Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 09 lutego 2023 r., imieniny Apolonii, CyrylaNa 25-lecie wyszkowskiego samorządu

(Zam: 03.06.2015 r., godz. 17.56)

W końcu maja obchodziliśmy ćwierćwiecze istnienia samorządu terytorialnego we współczesnej Polsce. I choć wcześniej, za komuny, istniały Rady Narodowe i mieliśmy również radnych, to jednak było to coś zupełnie innego niż samorząd określony przez ustawy z początku lat 90. minionego stulecia. Różnic można wymieniać wiele jednak zasadnicze są dwie

– zmiana sposobu wyboru władz samorządowych z mianowania w czasach komunistycznych przez pierwszych sekretarzy na wolny wybór po 1990 roku oraz rewolucja w ich finansowaniu poprzez jednoznaczne określenie przydziału funduszy z budżetu centralnego, przypadającego na samorząd gminny i określenie podatków lokalnych. W praktyce oznacza to, że za komuny mieliśmy atrapę samorządu, po 1990 roku możemy się sami rządzić, co nie oznacza oczywiście, że jakiś konkretny problem lokalny nie mógł być rozwiązany przed zmianami lepiej, szybciej, czy skuteczniej. Demokracja ma bowiem swoje wady, które prowadzą czasem wręcz do absurdów, co obserwujemy również w funkcjonowaniu naszych wyszkowskich samorządów.
Zostałem zaproszony na obchody 25-lecia samorządu gminnego do „Hutnika” przez pana burmistrza i moim pierwszym odruchem było, żeby nie iść. Przyczyna jest dość prosta. Napatrzyłem się bowiem dużo przez te lata, kiedy byłem radnym (w tym również jako przewodniczący Rady Miejskiej) na to bagienko określane jako gminny samorząd. Na rządy cynicznych cwaniaczków, którzy usta mają pełne wielkich słów, a na co dzień zajmują się manipulacjami, kupowaniem ludzi lub osaczaniem ich i eliminacją, gdy chcą zachować niezależność. Napatrzyłem się na niekompetencję, brak zaangażowania w sprawy publiczne i skuteczne maskowanie tego poprzez poukładaną koalicję i podporządkowanych dziennikarzy, sługusów władzy. Te negatywne zjawiska, zaobserwowane przeze mnie w latach 2006-2008 spowodowały moją rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej, kiedy uznałem, że jestem ewentualnie potrzebny jedynie jako kwiatek do kożucha, a rola ta nie odpowiadała mi w najmniejszym stopniu. Tak więc, po kolejnych kilku latach nie za bardzo miałem chęć udać się na spotkanie organizowane przez tych samych ludzi, którzy takie bagienko u nas w Wyszkowie urządzili. A jednak poszedłem do „Hutnika” na uroczyste obchody 25-lecia samorządu. Powodowała mną z jednej strony ciekawość, jak oni to zorganizują, z drugiej uznałem, że może spotkam tam kogoś, kogo gdzie indziej spotkać nie mogę. Nie wiem, kto był głównym mózgiem tej uroczystości. Chętnie bym się dowiedział, ale obawiam się, że to się nie uda. W sumie z poznawczego punktu widzenia padło tam wiele informacji, które gdzie indziej trudno byłoby znaleźć. Także nie powiem, dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy. Jednakowoż okazała sala „Hutnika” była od początku wypełniona mniej więcej w jednej trzeciej, ale w pewnym momencie, po ok. półtorej godzinie od rozpoczęcia uroczystości goście zaczęli cienkim strumyczkiem opuszczać główną salę naszego domu kultury. Nie wiem, kto dotrwał do końca. Ja zwątpiłem po ok. 2 godzinach. Wychodząc ujrzałem panów z firmy cateringowej przygotowujących poczęstunek, na który dotarło pewnie niewiele więcej niż 20 osób. Jeszcze ciekawszym spostrzeżeniem był dla mnie fakt, że nie zauważyłem obecności żadnego z wcześniejszych burmistrzów. A mieliśmy ich dwóch, oprócz oczywiście miłościwie nam panującego burmistrza Grzegorza Nowosielskiego. Byli to pan Krzysztof Zamczewski, który był pionierem ruchu samorządowego w Wyszkowie i pierwszym burmistrzem po zmianach w 1990 roku oraz pan Jan Malinowski, który rządził kolejne dwie kadencje. Powiem szczerze, jest to dla mnie bardzo ciekawe, dlaczego nie dotarli na uroczystość. Nie dostali zaproszenia? Nie mogli, czy też nie mieli ochoty pojawiać się w towarzystwie swojego następcy? A jeżeli nie mieli ochoty, to dlaczego?

Komentarze

Dodane przez G. Nowobogacki, w dniu 03.06.2015 r., godz. 19.21
Kto był głównym mózgiem tej uroczystości? Hmmmm, zdaje się, że scenariusz jest sPOd pióra autora/autorki "oPOwieści z mchu i paproci". Nie ma pan Głowacki litości...
Dodane przez Lupa, w dniu 03.06.2015 r., godz. 19.52
Na 100% to pani doktór jest autorka tak beznadziejnej i smutnej uroczystości. Co z niej wynikło dla zwykłych mieszkańców?
Dodane przez iti, w dniu 03.06.2015 r., godz. 22.16
Jeżeli nikt cię nie chwali, rób to sam. Wyszków kwitnie ( kolesiostwo). Gmina miodem i mlekiem opływa (brudny Bug). Brak bezrobocia (migracja do stolicy lub emigracja za granicę). Inwestycje drogowe (do diałek biznesmenów i na pola radnych). Zgodna samorząd (kto nie za, temu kopa i pa pa).
Dodane przez Anonim, w dniu 04.06.2015 r., godz. 07.00
Panie Marku zadba Pan, żeby w powstającej Młodzieżowej Radzie znalazła się również młodzież z opozycji, a nie tylko taka, która będzie mówiła za dla tej władzy. Niech młodzież uczy się uczciwej polityki, a nie wyszkolą swoich następców. Opozycja powinna działać wszędzie, na każdym polu, bo inaczej zawsze oni wygrają. Później dziwocie się dlaczego mimo tego, że tak wielu obywateli nie cierpi tej władzy, oni dalej mają takie poparcie. Dla nich będzie komu agitować. Będą jak te ogary polować dla swojego pana. A wasi wyborcy nie będą widzieć sensu w głosowaniu, bo i tak się od lat nic nie zmienia i znowu wyjdzie kicha.
Dodane przez hajke, w dniu 04.06.2015 r., godz. 09.00
Mowa o młodzieży, burmistrz już wie co jest dla niej najlepsze :) Cytuję: po co oświetlenie w parku, kto ma tam interes przebywać w nocy? Beznadziejne, tym bardziej, że jest juz plan podświetlania np. drzew.
Kiła i żużlowa mogiła.
Dodane przez Kazik z Sowińskiego, w dniu 04.06.2015 r., godz. 13.01
Połowę tego 25 lecia burmistrzem jest demokratyczny przy wódce Nowosielski, jak wygląda dziś ten samorząd? Szansa została wykorzystana? Chyba wystarczy po odpowiedź pójść na wyszkowski stadion.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 04.06.2015 r., godz. 14.01
Drogi Anonimie. Ilość poletek do zagospodarowania jest potężna. Osobiście formuły Młodzieżowej Rady za bardzo nie czuję. Ale mam przekonanie, że można w niej zrobić coś sensownego. Jestem wielkim zwolennikiem oddolnej aktywności i liczę na to, że w najbliższym czasie będzie ona rosła. A nawet jestem tego pewien. I dziękuję za sympatyczną podpowiedź. A może Pan się tym zajmie ?
Czas na zmiany.
Dodane przez Rambo, w dniu 04.06.2015 r., godz. 16.30
Przeglądałem ostatnio archiwalne numery lokalnych gazet i zauważyłem, że większość spraw, które są obecnie na tapecie były już w 2009 roku. Sprawa modernizacji stadionu, sprawa remontu ulicy Kościuszki, kładka przy moście itp. Nawet sprawa smażenia nieświeżych ryb, które na terenie ratusza to teraz mamy piknik kulinarny 7 czerwca, w którym mają podobno gotować radni. Obecny Burmistrz i jego ekipa przespała te 6 lat, przez który można było wiele zrobić, upartyjnili urzędy, spółki komunalne. Jak patrzę, że WOSiRowi umorzono 82 tysiące, PWiK 43 tysiące to są to efekty partyjniactwa, to ma być zarządzanie. Po zmianie w parlamencie trzeba się zabrać za ekipę PO-PSL w Wyszkowie, z burmistrzem Nowosielskim na czele, która się wypaliła i zrobiła typowy skok na kasę. Odwołać w drodze referendum burmistrza i radę miejską, nic po nich nie można się spodziewać i nie ma co ich trzymać jeszcze trzy lata.
Dodane przez Lud, w dniu 04.06.2015 r., godz. 20.21
Referendum zrobić razem z wyborami do parlamentu, za jednym zamachem. Ludzie już widzą, że ta ekipa to tylko POdwyżki.
Przykry obrazek...
Dodane przez Zołza, w dniu 04.06.2015 r., godz. 22.32
25 letni SamoRząd w kilku Rzędach. A miło być Show...
Dodane przez znzjomy, w dniu 06.06.2015 r., godz. 06.41
glowacki to największy cynik w historii samorzadu
Czy poza pustym hasełkiem masz coś jeszcze do powiedzenia :) ?
Dodane przez ola, w dniu 06.06.2015 r., godz. 11.17
Polska śmieje się z tego waszego opłacanego przez PO hejtu. Bardzo głęboka refleksja, zapewne godna autora, który z powodu własnej frustracji pisze czyjeś nazwisko z małej litery. Godne to POżałowania. Smacznego!
Dodane przez iti, w dniu 06.06.2015 r., godz. 15.08
Większość w obecnym samorządzie nie ocenia siebie obiektywnie. Ilu działa w nim zgodnie ze swoim sumieniem? Ilu myśli tylko o tym, aby coś skorzystać dla siebie, lub swoich znajomych? Olu przyganiał kocioł garnkowi i jeszcze jedno nie wiem, co znaczy to smacznego- zdaje mi się, że jesteś strasznym żarłokiem.
Dodane przez ..., w dniu 09.06.2015 r., godz. 09.48
W dzisiejszym W. kolejna porcja nt. wyszkowskiego samorządu. Jeszcze ciekawsza!
Dodane przez Anonim, w dniu 09.06.2015 r., godz. 10.38
Błędem jest to, że samorządy decydują, inwestują, i same kontrolują.
Dodane przez An....., w dniu 09.06.2015 r., godz. 14.35
Panie Marku Uczestniczył Pan w tworze obecnej sytuacji samorządu. Nadal Pan jest częścią włądzy w radzie powiatu. Albo Pan się odcina co sugeruje Pan w felietonie albo Pan walczy o swoje raczej prawicowe założenia. Zastanawiam się czy Pan jest przeciwko systemowi ....ale jakiemu.... i co pan z tym robi oprócz krytyki?
Dodane przez ola, w dniu 09.06.2015 r., godz. 17.54
cieszę się, że nie tylko ja widzę jaki to "dobrodziej" z pana Glowackiego
Dodane przez Sprzątaczka, w dniu 09.06.2015 r., godz. 18.28
A kto poza niewielka opozycją robi w Wyszkowie więcej. Do niedawna PiS ręka w ręke zamykał, likwidował, zwalniał. Juz pan An zaPOmniał jak się słodko zyło w koalicji . Do jesieni tworzyliście system zwany Szałajdą.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 09.06.2015 r., godz. 19.37
Szanowny Panie An.... Ma Pan błędne informację. Nie jestem częścią władzy, będąc radnym powiatowym, ponieważ nie należę do koalicji rządzącej. Częścią władzy w powiecie są przedstawiciele PSLu, PO i ugrupowania pana burmistrza. Jeżeli natomiast zastanawia się Pan rzeczywiście przeciwko czemu występuję w moim felietonie to wystarczy go uważnie przeczytać.
olu yes, yes, yes
Dodane przez Iza, w dniu 09.06.2015 r., godz. 21.09
dobrodzieja to nasz z Nowosielskiego, dał ci POlizać (władzy)? Smacznego :)
Dodane przez ola, w dniu 10.06.2015 r., godz. 07.33
do pana Glowackiego - radny jest przedstawicielem władzy lokalnej - odsyłam do encyklopedii, a że "nic" pan nie może w powiecie, to już inna bajka
Do oli, co głupoty p..oli
Dodane przez Smacznego, w dniu 10.06.2015 r., godz. 07.47
Ośmiorniczki smakują?
Dodane przez wyszkowianin, w dniu 10.06.2015 r., godz. 10.43
Największą słabością Polski po 25 latach transformacji jest nasza klasa polityczna. Cierpi ona na dwa schorzenia - brak profesjonalizmu i bezideowość. Politycy różnych ugrupowań mogą się wymieniać partiami. Wszystko jedno, do której należą. Najlepszym przykładem jest PO i PSL, w Wyszkowie także. Ale zadziwia też wieloletnia współpraca Mroza i Nowosielskiego z PO i Sobczaka i Andrzejewskiego z PiS. Rolą opozycji jest kontrola rządzących a w Wyszkowie to najbliżsi przyjaciele, którzy przymykają oczy na swoje grzechy. I trwa to od wielu lat. Co na to społeczeństwo?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl