Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaTen program zrobi furorę

(Zam: 06.05.2015 r., godz. 17.08)

Imagine Cup jest bardzo popularnym, corocznym konkursem technologicznym dla studentów organizowanym przez firmę Microsoft.

Podczas ogólnopolskiej gali doceniono wyszkowian Piotra Lewandowskiego oraz Nikodema Borzyckiego, którzy wspólnie z dwoma innymi osobami reprezentowali Politechnikę Białostocką.

Imagine Cup jest konkursem światowym, poprzedzonym krajowymi eliminacjami. Etap organizowany w Polsce odbył się 9 kwietnia. Idea konkursu skupia najważniejsze technologiczne pomysły studentów. Koncept na pracę konkursową pojawił się w głowach wyszkowian, którzy zauważyli niszę na rynku w kategorii aplikacji mobilnych. Piotr Lewandowski, na co dzień student matematyki na Politechnice Warszawskiej oraz Nikodem Borzycki, student informatyki na Politechnice Białostockiej wpadli na oryginalny pomysł w okolicach listopada. Dostrzegli, że każdy mobilny komunikator wymaga posiadania listy znajomych bądź przyjaciół. Zauważyli, że nie ma komunikatora, który pozwalałby anonimowo rozmawiać z osobami z danej okolicy. Właśnie w ten sposób powstała idea programu, którego założenie było systematycznie rozwijane. Na pewnym etapie projekt zyskał nazwę – Local Chat. Piotr oraz Nikodem zaprosili do współpracy dwóch znajomych z Politechniki Białostockiej – Szymona Fiedorka oraz Bartosza Bonisławskiego. Twórcy funkcjonalność aplikacji Local Chat porównują z CB Radiem oraz grupami społecznościowymi typu Spotted. Jak sami przyznają – docelowość wspomnianej aplikacji jest nieograniczona, a jedyną zmienną granicą jest dystans, gdyż Local Chat będzie funkcjonował w obrębie określonej odległości w wielu miejscach naraz. Dla przykładu: kibice, którzy oglądają mecz piłkarski na Stadionie Narodowym, komunikują się tylko w obrębie wspomnianego obiektu, natomiast wszyscy obecni na wyszkowskiej Palinocce kontaktują się w obrębie muzycznego wydarzenia. Docelowo aplikacja ma znaleźć zastosowanie na festiwalach muzycznych, koncertach, centrach handlowych, w klubach, na stadionach, czy w centrach miast – wszędzie tam, gdzie potrzebujemy informacji, a chcemy pozostać anonimowi. Działa to na prostej zasadzie – aplikacja znajduje twoją lokalizację, a następnie przedstawia listę dostępnych tematów, na które, jako użytkownik, możesz całkowicie anonimowo odpisać. Dodatkowo, program obsługuje local tagi, dzięki którym istnieje możliwość stworzenia listy tematów, którymi jesteśmy zainteresowani. Wtedy otrzymujemy powiadomienia tylko i wyłącznie z rozmów, które są dla nas z pewnych powodów ważne.
– Zauważyliśmy, jak w wielu sytuacjach potrzebny jest taki komunikator – dodaje Piotr Lewandowski.
Twórcy programu przyznają, że na pomysł komunikatora wpadli w około listopada, jednak stwierdzili, iż kosztorys przedsięwzięcia znacznie wykraczał poza ich możliwości. Wtedy Nikodem Borzycki na Politechnice Białostockiej dowiedział się o konkursie. Pierwszy etap Imagine Cup polegał na stworzeniu krótkiego konceptu przedmiotu konkursowego.
– Mieliśmy pomysł, zalążek programu w głowie. Konkurs zmotywował nas do rozpoczęcia prac nad pisaniem kodu – mówi Piotr Lewandowski.
Następnie, w drugim etapie organizatorzy wymagali od uczestników prezentacji wideo oraz pełnego kosztorysu – z zaznaczeniem, iż obie prace powinny zostać przygotowane w języku angielskim. Pomysłodawcy „Local Chatu” otrzymali wiadomość od organizatora konkursu o zainteresowaniu wśród dwóch inwestorów oraz zaproszenie na finały krajowe, które odbyły się 9 kwietnia 2014 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. O wynikach decydowało jury, w którym zasiadali prezesi czołowych firm informatycznych w Polsce. Dowiedzieliśmy się, iż jury nie oceniało sposobu programowania aplikacji, tylko jej możliwości sprzedażowe. Ostatecznie – czteroosobowa grupa, którą reprezentowali Nikodem Borzycki oraz Piotr Lewandowski uplasowała się w Top10 Najbardziej Innowacyjnych Pomysłów Imagine Cup 2014. W nagrodę otrzymali wsparcie serwerowe, dzięki któremu mogą rozwijać projekt Local Chatu. Jak zaznaczają twórcy – konkurs daje im dużego kopa motywacyjnego. Szczególnie motywująca była opinia dyrektora ds. badań pewnej znanej polskiej firmy informatycznej, który o Local Chacie powiedział „ta aplikacja zrobi furorę!”. Wkrótce Piotr Lewandowski oraz Nikodem Borzycki spotkają się z inwestorami – taki będzie kolejny etap w budowaniu sukcesu Local Chatu.
P.T.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl