Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 stycznia 2023 r., imieniny Jana, PrzybysławaNigdy nie jest za wcześnie, może być za późno

Ikona
(Zam: 01.02.2011 r., godz. 12.33)

Gmina Rząśnik po raz drugi przystąpiła do konkursu „Zdrowa Gmina” organizowanego przez Polską Unię Onkologii. Jego celem jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych, organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN).

Zadaniem gmin, będzie przeprowadzenie działań propagujących prewencję chorób nowotworowych. Gminy, w których od 1 marca 2011 r. do 31 sierpnia 2011 r. zaobserwuje się największy wzrost procentowy liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne oraz które przygotują najlepsze autorskie opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem kwoty nagrody głównej (100 000 PLN), przejdą dwa etapy konkursu. Jury do 9 września 2011 r. wyłoni 10 laureatów, którzy zostaną zaproszeni na galę finałową. Wybrane projekty zostaną poddane pod głosowanie na stronie www.konkurszdrowagmina.pl. Spośród 10 najlepszych opisów działań zostaną wybrani trzej laureaci (o wygranej będzie decydować zarówno procentowy wzrost zgłaszania się na badania mammograficzne, cytologiczne i kolonoskopowe, jak i autorski projekt). Nagroda główna wynosi 100 000 zł, za zajęcie drugiego miejsca – 50 000 zł, trzeciego miejsca – 25 000 zł. Gminy z województwa mazowieckiego mogą jeszcze zgłaszać się do konkursu, termin mija 12 lutego.

– Chciałbym, aby mieszkańcy gminy znali zagrożenie, jakie niesie ze sobą niewykryty w odpowiednim momencie nowotwór, żeby dbali o zdrowie i korzystali z badań, bo one ratują życie – mówi organizator konkursu w gminie, Marek Owsianka.

Niechętnie jednak się badamy, pomimo dobrego nagłaśniania akcji. W tamtym roku w gminie Rząśnik wysyłano zaproszenia imienne, które z różnych form zachęty najlepiej zdają egzamin. Na badania mammograficzne wysłano ich 404, przyszło 111 pań (27%), na cytologię wysłano 500 zaproszeń, skorzystało 58 kobiet (11%). Jaka jest przyczyna tak małego zainteresowania akcją, która może uratować życie?

- Ludzie obawiają się wyników, myślą, że jeśli ich nie zobaczą, problem zniknie – odpowiada Marek Owsianka. – A przecież warto znać każdą prawdę, lepiej za wcześnie, niż za późno.

Strusia strategia rzeczywiście nic nie da, badania pokazują, że rak staje się coraz częstszą przyczyną zgonów, atakuje osoby w każdym wieku. Wskaźnik wyleczeń pozostaje w ścisłej zależności z odpowiednio wczesnym wykryciem choroby. Dla zobrazowania problemu podajmy, że np. w USA 80% chorych podejmuje leczenie we wczesnym stadium raka, w Polsce – tylko 20%. Umieralność Polek na raka szyjki macicy i raka piersi jest niepokojąca. Nowotwory te, po chorobach układu krążenia, są częstą przyczyną zgonu wśród kobiet w Polsce. Często decydują się one na wizytę u lekarza, gdy objawów nie da się już nie zauważać i tracą szansę na uratowanie życia. W krajach Europy Zachodniej dzięki badaniom można wykryć nowotwór dwa razy częściej niż w Polsce. W Skandynawii na badania zgłasza się ponad 90 % kobiet. Dzięki temu nowotwory są skutecznie leczone. W Polsce każdego dnia o chorobie dowiaduje się 10 kobiet, 5 z nich umiera. Co roku z powodu raka piersi ginie miasto kobiet. Dlatego tak ważne jest uświadomienie – też dzięki konkursowi „Zdrowa Gmina” – że rak nie jest problemem, który nas nie dotyczy, czy zdarza się gdzieś indziej, ale nie u nas.

Trzeba podkreślić, że rak to nie wyrok, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Cytologię wykonuje się w wieku 25-59 lat co 3 lata, mammografię w wieku 50-69 lat co 2 lata, kolonoskopię (wszyscy) w wieku 50-65 lat co 10 lat. Raka szyjki macicy wywołuje bardzo powszechny, łatwo przenoszący się wirus HPV, którym przynajmniej raz w życiu zakaża się 80% kobiet. U 3-5 % nieleczonych kobiet rozwija się rak szyjki macicy. Zwykle od momentu zakażeniem HPV do rozwoju raka szyjki macicy upływa 10-15 lat. Kto może być pewien, że nie znajduje się w tej grupie?

Warto skorzystać z badań, nie tyle dla wygranej gminy, ale by wygrać coś cenniejszego – swoje życie. Konkurs ma na celu przekonać ludzi do profilaktyki, przełamać tabu na temat raka, wpoić nawyk dbania o zdrowie. O konkretnych terminach zapisów na badania gmina będzie informować. Dla przyjezdnych w razie potrzeby zostaną przygotowane noclegi i wyżywienie. W ośrodku zdrowia ma powstać gabinet do wykonywania badań cytologicznych. Zachęcamy czytelników do korzystania z badań profilaktycznych, ponieważ chronią nie tylko zdrowie, ale i życie.

E.E.

DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ:
www.konkurszdrowagmina.plwww.puo.pl
www.pokonamyraka.pl
www.nfz.gov.pl
www.coi.waw.pl
www.profilaktykaraka.coi.waw.pl
www.wyprzedzraka.pl
www.mamhakanaraka.pl

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl