Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaWspomnienia z FSO

(Zam: 29.04.2015 r., godz. 18.44)

„W 1970 roku staraniem władz administracyjnych i politycznych powiatu wyszkowskiego podjęto działanie zmierzające do ustalenia założeń projektowych pod budowę filii FSO w Wyszkowie. Działanie to wynikało z potrzeb stworzenia stanowisk pracy dla nadwyżki siły roboczej”. Tymi słowami rozpoczyna się kronika pamiątkowa FSO Zakładu Zespołów Napędowych w Wyszkowie prowadzona w latach 1975-1981.

Foto
Wspomnienia z FSO

Wpisy i fotografie w niej zawarte omawiano podczas spotkania z cyklu „Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej”.
Odbyło się ono w środę 22 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie, poprowadził je Mirosław Powierza, który kiedyś był pracownikiem FSO. Księgę Pamiątkową Zakładu Zespołów Napędowych w Wyszkowie podarował bibliotece Piotr Adler w imieniu zarządu drukarni Quad Graphics Europe w Wyszkowie, podczas pierwszego spotkania cyklu Tajemnic, 23 października 2014 r.
– 1 maja 1974 r. na mocy zarządzenia dyrektora FSO i za zgodą ministra przemysłu maszynowego utworzony został Zakład Produkcji Części Zamiennych w Wyszkowie, będący zakładem filialnym FSO. Później, w 1975 r. zakład został przemianowany na FSO Zakład Zespołów Napędowych w Wyszkowie – mówił pracownik biblioteki Mirosław Powierza. – W kulminacyjnym momencie zakład zatrudniał około 1 800 pracowników. Zaprezentujemy dziś państwu szereg fotografii, które znalazły się w księdze pamiątkowej.
Prowadzący przybliżył historię FSO ZZN. Jak się okazało, pierwszą skrzynię biegów do samochodu „Warszawa” wyprodukowano 12 sierpnia 1975 r. Uroczyste otwarcie zakładu nastąpiło 12 grudnia 1975 r. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć zdjęcie z tego wydarzenia, na którym wstęgę wspólnie przecinali dyrektor naczelny FSO Jerzy Bielecki i dyrektor naczelny FSO ZNN mgr inż. Bogdan Cieśliński.
Podczas środowej dyskusji księga prezentowana była na stoliku przed publicznością. Jej stan pozostawia sobie wiele do życzenia, strony są bardzo zniszczone, zdjęcia poodklejane. Kronika wymaga renowacji, jednak obecnie brakuje na ten cel pieniędzy. Publiczność mogła oglądać zawartość księgi dzięki slajdom. Księga zawiera ponad 250 niepodpisanych fotografii z historii jednego z największych nieistniejących już zakładów przemysłowych Wyszkowa. Liczy 96 kart, 56 artykułów prasowych i wiele innych materiałów. Prezentowane były m.in. zdjęcia z kwietnia 1972 r., kiedy to przy drodze do Pułtuska zaczęto grodzić plac budowy. Są też fotografie z montażu konstrukcji hali produkcyjnej, układania kostki, wylewania posadzek. Sfotografowany został dział obróbki skrawania, kół zębatych, dział obróbki cieplnej, personel podczas pracy. Były zdjęcia z podpisania wniosku umożliwiającego uruchomienie produkcji w Zakładzie – dokument podpisywał inż. Wiesław Czapski, obecny tego dnia na spotkaniu. Postać ta pojawiła się również na fotosach z manifestacji 1 majowej z 1975 r. u boku Aleksandra Bubla i Zbigniewa Grunwalda oraz na zdjęciu z akademii z okazji Dnia Metalowca z 1980 r. Były fotki hali produkcyjnej przedstawiające ją w całej okazałości z 1975 r., zdjęcie z konferencji sprawozdawczo-wyborczej Związku Zawodowego Metalowców z 13 marca 1975 r. w Domu Kultury „Hutnik”. Utrwalona została wizyta I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, zabawy mikołajkowe, sylwestrowe, sekcja kolarska z koła działającego przy Zakładzie, konkurs piosenki radzieckiej z 29 listopada 1977 r., w którym jurorem był Krzysztof Arbaszewski. Prezentowane były listy gratulacyjne z okazji otwarcia zakładu, różne artykuły prasowe.
Oprócz Wiesława Czapskiego, w spotkaniu uczestniczyli również inni byli pracownicy zakładu FSO, którzy chętnie komentowali prezentowane zdjęcia i pomagali w identyfikacji poszczególnych osób. Wspomnienia zdawały się być miłe i z entuzjazmem wyrażane przez gości. Wiesław Czapski opowiadał historię swojej wycieczki do obecnej drukarni – „wycieczki na stare śmieci”, jak sam stwierdził. W hali wciąż wiele rzeczy pozostało po ZZN FSO. Stare przedmioty zostały odświeżone, odmalowane poręcze, stopnie stanowiące schody są bez zmian. Pojawienie się w tym miejscu po latach było dla W. Czapskiego ciekawym przeżyciem.
Na jednej z ostatnich kart kroniki znajduje się zdjęcie Jerzego Malinowskiego, byłego wiceprzewodniczącego wyszkowskiego SLD (kandydował do rady miejskiej z listy KWW Przymierze dla Wyszkowa), radnego miejskiego w latach 1998-2002, który był również pracownikiem ZZN FSO w Wyszkowie. Zmarł 15 lutego 2011 r.
– Odszedł człowiek, nie ma zakładu – skomentował Mirosław Powierza. – Wszystko przemija, ale pamięć musi pozostać – dodał.
Nie wszystkie zdjęcia udało się zaprezentować na spotkaniu. Jak zapewnił Mirosław Powierza, odbędzie się kolejna dyskusja poświęcona w tej tematyce.
– Zorganizowaliśmy to spotkanie, aby księga przemówiła. Jest tyle zdjęć niepodpisanych, jest tylu znajomych, kolegów, pracowników którym trzeba przypisać imiona, nazwiska – mówił. – Jak będziemy mieli więcej materiałów, zaplanujemy sobie w następnym roku wystawę. Na niej może znaleźć się wszystko, nie tylko proporczyki, medale, zdjęcia, ale również elementy odzieży, rzeczy, które przechowaliśmy z sentymentu.
Osoby, które posiadają pożądane wyżej wymienione przedmioty, proszone są o kontakt z biblioteką miejską.
P.D.
Foto
Wspomnienia z FSO
Foto
Wspomnienia z FSO
Foto
Wspomnienia z FSO

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl