Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 czerwca 2021 r., imieniny Antoniego, Lucjana

To była trudna misja

Ikona
(Zam: 31.08.2010 r., godz. 21.15)

Strażacy Sebastian Ćwik, Grzegorz Jankowski, Adam Wołyniec wrócili do Wyszkowa. Przez ostatnie tygodnie walczyli z ogniem, który pustoszył okolice Moskwy.

Trzech strażaków z wyszkowskiej jednostki Powiatowej Straży Pożarnej ma za sobą trudną próbę. W ramach międzynarodowej misji pomocy Rosji ruszyli na pomoc krajowi, który od tygodni nie mógł poradzić sobie z ogniem – żywioł pochłonął już kilkadziesiąt ofiar. Załoga ciężkiego samochodu gaśniczego GCBA 9/65: ogn. Sebastian Ćwik, st. sek. Grzegorz Jankowski oraz sek. Adam Wołyniec, wyjechała do Rosji 7 sierpnia. Byli wśród 159 polskich strażaków z Mazowsza, Śląska, Opolszczyzny, Lubelszczyzny i Podlasia, którzy wystawili do pomocy 45 pojazdów ratowniczo-gaśniczych.

Foto
Ogn. Sebastian Ćwik, st. sek. Grzegorz Jankowski oraz sek. Adam Wołyniec – załoga walcząca z ogniem w Rosji
fot. org.

Wyszkowscy strażacy przez dwa tygodnie pomagali w walce z potężnymi pożarami lasów i torfowisk, 300 km na południe od Moskwy, w okolicach Riazania. Walczyli z ogniem, który obejmował obwód ok. 36 km, powierzchnię 3580 ha. Warunki pracy były bardzo trudne i niebezpieczne – temperatura zadymionego, zapylonego m.in. z powodu płonących torfowisk powietrza sięgała nawet 42 stopni Celsjusza. Także dojazd do miejsca akcji nie należał do najłatwiejszych. Strażacy pracowali niemal bez przerwy, mając niewiele czasu na odpoczynek i zregenerowanie sił. Jednak dzięki temu wysiłkowi i poświęceniu udało się nie dopuścić do rozprzestrzenienia ognia.
– Strażacy są bardzo zadowoleni z misji, osiągnęli swój cel. Dla każdego strażaka największą satysfakcją jest uratowanie życia ludzkiego, mienia – podsumowuje zastępca komendanta wyszkowskiej Państwowej Straży Pożarnej Jacek Pietranik.
Jak dodaje, wyszkowianie mogli liczyć na dobrą współpracę z rosyjskim sztabem akcji, leśnikami, strażakami. Spotkali się także z serdecznością i wdzięcznością miejscowej ludności, która, choć żyjąca w biedzie, dzieliła się ze strażakami tym, co miała. Od gubernatora Riazania strażacy otrzymali medale za „współdziałanie w imię służby ratowniczej”.

Po powrocie do Polski konwój polskich ratowników przywitali m.in. komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz i jego zastępca nadbryg. Janusz Skulich. Wyszkowska załoga witana przez kolegów, dowódcę, rodziny pojawiła się w swojej jednostce w sobotę 21 sierpnia ok. godz. 23.00.

J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl