Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 stycznia 2021 r., imieniny Felicji, Rafała

„Zawód to sukces”

(Zam: 08.04.2015 r., godz. 17.07)

Tak zatytułowana konferencja odbyła się 24 marca w Zespole Szkół nr 1 w Wyszkowie w ramach Tygodnia Zawodowca organizowanego w dniach 23-26 marca. Spotkanie było sposobem zareklamowania się placówki, zaprezentowania swojej oferty edukacyjnej, zachęcenia pracodawców do współpracy i przyszłych absolwentów gimnazjów do nauki w ZS nr 1.

Foto
„Zawód to sukces”

Dzięki panelowi dyskusyjnemu zebrani zapoznali się także z sytuacją na lokalnym rynku.
Wtorkowa konferencja rozpoczęła się o godz. 11.00 w szkole. Poprowadził ją nauczyciel Jacek Niewiadomski. Poza kadrą pedagogiczną ZS nr 1, jej dyrekcją i uczniami, w spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy gimnazjów, przedstawiciele różnych urzędów i instytucji, pracodawcy współpracujący ze szkołą oraz zainteresowani mieszkańcy Wyszkowa. Gości przywitał dyrektor ZS nr 1 Marian Popławski.
– Popularyzację naszej szkoły zaczynamy od przedszkola – mówił Marian Popławski. – Mocno współpracujemy ze szkołami podstawowymi, ale chcemy współpracować jeszcze mocniej z gimnazjami z powiatu wyszkowskiego, a najbardziej zależy nam na współpracy z pracodawcami.
Dyrektor przedstawił informacje dotyczące historii kształcenia zawodowego w Wyszkowie. Zespół Szkół nr 1 powstał w 2002 r., obecnie kształci 850 uczniów w 33 oddziałach. W Technikum nr 1 młodzież kształci się w zawodach: technik budownictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik cyfrowych procesów graficznych, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej. W II Liceum Ogólnokształcącym istnieją oddziały: lingwistyczno-europejski, prawno -administracyjny oraz społeczno-przyrodniczy. Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 kształci w 15 zawodach. W mijającym roku szkolnym 224 uczniów z 10 oddziałów odbędzie praktyki zawodowe u 62 pracodawców w Polsce, u 11 pracodawców w Anglii i u 20 we Włoszech (łącznie 93 pracodawców). Z Zasadniczej Szkoły Zawodowej z 3 oddziałów 90 uczniów odbędzie praktyki zawodowe u 58 pracodawców w Polsce.
– Ta szkoła ma bardzo bogate tradycje, wielu fachowców w niej się wykształciło, dzisiaj są bardzo aktywni na rynku polskim i zagranicznym, to jest duma i chwała dla tej szkoły – powiedział wicestarosta powiatu wyszkowskiego Adam Mróz. – Nie możemy jednak spocząć na laurach, cały czas musimy dopasowywać sposób kształcenia do rynku.
Jak stwierdził A. Mróz, ukończenie szkoły i uzyskanie dokumentów świadczących o kwalifikacjach dziś nie wystarczy, by młody człowiek mógł odnaleźć się na rynku pracy, dlatego szkoły powinny współpracować z pracodawcami i organizować podobne konferencje w swoich placówkach.

Zanim zdecydujesz, zapoznaj się z danymi
W dalszej części spotkania odbył się panel dyskusyjny „Edukacja dla pracy”. Doradca zawodowy, pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Wyszkowie Dagmara Sioła przedstawiła statystyki dotyczące powiatu wyszkowskiego. Jest on terenem głównie rolniczym, co ma decydujący wpływ na charakter bezrobocia. Powiat wyszkowski zamieszkuje 73 929 osób. W końcu 2014 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 10,8 proc. i była o 0,7 punktów procentowych niższa od stopy krajowej oraz o 1 punkt procentowy wyższa od stopy wojewódzkiej. Według stanu z 31 grudnia 2014 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wyszkowie wynosiła 3 172 osoby. Uprawnionych do pobierania zasiłku było 14,22 proc. ogółu bezrobotnych (451osób). Osoby młode do 25 roku życia stanowiły 24,84 proc. ogółu bezrobotnych (788 osób), w tym kobiety 49,24 proc. (388 osób). Spośród tej grupy wiekowej z prawem do zasiłku zarejestrowanych było 6,22 proc. (49 osób).
Według danych zaprezentowanych przez D. Siołę zawody, które gwarantują łatwiejsze znalezienie pracy w powiecie wyszkowskim to: sprzedawca, robotnik budowlany, przedstawiciel handlowy, specjalista do spraw sprzedaży, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej, opiekun medyczny, szwaczka, krawiec, kucharz, pomoc kuchenna, kierowca samochodu ciężarowego, osobowego, magazynier, kierowca operator wózków widłowych, mechanik samochodowy, wulkanizator, brukarz, technik prac biurowych, monter sieci telekomunikacyjnych, konserwator części, robotnik gospodarczy, sekretarka, asystentka ds. księgowości.
Kompetencje zawodowe i pozazawodowe oczekiwane przez pracodawców, w kolejności od najbardziej pożądanych to: komunikatywność, sumienność i dokładność, samodzielność, praca zespołowa, myślenie analityczne, organizacja pracy, zaangażowanie, kreatywność, odporność na stres. Jak się okazało, pracę w wyuczonym zawodzie deklaruje 55% Polaków.
Na skuteczne poszukiwanie zarówno pracy przez bezrobotnego, jak i pracownika przez pracodawcę duży wpływ mają sieci kontaktów, dlatego ważne są takie konferencje jak wtorkowa, podczas, których młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców. Warto wiedzieć, że do najbardziej pożądanych cech pracownika należą: odpowiedzialność, dyspozycyjność, duża motywacja do pracy, sumienność, komunikatywność i kultura osobista.
-Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, pierwszych kilka sekund jest najistotniejsze przy spotkaniu z pracodawcą, na to zwracajcie szczególną uwagę przy rozmowach kwalifikacyjnych, na tzw. efekt anielski i efekt diabelski – przestrzegała uczniów Dagmara Sioła.
Zauważyła też, że dla pracowników najważniejsze w poszukiwaniu pracy są zarobki i możliwości rozwoju zawodowego.
W trakcie konferencji podjęto także temat pt. „Ambicje rodziców a wybory edukacyjne uczniów”, odbyła się gala pracodawców, pokazy umiejętności zawodowych z poszczególnych zawodów, prezentacje dorobku poszczególnych kierunków kształcenia oraz rozdanie nagród w konkursie,,Najlepszy Zawodowiec”. W zawodzie technik żywienia usług gastronomicznych zwyciężył Daniel Witkowski, technik budownictwa – Kamil Krawczyk i Jakub Bardadyn, technik cyfrowych procesów graficznych – Joanna Rosińska, technik hotelarstwa – Klaudia Krajewska.
25 i 26 marca gimnazjaliści i ich rodzice zainteresowani ZS nr 1 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez szkołę, takich jak treningi umiejętności: kulinarnych, kelnerskich, budowlanych, związanych z obsługą gości w hotelu, graficznych, obróbki zdjęć, fryzjerskich, wizażu, a także zobaczyć pokazy umiejętności zawodowych zwycięzców konkursu ,,Najlepszy Zawodowiec”. P.D.

Komentarze

Dodane przez Jątek, w dniu 11.04.2015 r., godz. 10.50
Po szkołach widać w co obrócona nasz Naród. Brakuje zawodów produkcyjnych, dominuje wszelkiego typu USŁUGIWANIE!
Dodane przez Anonim, w dniu 11.04.2015 r., godz. 16.30
Po co zawody produkcyjne, jak nie ma zakładów? Polikwidowali wszystkie.
Dodane przez xyz., w dniu 12.04.2015 r., godz. 17.21
Po ukończeniu w/w szkół albo na saksy, albo do RUP-u, bo pracy w powiecie brak. Jak jest to tylko po znajomościach.
Dodane przez Anonim, w dniu 13.04.2015 r., godz. 12.11
Po znajomościach, to i po szkołach zaocznych. Po co się męczyć tyle lat?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl