Menu górne

Dziś jest 08 sierpnia 2022 r., imieniny Cypriana, EmilianaW podziękowaniu za miłość do ojczyzny

(Zam: 06.05.2015 r., godz. 17.17)

Nabożeństwem dziękczynnym 26 kwietnia w kościele parafialnym w Porębie, rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W wydarzeniu uczestniczyły władze samorządowe, poczty sztandarowe, społeczność szkolna, mieszkańcy oraz parafianie.

– Jeżeli jest taka potrzeba, trzeba oddać życie za ojczyznę – przypomniał ks. Andrzej Grzybowski. – Takie świadectwo dokonało się 75 lat temu. Mjr „Hubal” wraz ze swymi żołnierzami ukazał niezwykłą miłość do ojczyzny – dodał.
Przypomniał o spotkaniu ks. Muchy w listopadzie 1939 roku z oddziałem mjr. H. Dobrzańskiego. Kapłan został poproszony o posługę przy rannym partyzancie. W grudniu sam wstąpił do oddziału, ponieważ „Hubal” chciał, aby oddział miał duchowe wsparcie. To właśnie ks. Mucha przygotował „Hubala” do śmierci i oddania życia w imię dobra ojczyzny.
– Zgodnie ze słowami Józefa Piłsudskiego „historię swoją piszcie sami, bo inaczej napisze ją za was ktoś inny i źle”, na pewno postępowali żołnierze z oddziału mjr. „Hubala” oraz sam Henryk Dobrzański, który był piłsudczykiem – przypomniał wójt Mieczysław Pękul.
Uroczystość była połączona z zakończeniem projektu, realizowanego przez Gminny Dom Kultury „Hubal bliżej nas. Unowocześnienie pamięci mjra Henryka Dobrzańskiego” istniejącej przy parafii pw. św. Barbary w Porębie, w ramach programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” zorganizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK. Pomysłodawczynią projektu była Katarzyna Bralewska, instruktor GDK. Był realizowany od stycznia 2015 r. Dzięki niemu udało się uporządkować i podpisać eksponaty, dokonać ich elektronicznej inwentaryzacji, stworzyć film dokumentalny o mjr. Hubalu, kupić sprzęt elektroniczny, mundur „Hubala” z czasów II wojny światowej oraz wykonać tablice ze zdjęciami z uroczystości wrześniowych odbywających się ku pamięci pobytu Henryka Dobrzańskiego wraz z oddziałem w Porębie. Zaproszeni goście zwiedzili Izbę Pamięci oraz obejrzeli film dokumentalny „Hubal”, który jest zbiorem materiałów z audycji Programu 1 Polskiego Radia, filmu dokumentalnego „Major”, reportażu „Mój Ojciec Hubal”, zrealizowanego przez telewizję Polsat oraz filmu „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby. Podczas drugiej części uroczystości rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Hubal bliżej nas”. W I kategorii: I miejsce zajęła Natalia Łapińska, II miejsce – Michał Wiśniewski, III miejsce – Cyryl Sarbiewski. W II kat. I miejsce zajął Kacper Ponichtera, II miejsce – Iga Rajchenbach. W III kat. I miejsce zajął Sebastian Murza, II miejsce – Julia Iwańska, III miejsce – Hubert Wróbel. Wyróżnienie otrzymał Jakub Proć.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl