którym zawarła niektóre z ważniejszych dla Wyszkowa faktów. Z wydarzeń obejmujących pierwszą kadencję wspomniała między innymi pierwsze sesje rady miejskiej, wybory burmistrza, w których wygrał Krzysztof Zamczewski, powstanie tygodnika „Wyszkowiak”, pierwsze posiedzenie zarządu gminy. Warto nadmienić, iż ówcześnie funkcjonowała nazwa: Rada Miasta i Gminy w Wyszkowie.
Burmistrz Zamczewski zarabiał 3 221 000 zł (po denominacji 322 zł), a od października 1990 r. radni dostawali wynagrodzenie w wysokości 50 tys. zł za posiedzenie rady czy komisji, co po denominacji wynosi 5 zł. Tej samej wysokości diety za posiedzenie otrzymywali członkowie komisji niebędący radnymi. Natomiast przewodniczący otrzymywał ryczałt w wysokości 500 tys. zł (to dziś równowartość 50 zł). E. Szczuka zacytowała Cezarego Pilarskiego, ówczesnego przewodniczącego rady, który w 1993 r. odpowiedział na postulat radnego Jana Rusaka o podwyższenie diet: „Radni nie są menadżerami reprezentującymi wolę wyborców, nie taka jest ich rola, więc nie mogą oczekiwać znacznego wynagrodzenia. Należy zdać sobie sprawę, że radni pełnią swą funkcję społecznie”.
Jak powiedziała prelegentka, radni pierwszych kadencji byli pionierami samorządu. Pracowali z ogromnym zaangażowaniem, intensywnie, opracowywali perspektywicznie plany. Na komisjach i sesjach toczyły się burzliwe dyskusje. Bywały sesje, które trwały nawet 11 godzin. Za porażkę swojej kadencji burmistrz Zamczewski uznał wolne tempo inwestycji w sferze budżetowej oraz niedoprowadzenie do budowy spalarni śmieci w Wyszkowie. Za sukces uznał stworzenie infrastruktury technicznej, czyli budowę wodociągów, kanalizacji, prywatyzację i pobudzenie społecznej aktywności gospodarczej.
Burmistrzem drugiej kadencji był Jan Malinowski, którego zastępcą została Ewa Ciunkiewicz. Za jedno z najważniejszych działań inwestycyjnych w drugiej kadencji samorządu Jan Malinowski uznał budowę wodociągów i kanalizacji w części gminy po lewej stronie Bugu, wybudowane wodociągi w Rybienku Leśnym, Latoszku, w Drogoszewie, Lucynowie i Skuszewie, a także oddanie do użytku nowej siedziby biblioteki. W trzeciej kadencji Jan Malinowski został ponownie wybrany na burmistrza. Zarząd gminy stanowili: Chwalisław Mańko, Jacek Bachański i Kazimierz Turek, którego potem zastąpił Jan Dziubłowski. Najbardziej znaczące inwestycje tej kadencji to pływalnia, szkoła w Rybnie, rozbudowa szkoły na osiedlu Polonez, budowa dwóch rond: na skrzyżowaniu ul. Sowińskiego i Pułtuskiej oraz ul. Daszyńskiego i Kościuszki, a także wybudowanie 140 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej z przyłączami, rozpoczęcie rekultywacji wysypiska w Tumanku, wydanie monografii „Dzieje Wyszkowa i okolic” Janusza Szczepańskiego.
W 2000 r. zostały zmienione nazwy rady i urzędu. Powstała Rada Miejska w Wyszkowie i Urząd Miejski. Czwarta kadencja przyniosła zmiany. Od 20 czerwca 2002 r. wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wybierani byli nie, jak dotąd, przez rady, ale w wyborach bezpośrednich. Została zmniejszona liczba radnych miejskich z 28 do 21, a członkami komisji stałych rady nie mogły już być osoby niebędące radnymi. Pierwsze wybory bezpośrednie na burmistrza Wyszkowa wygrał Grzegorz Nowosielski, burmistrzem jest już czwartą kadencję. Do sukcesów swojego burmistrzowania Grzegorz Nowosielski w dziedzinie gospodarczej uważa ożywienie dzielnicy przemysłowej i stabilizację finansów gminy. Jest dumny z infrastruktury społecznej: ścieżek rowerowych, placów zabaw, stref rekreacji. Cieszy go rozwój klubów sportowych.
Diety radnych obecnie ustalone są w formie miesięcznego ryczałtu za udział w sesjach i komisjach, a ich wysokość jest uzależniona od funkcji sprawowanej przez radnego. I tak np. od stycznia 2011 przewodniczący rady miejskiej otrzymywał 2 217,60 zł, wiceprzewodniczący rady i przewodniczący komisji 1 386 zł, pozostali radni 970,20 zł. Za udział w sesji sołtysi i przewodniczący osiedli otrzymywali dietę w wysokości 207,90 zł.

Wspomnienia i rzeczywistość
– Rok 90., marzec, sejm uchwala decyzję o powołaniu samorządów terytorialnych, a więc szansa dla każdego obywatela. Kto chciał, mógł zgłosić swoją kandydaturę na radnego, mógł być wybrany przez społeczeństwo i działać w samorządzie. I ja istotnie skorzystałem z tej okazji – mówił radny pierwszej kadencji wyszkowskiego samorządu, Edward Groniecki, wyjaśniając jak stał się radnym. Wspominał pierwszą sesję.
– Byłem podniecony, zaniepokojony, zdenerwowany – stwierdził. – Na sali byli nie tylko radni, ale także ludzie, którzy przyszli obserwować. Napięcie było olbrzymie, na sali idealna cisza. Ludzie z szeroko otwartymi oczami, niektórzy z otwartymi ustami słuchali, obserwowali zachowania. Było to coś przełomowego. Samorządność terytorialna istotnie zrewolucjonizowała nasz system polityczno-gospodarczy – zauważył. – Ja zrezygnowałem z samorządu po drugiej kadencji, ale praca społeczna, działanie w samorządzie to jest uzależnienie, narkotyk i w zasadzie po czterech latach przerwy ponownie wróciłem do samorządu.
Wypowiedział się również na temat decyzji uchwalenia ustawy o samorządach terytorialnych uznając ją za najlepszą ustawę podjętą przez sejm wszystkich kadencji w minionym 25-leciu transformacji.
– Samorząd w ostatnich czasach bardzo się profesjonalizuje. Staramy się sprostać coraz większym oczekiwaniom, działać jeszcze sprawniej i skuteczniej, korzystać z postępu cywilizacyjnego, ale jedno pozostaje niezmienne, nasze serce, nasza chęć działania, nasze oddanie. To, że jesteśmy wyszkowianami, że mieszkamy tutaj od urodzenia i chcemy robić coś, działać, pozostaje niezmienne – o współczesnych samorządowcach mówiła przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie, Elżbieta Piórkowska. – Warto dać samorządom szansę na innowacyjność, warto dzielić się z nimi odpowiedzialnością, by nie były tylko administratorami, ale i kreatorami rozwoju swoich wspólnot.
Podczas uroczystości goście mieli okazję obejrzeć film o Wyszkowie, stworzony przez redakcję „Wyszkowiaka” i Pawła Puściana oraz film „Happy Wyszków”, a także zobaczyć prezentację multimedialną prezentowaną przez wiceburmistrz Anetę Kowalewską.
Podczas gali nie zabrakło wyróżnień. Radny Rady Miejskiej w Wyszkowie pięciu kadencji – Grzegorz Wyszyński, radni czterech kadencji – Jan Abramczyk, Jan Dziubłowski, Władysław Dudzik, Jan Malinowski, Bogdan Szymański i Sławomir Wróbel otrzymali herby Wyszkowa, własnoręcznie wykonane przez wyszkowskich seniorów z Domu Dziennego Pobytu.
W ostatniej części imprezy odbył się koncert, w którym wystąpili lokalni artyści, laureaci krajowych lub międzynarodowych festiwali muzycznych, gdzie byli reprezentantami Wyszkowa. Zaprezentowali się uczestnicy Studia Piosenki WOK „Hutnik”: Katarzyna Błaszczak, Monika Turek, Karolina Pujer, Mateusz Nasiadka, Ernest Bereski, Damian Ordak, Bartłomiej Jachacy oraz Grupa Wokalna „I”. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Mój Wyszków”.
P.D.

Komentarze

Po wyszkowsku
Dodane przez ela, w dniu 04.06.2015 r., godz. 11.56
Pokisiło się towarzystwo we własnym sosie, a po sali wiatr hulał. Czy samorząd to tylko radni?
Dodane przez Jarek, w dniu 07.06.2015 r., godz. 23.43
obleśne i zakłamane
Dodane przez Observer, w dniu 08.06.2015 r., godz. 10.41
Dziwne te komentarze. Przecież ktoś tych ludzi wybiera. Ciągle to samo. Są źle, beznadziejni, ale ciągle siedzą przy korycie. Co za naród, nic tylko narzekać.
Dodane przez Jarek, w dniu 08.06.2015 r., godz. 23.22
Przydałby się w Wyszkowie taki burmistrz jak Andrzej Duda. Póki co mamy Nowosielskiego jakby Komorowskiego.
Dodane przez ola, w dniu 09.06.2015 r., godz. 07.22
Duda - na burmistza!!! to jest możliwe - jest jeden ale w trzech osobach...
Dodane przez Jarek, w dniu 10.06.2015 r., godz. 00.23
Wyszkowskie PiS beznadziejnie słabe, a Sobczak ......to szkoda gadać. Powiat Wyszkowski i Gmina Wyszków w 70% elektorat pisowski.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl