Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 października 2020 r., imieniny Hilarego, Urszuli

Darmowy Internet dla 700 gospodarstw

(Zam: 08.04.2015 r., godz. 16.46)

Czwartkową sesję Rady Gminy Rząśnik, która odbyła się dnia 26 marca zdominowała sprawa darmowego dostępu Internetu. W ramach projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik”, z tej oferty ma skorzystać otrzymać 700 gospodarstw domowych.

Postęp prac w realizacji projektu przedstawił jego koordynator Grzegorz Krauzowicz.
– Co z możliwością korzystania z sieci przez osoby spoza tych 700 gospodarstw domowych? – dopytywał przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Soliwoda. – Wcześniej mówił pan, że za niewielką odpłatą byłoby to możliwe.
– My wnioskowaliśmy o możliwość zamontowania tych włókien, tak żeby każdy mógł z tego korzystać. Ale na etapie składania projektu nie było możliwości dopisania tego rozwiązania – wyjaśnił wójt Paweł Kołodziejski.
Gmina szuka sposobu na to, by z infrastruktury internetowej mogły korzystać także osoby, które nie kwalifikują się do projektu. Żeby umożliwić pozostałym chętnym mieszkańcom korzystanie z instalacji, należałoby „wdmuchnąć” do rur osłonowych, dodatkową wiązkę włókien, zakupionych już ze środków innych niż unijne.
Poruszona została także kwestia dostarczania Internetu bezpośrednio do odbiorców.
– Ostatnio obiecywał nam pan, że to będzie najnowocześniejszy, najszybszy Internet. Czy te 700 gospodarstw domowych objętych projektem, będzie podłączone do Internetu za pomocą światłowodu? – dopytywał wiceprzewodniczący Rady Gminy Sławomir Nowacki.
– Projekt ma na celu walkę z wykluczeniem cyfrowym. Poprzedni projekt zaplanowany na 26 mln złotych, zakładał bezpośrednie podłączenie kablem światłowodowym każdego odbiorcy – wyjaśnił G. Krauzowicz. – Każde, nawet najskromniejsze mieszkanie, nawet w którym przez Internet będzie się tylko słuchało muzyki, miało być podpięte bezpośrednio do światłowodu, ale zostało nam powiedziane „nie przesadzajcie”.
W ramach realizowanego teraz projektu Internet ma być przekazywany do gospodarstw domowych za pomocą technologii radiowej.
Jak zapewniał koordynator projektu, siła sygnału będzie i tak wielokrotnie większa niż wymagane przez Unię Europejską minimum, które wynosi 2 Mbit/s.
Na koniec głos zabrała radna Marzena Wielgolewska.
– Ma to u nas działać przez 5 lat. Czy w tym budżecie, 16-milionowym, są przewidziane jakieś środki na administrowanie tą siecią? Bo my w gminie Rząśnik będziemy taką małą telekomunikacją, więc jakie są roczne koszty utrzymania sieci? – zastanawiała się.
– W ramach środków przekazanych przez Unię Europejską nie przewiduje się kosztów obsługi tej sieci – odparł G. Krauzowicz. – Instalacja jest ubezpieczona, posiada 5-letnią gwarancję, więc cały koszt to kwestia wynajęcia jakiejś zewnętrznej firmy, która będzie się tym zajmowała albo zatrudnienia informatyka. Chciałbym także przypomnieć, że projekt jest w 100 proc. finansowany ze środków zewnętrznych. Państwo się powinniście cieszyć, że nie musicie wykładać na to ani grosza. Po okresie trwałości będziecie mogli tę instalację sprzedać. J.W.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl